Jump to content

Se poate schimba Motor benzina cu Diesel ?


Morun
 Share

Postare recomandată

Sa ajute cineva un biet om care vrea si el un diesel !!! :D

Succes morune... ma anunti cand vrei sa-ti iei un motor,, sa vin sa-l vad... si sa-i pun cruce !!! :D) Glumeam !!

Mult succes !!!! Apropo... cumpar eu motorul de 1.6 !! cat vrei pe el ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Morun

    13

  • wabbit

    6

  • Sorin Golf 3 cabrio

    4

  • Puxxing

    3

Am instatalatii GPL pe 2 dacii si pot sa iti spun ca atat in oras ca si in afara costul mersului pe gaz e mereu mai ca diesel. Cat despre faptul ca motorul "se strica" cred ca e doar o legenda urbana. Nu se strica nimic. Nu exista "ardere uscata" si nici "uda". Ceva probleme pot aparea insa la mashina. De ex la dacie trebuie verificate si setate corect din cand in supapele. Ca un sfat. Daca pui GPL pune la o firma cunoscuta cu instalatii bune. Cel putin pe dacie nu e nici o diferentza intre mers pe gaz si mers pe benzina. Chiar am avut curiozitetea sa testez si iti zic ca mashina prinde 140km/h si pe benzina si pe gaz la fel de "greu". Ceea ce nu e ok la gaz insa e calitatea lui. Adica poti sa ai surprinze mashina sa consume 20% brusc fara nici un motiv aparent. Din pacate tre sa gasesti undeva unde GPLul e bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instatalatii GPL pe 2 dacii si pot sa iti spun ca atat in oras ca si in afara costul mersului pe gaz e mereu mai ca diesel. Cat despre faptul ca motorul "se strica" cred ca e doar o legenda urbana. Nu se strica nimic. Nu exista "ardere uscata" si nici "uda". Ceva probleme pot aparea insa la mashina. De ex la dacie trebuie verificate si setate corect din cand in supapele. Ca un sfat. Daca pui GPL pune la o firma cunoscuta cu instalatii bune. Cel putin pe dacie nu e nici o diferentza intre mers pe gaz si mers pe benzina. Chiar am avut curiozitetea sa testez si iti zic ca mashina prinde 140km/h si pe benzina si pe gaz la fel de "greu". Ceea ce nu e ok la gaz insa e calitatea lui. Adica poti sa ai surprinze mashina sa consume 20% brusc fara nici un motiv aparent. Din pacate tre sa gasesti undeva unde GPLul e bun.

arderea la gaz e clar mai uscata fata de benzina dar cum ai zis si tu trebuie sa-i faci din cand in cand o rectificare la supape cat despre consum e sigur ca al nostru coleg are ceva la capitolul injectie(verifica dac nu ai returul infundat)

parerea mea este ca nu merita sa faci atatea modificari, cu toate ca sunt fan tdi, mai ales ca acuma preturile la motorina si benzina sunt egale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inainte de a cumpara masina din semnatura am avut un audi 80 pe benzina 1,6 carburatie consum 10% local,am schimbat motorul cu 1,6d luat de la dezmembrari consum 6% mergea impecabil,dupa 4 ani am dorit o masina mai noua asa ca am dat-o mai mult de pomana,binenteles unui prieten.tot transferul l-am facut eu asa ca manopera nu am platit.pot sa-ti spun ca acest lucru implica si bani multi si timp si cunostinte plus un garaj+scule.aduna pretul motorului cu celelalte si vezi la cit se ridica investitia.sfatul meu e ca nu se justifica investitia.bafta oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina donatoare poti gasi pe net. Sunt o gramada de site-uri care vand masini in germania. Iar un golf TDI gasesti in germania de la 1000 eur. Si ai complet instalatii pe el + o gramada de piese de schimb. Si poti face ca "Sorin Golf 3 cabrio" poti vinde mai departe caroseria, etc. Mai scoti si tu din parleala. Iar la RAR cu cateva sute de mii faci modificarile in actele masinii. (numai sa primesti actele pe golf-ul pe care-l cumperi). Iar daca e mai nou poate faci recarosare complet!!!

Vezi pentru un golf TDI:

http://www.mobile.de/SIDxOPMOTSRYzJvf6JjTr...55&doSearch.y=9

Vezi pentru recarosare:

http://www.rarom.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Da, pare simplu dar nu e chiar asa!

In Germania, costa mult nr de tol, inmatricularea, asigurare, tx. autostrazi, motorina, plus ca daca nu ai cunostinte bune pe acolo nu te vei descurca! Credeti ca acolo "umbla cainii cu covrigi in coada"?

Si asta nu e tot! Cum se descurca la vama? Nu se mai intra in tara cu masini fara sa platesti vama, s-au facut demiteri multe acolo si nu prea se mai baga nimeni la asa ceva pt 1-2-3 sute de euro!

