Jump to content

Se poate schimba Motor benzina cu Diesel ?


Morun
 Share

Postare recomandată

buna ziua D-lor

 

vad ca ati lasat forumul la "rece" si nu l-ati mai urnit.

 

sunt si eu in aceasta situatie si mi-as dori un motor Diesel (TD sau TDI); ieri am facut consumul masinii mele de la km 80 dupa autostrada - C-lung Muscel - calea Calarasi benzinaria MOL: am iesit cu 8% FIX. Garantat ca motorina ar fi consumat indiscutabil mai putina (am avut un A4 Avant 1,9 TDI - masina mult mai are si mult mai grea, consum mai prietenos)

 

Acum, din cate stiu si daca ma-nsel, rog pe cei care stiu sa ma corecteze, NU se mai poate monta motor diesel pe benzina sau invers. Astia de la RAR nu mai permit asa ceva de cativa ani buni.

 

mersi si tinem legatura!

De omologat se poate omologa orice motor Diesel sau Turbo diesel singura conditie este ca motorul respectiv sa se fii montat din fabrica pe modelul tau de masina!

Taxa de omologare este 800 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Morun

    13

  • wabbit

    6

  • Sorin Golf 3 cabrio

    4

  • Puxxing

    3

Eu am de aproape 4 ani masina pe gaz si nu am simtit niciodata miros de gaz. Poate doar cand alimentezi si scoti furtunul.

E mult mai complicata si scumpa treaba cu schimbatul motorului decat o instalatie de gaz, si crede-ma ca ajungi la aceiasi bani in prvinta consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cauta un diesel intr-o stare buna si propune un schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conditia era ca motorul schimbat sa fi fost pe modelul masinii tale si sa nu depaseasca cu 30 la suta puterea masinii tale.

Deci poti pune si 1.9 tdi de 110 cai.

Brgds

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos pt sfaturi;

 

ideea era sa cumpar una pe motorina, neinmatriculabila si care sa devina masina "donator" si cu oleac'de rabdare, indemanare si ceva ajutor semi-profesionist (eu si ceva amici), la mine in curte/garaj, sa ne apucam de treaba.

 

Vis-a-vis de partea mecanica, nu cred sa fie mare smecherie, teama imi este de partea electrica de montat si de adaptat instalatia de la motorina, la mine pe masina.

 

Nu eram sigur ca legislatia imi permite - citisem pe undeva, probabil ca tot in acest mare forum, ca nu se mai poate monta motor diesel pe masina pe benzina si invers.

 

Probabil, asa cum zicea un coleg forumist mai sus, nu merita; masina are deja 18 ani - cati ani sa o mai tin in circulatie, sa merite investitia, munca si timpul; si cati km sa trebuiasca sa fac pe an sa amortizez lucrarea?

 

 

 

 

 



pt Phun - am gasit si diesel-ul in stare buna si cabrio - dar cum........"beep""beep""beep"...........mama naibii sa ma bag la cumparat ceva, cand astia efectiv au luat-o razna cu taxa de timbru a lu' peste prajit

 

am gasit una din '97 cu taxa recuperata in instanta - la transcriere trebuie platita taxa; dau pe ea sa zicem 1500 E si conform calculatoarelor pt taxa timbru pe 2013, mai trebuie inca cel putin 1000 E

 

iar ca sa o iau si sa ma complic cu lasatul pe numele vanzatorului, este prea complicat si nu vreau sa ma tiganesc cu "fomistii" la fiecare colt de strada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hy,sunt nou pe aici.Am si eu cateva intrebari. Doresc sa cumpar un Mk2(la baza 1.6) masina acum este (2.0 16v 150 hsp motorul nu este trecut in carte.,mentionez ca are electrica de mk3, cu bord de mk3 gti, frane si susensi tot de pe 2.0) Ideea este ca intr-un final asi vrea sa ajunga diesel(1.6; sau 1.9....de preferat 1.9). Mai usor de omologat ar fi 1.6 gtd. Dar mai usor de montat tinand cont de situaite ar fi 1.9? ce probleme voi intampina? Stiu de: planetare, pedalier, nu stiu ce cutie ar merge pe mk2, alta instalatie electrica pt diesel respectiv....Vreau sa ramana suspensia si sitemul de franare cu abs de pe 2.0. Multumesc, scuze daca sunt off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa faci o struto-camila si nu prea ai sanse. Astia de la RAR se cramponeaza cand e vorba ca nu pot citi o serie de motor, si tu ai deja un motor care nu e in carte pe masina plus ca vrei sa il schimbi si pe asta cu unul diesel. Nu cred ca ai vreo sansa sa omologhezi asa ceva plus ca te va costa cat doua MKIII cu motor diesel daca te bagi in proiectul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte multi care vor sa faca schimbarea benzina-motorina sau invers, uita un lucru : schimbarea asta implica neaparat si schimbarea cutiei, nu atit din cauza formei flansei si a pozitiei suruburilor de prindere cutie-motor, cit mai ales datorita faptului ca rapoartele de transmitere finale (cutie plus diferential) nu sint aceleasi la benzina si la diesel, asa ca masina fie nu va avea putere fie va fi mai lenta . Deci nu uitati cind faceti socotelile sa adaugati pe linga motor si o cutie si un ambreiaj in calcule....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna colegi. de cateva luni stau pe ganduri, am si caruntit deja,.. am un passat cu volan pe dreapta. m-am tot gandit sa-i schimb volanul si cutia ca este automata, dar am ajuns la concluzia, -cu ajutorul multor colegi de pe acest forum -ca nu se renteaza, acum mi-a venit idea recarosarii. Intrebarile mele sunt daca pot recarosa masina mea, este inmatriculata cu volan in dreapta,taxa recuperata, cu o masina cu probleme la motor dar volan normal si cutie manuala? taxa de 800 de lei este valabil si azi? masina donatoare trebuie sa fie pe numele meu, adica numerele provizoriu? cati ani diferenta intre cele doua masini sunt acceptate la RAR? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ai gresit aria, in al doilea rand taxa de 800 lei din cate stiam eu este valabila pentru omologare motoare nu pentru recarosare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!