Jump to content

Golf VI HL -> RLine


mike.

Postare recomandată

cine imi poate spune codul pentru plasticul de la semnalizarea din oglinda, va rog?

post-55088-0-19627900-1375251145_thumb.j

Modificat de mike.
Link către comentariu

5K0949101 stanga / 102 dreapta

101A/102A pentru cele cu lampa periferica(puddle lights)

Link către comentariu

:)) exact, eram pe autobahn si mergea ca nebuna, a pierdut controlul mansetei si m-a acrosat :d.

multumesc @Hayate pentru cod..pana la urma tot casco o sa ma rezolve :).

Modificat de mike.
Link către comentariu

De ce apelezi la casco? Are asa un pret piperat? merita pt urmatorul an la casco, iti creste polita??

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Gasesti oglinda completa in dezmembrari mai ieftina decat franciza, asta daca ai.

Link către comentariu

nu am fransiza pe eveniment, iar cresterea va fi probabil nesemnificativa.

in alta ordine de idei, am pierdut un clips de la suportul de numar (vezi stanga sus in poza)

post-55088-0-53052300-1375381961_thumb.j

are cineva un cod? as fi foarte recunoscator.

poza urmatoare accentueaza foarte tare nevoia

de drop :)

post-55088-0-57307700-1375381998_thumb.j

Link către comentariu

A iesit bine dar cred ca ar arata mai bine spatele masinii fara suportul de numar , nu te-ai gandit sa il lipesti ? 

Link către comentariu

e incastrat in bara si daca il dau jos ramane gaura in bara.

o sa schimb si numarul asta cu unul cu dimensiuni aproape perfecte :d

Link către comentariu

Ce s-a intamplat cu numarul? A intrat la apa :D?

 

Acele clipsuri vin o data cu suportul. Asa a fost cazul meu pt suportul de fata. 

Uite aici codul si poate merge cumva comandat doar unul din clipsuri.
20130218120738.jpg
 
Par puse invers la tine
6682579599_1531789dff_o.jpg
Modificat de The_Ego
Link către comentariu

multumesc pentru cod, George. am pierdut capacelele alea care acopereau clipsurile.

numarul "lung" nu mai avea nicio treaba cu suportul iar dintre celelalte doua patratoase, se pare ca nu am ce sa aleg. am gasit insa o solutie aftermarket :)).

Modificat de mike.
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

saptamana viitoare sau peste 2 saptamani cel mai tarziu o sa facem a 3-a revizie.

vreau sa schimb filtrele, uleiul si lichidul de frana.

avand in vedere ca in marea parte a timpului uleiul meu sta in jurul a 100 grade (+/- 3) sau chiar mai sus in conditii de autostrada, ma gandeam sa pun ceva in genul Motul 300V. ce imi recomandati?

post-55088-0-83314300-1377854842_thumb.j

Am facut un drum putin mai lung. Am mers foarte incet, exceptand 2 reprize de WOT de cca 10-15 minute fiecare.

Modificat de mike.
Link către comentariu

Motul 300V nu necesita schimbare la 7000-8000km? E mai mult de mers pe circuit si mers tare in general.

Eu ma gandeam la un 8100 X-cess 5w40 cu norma VW 502 00/ 505 00 sau Specific 41_68_59200-1l.png

Renunti la reviziile la reprezentanta? Asa ma bate si pe mine gandul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
aurelian.paratu

eu bag motul 8100 x-clean 5w-30 este ok,deja am 8600 km si nu mi a piscat un gram.....recomand

Link către comentariu

Eu acum am Mobil in masina si nu a mancat deloc in ~12k km, insa e destul de negru si nu stiu cat de bine isi pastreaza proprietatile la temperaturile la care ajunge in motor.

@The_Ego: As vrea sa merg tot la reprezentanta..sper sa ii conving sa ma lase cu ce ulei vreau eu - pana la urma, nu se mai pune problema de garantie :).

Tocmai de asta v-am cerut sfatul, ca sa fac alegerea potrivita pentru conditiile in care e exploatat motorul; merg des pe DN/E si pe autostrada si mai ajung si la 5500rpm in depasiri, deci temperatura uleiului sta destul de sus..

LE: despre 5w-30 am auzit ca e pe gustul TSi-urilor, il cam papa :d

Modificat de mike.
Link către comentariu
aurelian.paratu

eu fac reviziile numai la reprezentant fie la vw fie la skoda cu piesele mele......si nu a fost nicio problema,oricum in prealabil le verifica daca sunt pentru masina mea.......

Link către comentariu

Daca renunti la reviziile facute la ei, s-a putea ca mai tarziu, la o eventuala problema, sa-ti refuze orice reparatie pe culanta.

Link către comentariu

Salut,

 

S-au mai inrautatit simptomele la problema cu ambreajul? Intreb pentru ca de cateva zile aud si eu acel zgomot la apasarea ambreajului, (apare random ce e drept), si nu prea imi vine sa cred in conditiile in care masina are 11 luni si 10k km. Nici nu am facut prima revizie inca.

Modificat de al2css
Link către comentariu

Salut, al2css. Sunt la reprezentanta acum si am discutat zgomotul ambreiajului cu un consilier de service; am cautat detalii despre asta in reteaua lor si am gasit o informare a fabricii care spune ca e normal, construction-related si nu necesita interventii :). (au fost mai multe plangeri legate de acest zgomot)

Nu am reusit sa fac fost de Motul, asa ca merg pe Mobil ESP Formula 5W-30; asta recomanda Mobil pentru CAXA.

post-55088-0-87651900-1378368375_thumb.j

Modificat de mike.
Link către comentariu

Eu chiar imi doream Motul, dar nu am avut suficient timp la dispozitie; A durat mult si pana sa ii gasesc pe putinii distribuitori de asa ceva in Craiova.

Link către comentariu

Salut, 

 

Merci de raspuns. Poti te rog sa imi dai si mie linkul unde ai gasit informarea fabricii? O sa merg si eu in octombrie sa fac revizia la 1 an, si o sa ridic si eu problema asta. Dar as vrea sa fiu informat inainte. 

Link către comentariu

Nu pot sa iti dau un link pentru ca respectivul consilier de service a accesat site-ul in cauza prin intermediul unei aplicatii si a avut nevoie de un username si parola. Erau acolo adunate toate problemele reclamate de consumatori (probabil daca se atinge numarul x de reclamatii, se emite o solutie de catre fabrica), iar clutch rattling noise at idle era acolo :). M-am linistit intr-un fel vazand ca VW stie de asta si ca nu sunt singurul sau printre foarte putinii.

Modificat de mike.
Link către comentariu

Am inteles. Oricum cand merg la revizie o sa ii mai stresez si eu pe tema asta. Sa vad ce raspuns imi dau. Revin cu detalii.

Link către comentariu
aurelian.paratu

legat de motul,iti recomand pe cineva care este si pe forum la servicii.....dc doresti pe PM

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!