Am un amic care l-a costat sa aduca un BMW din `93 in tara 2000E, a trbuit sa plateasca vama pe caroserie cel putin, pt a putea intra in tara, asta cu tot cu relatiile si pilele lui care, era ceva de capul lor!

De, asa-i romanul nostru, face bani si din pietre!

Astept pareri avizate, de la un forumist care lucreaza in vama, daca exista cineva pe aici...

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca o aduci pe trailer platesti vama? :beerchug: De ex. o aduci ca piese de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Si daca o aduci pe trailer platesti vama? :beerchug: De ex. o aduci ca piese de schimb.

De vreme ce se plateste vama si pt un televizor second-hand, nu vad ce i-ar opri sa te vamuiasca la o masina completa, chiar si pt piese de schimb!

Din cate stiu eu o masina completa nu puate fi incadrata la "piese de schimb" decat daca este desfacuta bucati, fara motor, cutie, articulatii si vor stramba din nas si la usi si alte acareturi!

Asa a vrut si tovarasul ala cu BMW-ul sa o aduca dar s-a razgandit imediat!!! Apropo, ieri a sosit din Germania un Opel Monterey al unui amic, pe trailer bineinteles si dezechipat 50%! La intrebarea cat l-a costat? ...

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nashpa rau, oameni buni! Astia vor sa ne ia si banii de biscuiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce zici daca banii pe care ii investesti in masina sa iti schimbi motorul din unul pe benzina intr-unul diesel i-ai baga in benzina, cat ai merge cu masina ta fara sa ii faci modificari???!!

Si mergi si tu si fa o expertiza la motorul ala, ca sincer consuma cam mult......

Eu am un motor de 2000 GTI 115 cp si nu ajung la consum de 14% decat cand sunt nervos cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce zici daca banii pe care ii investesti in masina sa iti schimbi motorul din unul pe benzina intr-unul diesel i-ai baga in benzina, cat ai merge cu masina ta fara sa ii faci modificari???!!

Si mergi si tu si fa o expertiza la motorul ala, ca sincer consuma cam mult......

Eu am un motor de 2000 GTI 115 cp si nu ajung la consum de 14% decat cand sunt nervos cu ea.

Daca faci un calcul scurt intr-un an iti recuperezi aprox.investitia.... :) aprox 1000euro.

Modificat de Morun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred!!

Fa un calcul sa il vedem!

Te rog.

Cat mergi tu cu masina aia??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa gasesti un TDI la 1000E.Eu am cumparat doar chiulasa cu 400E.

Poate ai bafta si gasesti.Eu iti doresc succes :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Nu cred sa gasesti un TDI la 1000E.Eu am cumparat doar chiulasa cu 400E.

Poate ai bafta si gasesti.Eu iti doresc succes :lol:

Ai avut bafta ca ai gasit-o, un prieten a avut o problema cu ea si i-au cerut 800 E pe ea si nu cred ca avea sanse s-o ia cu 700 E, si cel ce desmembra motorul respectiv, dupa parerea mea, a avut si el dreptate, Ce facea cu restul motorului? chiulasa este "inima" motorului si nu se poate adapta alta de la alt motor cum se pot potrivi alte componente!

Bafta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred sa gasesti un TDI la 1000E.Eu am cumparat doar chiulasa cu 400E.

Poate ai bafta si gasesti.Eu iti doresc succes :emthup:

un motor 1,9 tdi 1500E.Eu am cumparat chiulasa cu 500E PENTRU 1.9 td.Oricum mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am lasat sa se exprime mai multa lume pentru a vedea cat mai multe pareri. OKI . Sa incepem.

Un motor TDI costa in germanica vreo 700EURO si e in stare buna , asta daca nu ma supar si aduc la vreo 700 euro golful cu totul. Dar motorul sunt convins ca nu o sa fie chiar oki la bani astia , asa ca ramem pe local si luam un motor de pe piata locala la un pret fabulos de 1500EUR.

Pretul este enorm avand in vedere ca masina cu totul e 5500euro. Mai departe manopera costa vreo 300euro. Montez motorul si pe cel care il scot il vand sa zic cu vreo 400-500euro ( ca cica benzinarul e mult mai eftin , ma rog ). Deci cu aprox 1000eur ramai cu motorul diesel. Plus montaj ajung la 1300euro.

1300euro inseamna in RON, ca sa fie mai usor,1300X3,5=4550RON ( adica 45 milioane ).

Ar fi mai simplu sa va spun ca 1300euro inseamna 1300L de benzina de 98 si asta inseamna 10000km cea ce inseamna adica 27km pe zi . Atat ma costa investitia 27km pe zi timp de un an. Precizez ca fac cam 60km pe zi. Deci ca sa concluzionez si sa raspund la cateva intrebari:

- daca nu as face investitia si banii pe care ii dau pe TDI ii bag in benzina as merge cu 27 km in plus pe zi timp de un an.

