Jump to content

Lipsa scanteie golf 2 1.3 carburatie


SmoKeyBv
 Share

Postare recomandată

Nu mai am scanteie pe nici o fisa. am schimbat bobina, am verificat capacul de la delcou, fise. se poate sa fie din delocu ? tin sa precizez ca capsula vacumatica de pe delcou din spusele lui miki_21 care a venit si a vazut ca e defecta, si mufa de pe delocu era prinsa cu super glue si acum se cam balangane; din cate am inteles acolo e un senzor. poate influenta cu ceva capsula aia vacumatica ? tin sa precizez ca nici relantiul nu imi statea la cald, murea motorul.

astept sugesti, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capsula de vacum nu are legatura cu lipsa scanteii, doar cu functionarea motorului. parerea mea e ca problema e din delco daca spui ca mufa este desfacuta sau mai poate fi si din modulul de aprindere sau partea electrica a contactului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu un alt delcou sa vezi ce se intampla, are inauntru ceva senzor care poate fi de vina, bafta! :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica senzorul hall de la delco. pinul 1 este +, pinul 2 este semnal iar pinul 3 este masa. daca senzorul este bun si tot nu este scanteie, verifica modulul de aprindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am avut-o si eu -ramanea fara scanteie. pt a afla daca senzoru din delcou e de vina legi un alt fir de pinul de semnal sau de firul ce pleaca de la el(verde cu alb parca),pui contactu fara sa dai la automat,scoti fisa centrala din delcou ,pui o bujie la ea si o asezi pe motor.Cu capatul liber al firului legat de cel de semnal dai scurt pe minusul bateriei de mai multe ori Daca da scanteie la bujie cand dai cu firu pe minusu bateriei atunci senzoru e defect si trebuie schimbat.Eu am schimbat delcou cu totu .am pus de golf 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa-mi dea cineva un modul de aprindere sa-l inlocuiesc sa vad daca e de la ala... daca nu merge nici asa.. e delcoul oricum nici capsula aia vacumatica de pe delcou nu mai e functionala.

@ion81 de pe ce motor ai luat delcoul de golf 3 ? 1.4 ABD ? si functioneaza bine cu el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am schimbat si modulul de aprindere si.. nimic. mai ramane sa schimb delcou.

imi poate spune daca merge sa pun delcou de pe alte motorizari de la golf 2, 3, passat etc. cu avans vacumatic pe motorul meu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la motorul de 1.4 de golf 3 delcoul se monteaza pe chiulasa ,atunci ala e.vezi ca se va schimba si ordinea de montare a fiselor in delcou.o sa revin si cu poze ca sa vezi cum arata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

scz pt intarziere

cod scris pe delcou 0 237 521 050

si al doilea cod scris pe el 030 905 205 AA

delcou e de golf 3 cum am mai zis.

post-88140-0-29608900-1319472690_thumb.j

post-88140-0-73204900-1319472698_thumb.j

Modificat de ion81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

salut . Apropo de delcourile astea cu senzor hall . Am pe motorul meu de 1.3 cod 2G delcou clasic cu platina adaptat de mine de pe vechiul motor HK si instalatia electrica pentru motorul HK . Am vazut ca pe tipul asta de motor este pus delcou cu senzor hall . As putea sa pun si eu tipul asta de delcou ? Ar fi multe de modificat pe la instalatie ? Ce piese as mai avea nevoie ? Ar fi multe de modificat ? Merita munca si investitia ?

Modificat de Black_Onix_GT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita,poti sa pui delcou cu HALL si capsula vacumatica si bobina de GOLF 3,succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!