Jump to content

Golf 6 - Cameleonul 2


GabiB77

Postare recomandată

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Heh, foarte frumos golful, l-ai modificat cu stil, nu ai pus pe el chestii exagerate. Ti-am citit si istoricul masinii si am ramas cu o impresie placuta :)) Felicitari !

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

un mic "update"...

 

daca tot le-am luat la un pret de nimic, avand un mic defect pe care l-am remediat, am zis sa le pun si pe masina. Fata de modelul anterior, cand voi avea timp sa trag fir de pe aripa pe luneta, voi avea stop-pe-frana si pe stourile de pe portbagaj. Nu stiu cat le voi tine, dar momentan imi plac

 

post-3263-0-12505200-1402418395_thumb.jp

post-3263-0-59818000-1402418407_thumb.jp

post-3263-0-58673300-1402418413_thumb.jp

post-3263-0-71867500-1402418473_thumb.jp

 

pe fata, am renuntat la DRL-ul din far, pe faza scurta, lasand doar becurile de pozitie din interior (sunt cate 2 SMD-uri in fiecare far) si am ramas surprins cand am vazut cum apar noaptea :D

 

post-3263-0-40018200-1402418502_thumb.jp

post-3263-0-29367500-1402418509_thumb.jp

 

Stiu ca nu e pe placul fanilor OEM, dar mie imi plac ;)

 

post-3263-0-03419600-1402418763_thumb.jp

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Chiar daca sunt departe de oem ofera un look agresiv destul de ok :icon_thumleft: Ar da bine niste praguri R-line pe masina ta.

Modificat de Miller1.6
Link către comentariu

deocamdata ma gandesc la o prelungire bara spate asematoare GTI, am ochit-o, dar mai asteptam dupa concediu... la praguri sunt cam sceptic ca s-ar putea sa le sparg, vom vedea ;)

Link către comentariu

momentan le las asa, ulterior, o sa le vopsesc cu vopsea rosie transparenta de stopuri, daca ma plictisesc, dar nu cred ;)

 

momentan ma gandesc sa-l fac pe ala de sus si pe cele de jos cu vopsea neagra transparenta de stopuri sa nu mai am rosu deloc pe spate ;)

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

A fost prea frumos concediul in Turcia sa nu patesc si ceva... fiind in coloana de 12 masini, aproape de bacul de la Gelibolu, un Sharan al unui coleg mi-a aruncat vreo 4-5 pietre dintre care, inevitabil, una a ajung si in parbriz... in partea de jos, deasupra stergatorului din drepta... am crezut ca scap ieftin, doar cu o reparatie, dar a doua zi a plecat in doua directii (daca eram in Romania, nu mai schimbam niciun parbriz, dar la turci...)

 

Trebuia sa se intample, eram la prima masina cand de 3 ani nu am schimbat parbrizul din cauza unei pietre...

 

Am avut de ales, dar avand in vedere ca am o reducere substantiala la CASCO si in plus si o franciza, am hotarat sa caut un parbriz si am gasit, e adevarat, nu OEM, la 320 lei cu tot cu montaj (de Golf 5, probabil de asta era asa ieftin, marca Benson si are si parasolar fumuriu incorporat). Nu vreau sa fac reclama, cine e curios unde, ne auzim pe PM.

 

Totul e bine cand se termina cu bine si ieftin ;)

Link către comentariu

Nasol, sa ne zici daca observi vreo diferenta de sunet la interior dupa ce il montezi(cel oem are un strat fonoabsorbant in el cica).Benson este chinezesc, de aceea este mai  ieftin, nu iti recomand, ia macar un saint gobain pe producator..

Link către comentariu

L-am montat de luni... nu se observa nicio diferenta de sunet in interior, deci bine zis "cica".

Crezi ca daca e OEM sau chinezesc, cand vine piatra, nu se sparg ambele? E totusi un geam ;)

 

In acest domeniu, ce e ieftin e bun pentru mine, repet, eu anual schimb parbrizul la cat de norocos sunt la pietre in trafic.

Link către comentariu

Cel mai bine ar trebui sa se observe pe autostrada la viteze mai mari/frecare mai mare cu aerul.

Si eu am luat destule pietre(chiar azi am mai luat una) dar doar una i-a venit de hac in 4 ani(luata in primii 5cm de la cheder). Cred ca difera calitatea "lentilei" , a finisajelor(zona cu vinul sau zona cu senzori) si cred ca se sparg mai usor daca sunt mai rigide(cel oe este destul de moale si absoarbe destul de bine socurile downsideul fiind ca se fac ciupituri mai usor).