- daca fac investitia calculul este asa: pe benzina consum 12-14l/100km, pe motorina consum 7-8l/100km, sa punem rotund diferenta de 5l/100km, oki? Asta inseamna la 14400km/an o diferenta de 720L pe an. Cu 720L in plus pe an consuma un benzinar fata de TDI. Asta inseamna 720EUR/an. Deci intr-un an ma costa 580eur schimbarea. ( diferenta de la 1300eur-720eur= 580eur). S-ar putea sa merite. E adevarat ca mai costa si actele cred ca tot cam 100eur. Dar asta e. Numai daca vrei. NU? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Acum caut masina donator TDI cu motor bun...

salut!care e treaba cu golfurilea astea 3, sunt bune?computerul de bord se poate regla sa consume mai putzin?sau cum vine cu consumul asta ma intereseaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am GPL de 3 ani jumate pe Golf 3 si sunt supermultumit de instalatie....consum in jur de 12%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

UN motor de 1,9TDi ar veni destul de bine. :( Insa ala de 2.0 TD cati cai avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care a schimbat motoare de 2000 cmc cu unele td 1600, pe passat din 2000 si nu a costat mult. Aprox. 1000 Euro / motor, a facut omologarea la RAR si i-a schimbat seria motorului pe talon, fara a da spaga cuiva (pt. ca motorul e piesa de schimb). Gasesti motoare relativ ieftine la dezmembrari, si care functioneaza foarte bine, fiind aduse de afara (unde au fost intretinute cum se cuvine). Singura problema pe care a avut-o a fost ca nu mai functiona pe bord turometrul. Nici nu a fost nevoie sa schimbe arcuri sau alte prostii.... Suna-l si afla mai multe detalii de la el (il gasesti pe forum cu nickul "octavian76"). Te poate ajuta si la montaj, din moment ce are si service. Va intelegeti voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o saptamana a adus la un centru de dezmembrari de langa slobozia un bot de G3 tdi complet, masina a fost taiata in doua in dreptul scaunelor.Daca te intereseaza ma pot informa.Dar sfatul meu, iti vinzi masina mai pui o diferenta si ei un diesel: scapi de alergari, de service-uri, de nervi, de rar, care te vor costa cu mult mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry:

La intrebarea :"Se poate schimba Motor benzina cu Diesel ?"

..da-mi voie sa iti raspund..Da Se Poate" , eu de exemplu am acum un motor de 1,9TDi md 1Z in loc de motorul de 2,0L 16 V benzina pe caroserie de GTI (deci am un GTI_TDI :scratch: ) . ..(stiu ca pintre voi sunt si vitezomani care o sa zica ca:"uite cum strica un nebun o masina adevarata")... nu zic ca un motor de 150cp nu e bestial ...dar e cam setos!

SA revin.......

Deci trebuie sa stii ca iti trebuie sa faci ceva modificari ( panoul cu vitezometru si turometru, cutia cu sigurantze si relee" instaltia de pe motor, pedalier (daca ai pompa cu control electronic), recablarea pentru motorul Diesel si accesorii (si ar fi bine sa ti-o faca un tip care se pricepe).

gata...te-am facut "Fericit" :scratch:

p.s. SA NU UIT arcuriile fata si amortizoarele pentru motorul Diesel sa nu uiti sa le iei , pentru ca Dieselul e mai greu si la fiecare groapa mai "mareatza" iti va taia cauciucuriile si iti va strica jentziile!

,,,apropos ..vand arcuri fata GTI!

Modificat de Drag0s_TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

buna ziua D-lor

 

vad ca ati lasat forumul la "rece" si nu l-ati mai urnit.

 

sunt si eu in aceasta situatie si mi-as dori un motor Diesel (TD sau TDI); ieri am facut consumul masinii mele de la km 80 dupa autostrada - C-lung Muscel - calea Calarasi benzinaria MOL: am iesit cu 8% FIX. Garantat ca motorina ar fi consumat indiscutabil mai putina (am avut un A4 Avant 1,9 TDI - masina mult mai are si mult mai grea, consum mai prietenos)

 

Acum, din cate stiu si daca ma-nsel, rog pe cei care stiu sa ma corecteze, NU se mai poate monta motor diesel pe benzina sau invers. Astia de la RAR nu mai permit asa ceva de cativa ani buni.

 

mersi si tinem legatura!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-i GPL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si mersi de sfat;

 

daca mandra nu ar fi ingrozita/terifiata de ideea de GPL, cu siguranta i-as pune; i-a intrat in cap ca GPL-ul este periculos, ca "ai vazut cum pute in/langa/dupa taxi-uri?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!