Jump to content

Golf 6 - Cameleonul 2


GabiB77

Postare recomandată

Publicat (modificat)

pe spate nu le vad rostu'.... probabil voi pune leduri pe fata, poza e destul de luminoasa, dar deocamdata am becuri, nu SMD-uri ;)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Pai arata incomplet daca nu sunt si pe spate. Merita LED-urile, lumineaza foarte uniform si arata ok

Link către comentariu

doar nu merg cu usile deschise... :D

probabil o sa le iau si pe spate, dar nu sunt o prioritate, usile de acolo le deschid foarte rar, asa ca...

 

prioritatea acum e bara de R, sa completez puzzle-ul ;)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ieri am terminat si Retrofit-ul de senzor la vasul spalator parbriz...

 

AM gasit si grilele mici din bara de R, urmeaza grila inferioara centrala si apoi montarea pe masina ;)

Link către comentariu

Am si eu senzorul ala acasa de vreo 2 ani, cred. Poate ar trebui sa-l pun odata pe masina... Bara ai apucat deja sa o vopsesti?

Link către comentariu

Dupa ceva peripetii am montat si eu luminile in usi, doar in cele din fata, ca doar acolo am vrut.

Spun "peripetii" pentru ca am comandat doar setul de fata si s-au dovedit a fi cele de spate, nu am stiut ca pinii sunt diferiti, asa ca m-am simtit nevoit sa-l deranjez pe Cristi (Al Bundy), caruia ii multumesc, si am inlocuit pinii...

 

Intre timp am luat capacele de la spalatoare si grilele laterale de la bara de R, mai astept sa vad daca gasesc la un pret decent grila inferioara centrala, daca nu o iau noua... Deci probabil intr-o luna o s-o am pe masina, daca nu intervin alte prioritati ;)

 

Interesant. Fix la fel am patit si eu. O intamplare cu totul deosebita, avand in vedere ca masina e in 3 usi si culmea, amandoua sunt in fata! :dry:

 

Din fericire, la fel ca si in cazul tau, s-a rezolvat.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Din plictiseala, pana termin cu bara, as vrea sa montez detectorul intre plafoniera si plafon... Stiu ca cineva a facut deja operatiunea, dar spre rusinea mea nu mai tin minte cine

 

Cum desfac stalpul de la sofer sa duc firul acolo sus, logic ar trebui sa trag de el, dar n-am gasit niciun DIY, nici macar de Golf5 :(

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

merci

 

din ce spunea colegul care nu-mi amintesc ;)  nu e nevoie, nu trebuie camp vizual, dar sa nu fie metal in calea lui, ori acolo sus e doar capitonajul de pe plafon

 

LE: asa pe langa cheder ar fi mai simplu, dar daca totul e ok, vreau sa duc si firede la butoanele de ON/OFF si SONOR, in total 6 fire si o sa arata cam nasol daca nu desfac acel talp :(

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

Dai jos capacelul pe care scrie Airbag de sus, in spatele lui e un surub (Torx parca) in rest sunt doar cleme, tragi de stalp dupa ce desfaci surubul.

Link către comentariu

6 fire, dar subtiri. eu spun ca au loc pe sub cheder daca nu vrei neaparat sa desfaci stalpul.

daca vrei sa il desfaci, are cleme si un surub sus, acoperit de sigla Aibag

Link către comentariu

va multumesc

vreau totusi sa-l defac pentru ca va arata ca draq trecerea firului pe langa stalp, cand voi traversa de la cheder spre capitonajul din plafon...

 

parca era pe aici pe undeva si cum se desface plafoniera, a mea fiind fara suport de ochelari, nu am decat 2 suruburi sub plasticul din mijloc, nu-i asa, Bogdan?

Link către comentariu

Toate au doar 2 suruburi. Dai jos grila cu capacele, cea sub care ar trebui sa fie microfonul oem, si o sa vezi suruburile.

Link către comentariu

cand faci trecerea folosesti un bat de inghetata (de exemplu) si impingi firele la 1cm sub buza stalpului. apoi continui pe sub plafon.  

eu asa am procedat cand am tras alimentare pt plafoniera w8-home made

Link către comentariu

o sa incerc si varianta ta, cu toate ca e posibil ca buza de care zici sa difere de la G4 la G6.

 

Va multumesc inca o data

Link către comentariu

din linkul pus de mine, vezi la 10 si 11. cam ala ar fi traseul

Link către comentariu

Il folosesc, deci probabil am gresit, nu e vorba de 6 fire, e vorba de 4 fire si unul mai gros de telefon... e bine asa? :P

 

Totusi, pana nu-l testez, nu sunt convins ca va avea aceeasi eficacitate, bagat acolo decat cu ventuza pe parbriz... de asta momentan o sa duc doar alimentarea, ulterior ma apus de dezmembrat, prelungit butoane ;)

Modificat de GabiB77
Link către comentariu

varianta 2, tragi cablul pana la oglinda si detectorul il fixezi sus, pe geam. nu se vede din exterior si are si linie de vedere cu radarul.

doar ca trebuie demontat cand parchezi in zone dubioase.

Link către comentariu

varianta 2, tragi cablul pana la oglinda si detectorul il fixezi sus, pe geam. nu se vede din exterior si are si linie de vedere cu radarul.

doar ca trebuie demontat cand parchezi in zone dubioase.

 

Pai asta vreau sa evit, sa-l mai scot de fiecare data cand parchez masina in zone necunoscute

Link către comentariu
  • Ex member a închis acest topic
  • Ex member unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!