Jump to content

Golf 6 - Cameleonul 2


GabiB77

Postare recomandată

treapta a 6-a are mai mult rol economic(consum) din ce am observat la majoritatea autoveh. dotate cu astfel de cutii de viteze.

Link către comentariu

Oricum presupun ca fiind motorul CR nu e foarte zgomotos nici la 3000rpm. La cum se circula pe drumurile de la noi, n-ai ce face cu a-6-a :)) . Tot timpul dai de cineva care se baga in fata ta.

Frumoasa masina. Imi plac farurile si stopurile. Arata bine.

Felicitari pentru resoftare. Chiar era pacat sa nu ii faci :D.

Cat mai multi km cu masinuta si spor la modificari!

Link către comentariu

Multumesc...

Cat despre consum nu am apucat sa fac o comparatie, nu am unele termene de comparatie(am alt regim, alt traseu, alta vreme fata de ce stiam pana acum), o sa revin cu detalii probabil la primavara cand o sa revin la un regim unde stiu cat consuma inainte de remapare

Link către comentariu

in legatura cu testul efectuat de tine 0-100km/h, ai luat in calcul eroarea vitezometrului?

daca ai 100km/h pe bord, probabil ai 93-95km/h real.

ar trebui sa mergi pe tempomat cu 105-106-107km/h si sa vezi cand ai 100km/h pe GPS.

dupa ce ai aflat exact eroarea, de ex eu la golf am 100km/h real la 107km/h aratat pe vitezometru, atunci fa un test , ca sunt curios de performante.

am avut si eu 4 masini remapate si testate inainte si dupa...

Link către comentariu

@adifox - stii ce e ala accelerometru? cunosti principiul de functionare?

LE: e tarziu mi-e fost lene sa ajung pana la masina sa-i fac o poza, dar furnizez aici un video cu "jucaria" cu care a fost testata masina

ce zici? crezi ca tine cont de cele ce le-ai scris tu mai sus? ;)

al meu e varianta europeana, PRO GX2, are km/h, sa nu-ti faci o idee gresita ca am calculat in mph

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

ai o acceleratie de invidiat :icon_thumleft: , trebuie sa fac si eu o plimbare pe la Dragos cu crossul...

Link către comentariu

daca ajungi in Bucuresti te invit sa facem un test si cu "jucaria" mea, inainte si dupa ;)

imi pare rau ca ai avut indoieli

Link către comentariu

Foarte interesant. TDi-ul de 110cai ar face 0-100kmh in 10,4s. Remapat ajunge cu 2 secunde mai repede, asta da ameliorare.

8,2s cica ar scoate 1.4TSi 160cp stock.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Compari 2 tipuri de timpi (ca sa zic asa), cum scriam si mai devreme, adica 10,4 si 8 obtinuti in practica si 8,2 in cazul TSI, cum scrie in manual

Sunt convins ca acel 8,2 al TSI poate "ajunge" la un 7,8, avand in vedea masa proprie mai mica a benzinarului, dar nu cred ca-l depaseste, avand in vedere cuplul - am executat aici un mic "duel" - http://www.zeperfs.com/en/duel2981-2980.htm ;) - foarte interesant link-ul care l-ai dat acum cateva zile

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
  • Administrator

apropo de minuni din astea (110->15x CP ) , la fordurile noi 2010-2011 avem 2.0TDCi 115cp ->175cp cu stage1 (rezultat identic si cu 2.0TDCi 136cp sau 140cp - doar motorul 2.0TDci de 163cp face 185cp).. multi CP castigati la motoarele mari trase din fabrica mai jos cum este si cel al lui Gabi ...

Astept cu interes sa ajunga la noi si un touareg 3.0TDI 204CP . In germania le-a dat pe dyno 270CP la motorul asta (mai putin decat la cel de 240CP dar tot e WOW sa scoti 66CP la stage1 ! Exista si stage1+ ! )

Link către comentariu

Cum spuneam si mai devreme, Dragos, astept sa nu-mi faca trebuinta niste bani sa ajung si la dyno, sunt convins ca am mai mult de 150CP "sub capota" :D

Link către comentariu

Dupa cautari de 2 luni sa gasesc un pret bun la un volan GTI, am gasit, l-am luat azi, in seara asta il montez, revin cu poze, montat pe masina ;)

post-3263-0-69742800-1327068801_thumb.jp

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Very nice :emthup: , banuiesc ca in curand vei face si butoanele de pe el sa mearga.

Volanul cred ca e de R, fiind piano black la baza si in jurul butoanelor nu argintiu, oricum da mai bine asa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Trebuie schimbat calc-ul de coloana cu unul de HL, dar am impresia ca trebuie schimbata si spirala... acolo se vede o mufa care eu nu o am pe masina, din ce imi aduc aminte de cand am montat maneta de tempomat

De unde l-am luat, m-a intrebat daca vreau crom sau black, am prefecart negru ca se potriveste mai bine cu HU-ul si panoul de la AC

LE: ai avu dreptate George, volanul e de R, arata mult mai bine scris acolo "R" decat GTI, neavand treaba diesel-ul meu cu GTI :D

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Arata bine! Sa tii minte de unde l-ai luat ca trebuie sa fac si eu asa ceva. Nu acum, ca am altele pe cap, dar neaparat trebuie :)

Link către comentariu

De aici de pe forum - anuntul a fost postat acum 2 seri, l-am luat imediat... pretul a fost foarte bun - 150 de euro, avand in vedere ca unii cer si 450 de euro pe asa ceva...

Link către comentariu

450 cu airbag cu tot poate, si chiar si asa e scump. Ce airbag ai folosit? Si daca a fost al tau ce volan ai avut inainte? Cel de plastic saul cel de piele?

Link către comentariu

am avut volan de plastic, airbag-ul s-a potrivit fara probleme 
crede-ma ca urmaresc de vreo 3-4 luni preturile... exista si cu 400 euro cu tot cu airbag, chiar un coleg pe forum, imi cer scuze, nu-i mai stiu numele, s-a bucurat ca l-a gasit parca la 250 de euro...

... sa nu mai vorbim cat costa pe oemplus ;)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Ai aici destul de ok la pret. Cel de R(acum nu mai au, vad) era ceva mai scump.

Daca se potriveste airbag-ul meu atunci e ok. Trebuie sa fac si eu calculele, sa vad ce fac si cand.

Link către comentariu

numai ca nu au comenzi pe volan, iar la acel pret sigur nu au nici airbag, chiar daca apre in poza... trebuie vazut, oricum din punctul meu de vedere este destul de mult, nu as fi dat ata pe el

Link către comentariu

E cu tot cu comenzi si cu airbag la pretul ala. Tu ai dat foarte ok pe el. Atat ma astept sa dau si eu, mai mult n-as da. Incepe sa arate din ce in ce mai bine masina asta :)

Link către comentariu

Padelele nu merg date jos?

Arata bine, intr-adevar. Airbag-ul e cel de la volanul de TL. Cel de la volanul din piele cu comenzi nu se potriveste, cred.

Link către comentariu
  • Ex member a închis acest topic
  • Ex member unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!