Da-mi si mie un pm te rog cu firma care ti l-a schimbat ca m-ai facut curios.

Link către comentariu

Vom vedea acum cat tine, avand in vedere ca am dat mai putin de jumatate fata de cat mi-au cerut altii Saint Gobain, e totusi o afacere buna... Zgomot nu am simtit nimic in plus si de luni vin zilnic 25 km spre Bucuresti, la viteza de autostrada ;)

Link către comentariu

Imi pare rau pentru intamplarea ta, frumoasa masina, multi KM fara probleme.

 

Pentru pietricele in parbriz este bine ca imediat sau cat mai urgent sa se puna o bucata de scotch peste gaura pentru a nu lasa aerul sau apa sa intre, astfel limitand intinderea si necesitand inlocuirea.

 

Tot bine de stiut e ca sunt cateva tipuri de sparturi de pietre care se trateaza diferit ca reparatie.

 

Eu personal acum 2 ani mi-am pus o folie rezistenta la pietricele, testata cu punctatorul si nu am avut probleme un an, cat a tinut caci atat are garantie. Cand am dat-o jos, surpriza, aveam parbrizul nou...pacat ca doar pt o saptamana...

 

Referitor la Benson, Northglass, si altele "originale" China, eu am o parere buna pentru cat costa si cat de mare e riscul de spargere la noi. Ce-i drept exista diferenta intre SG, AGC, Splintex dar sa tinem totusi cont cine echipeaza din 2013 A8...

 

 

Link către comentariu

Crede-ma ca am avut pregatiti de la ultima intamplare, scotch special pentru astfel de intamplari, l-am contat la 30 secunde dupa lovitaura, insa a fost degeaba, s-a extins in 12 ore de parca ar mai fi dat cineva de 2-3 ori cu ciocanul...

 

Asta am zis si eu, avand in vedere ca media parbrizelor rezistrente la pietricele la mine e de 1-2 ani, nu are rost sa dau dublu pe ceva aprox. OEM

Link către comentariu

Diferenta conteaza atunci cand ai heliomat insa mi se par extrem de scumpe si iar nu renteaza.

Eu personal mi-am pus parbriz nou si a 2-a zi am luat piatra si a plecat in forma de stea imediat, in 2 ore cat mi-a luat sa ajung la reparatie s-a dus asa ca tine de noroc. Ele oricum se sableaza in 2 ani la o medie de 30k/an

Link către comentariu

Exact asta spuneam si eu, oricat ar fi el de OEM sau pe acolo, piatra tot asa "il prelucreaza" ;)

 

La urmatoarea piatra o sa ma enervez mai putin, stiind cat am dat pe el :D

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am uitat sa fac o poza aniversara, a implinit 100000 km :)

 

Cu ocazia asta am facut si o mica revizie, am trecut la ulei Mobil1 ESP Formula, 5w30, sa vedem cum o fi :)

Link către comentariu

Frumoase noile faruri, un link ceva sau poti sa imi trimiti un PM cu pretul si linku, multumesc

Link către comentariu

le gasesti pe site-ul celor de la Dectane, eu le-am luat de pe olx, la jumatate de pret

Link către comentariu
  • 4 months later...

A venit Mos Craciun si la Cameleon, nu am chiar kilometrii necesari (doar 105000), dar au trecut 5 ani si un pic si am zis sa dorm linistit noaptea :)

 

post-3263-0-38163100-1420459522_thumb.jp

 

 

Link către comentariu

Trebuia sa fie si ceva neplacut, la inceput de an, azi am observat ca ventilatorul nu mai functiona in trepetele 1-2-3, doar in 4... stiam ca e vorba de o siguranta termica, am schimbat asa ceva, acum vreo 8-9 ani la Astra G, dar in cazul Golf5/6 nu am gasit un DIY, iar pe vremea asta nu prea am avut un spatiu inchis sa-mi bag nasul si nici timp. Asa ca am apelat la Cristi (Al Bundy), caruia ii multumesc ca si-a gasit timp si pentru mine, in aceeasi zi

 

Piesa noua e in jur de 300 lei, dar reparatia a costat mult mai putin.

 

Cam asa arata ce a fost reparat, dar probabail intereseaza prea putini colegi, suntem putini cu climatic pe aici :)

 

post-3263-0-66992400-1420522835_thumb.jp

 

 

Link către comentariu
  • Ex member a închis acest topic
  • Ex member unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!