Jump to content

Schimbare carburator cu injectie


fchitu
 Share

Postare recomandată

Salut,

A trecut cineva de la carburator la injectie? Daca da ce costuri si ce implica asta?

Ma bate gandul sa trec la injectie monopunct. Am motor de 1.6 8 valve cu carburator. Voi avea ceva beneficii sau mai degraba mai multe probleme?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine treci la multipunct, un digifant 1 de pe g60 sau digifant 2 de pe gti-urile dupa 90, sau la urma urmei K-jetronic (sau CIS) care e cel mai simplu :D ... nu ai atatea electrici si electronice la el :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta ce implica? Ce trebuie schimbat? Sa nu imi spui ca trebuie sa schimb motorul..... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in principal injectia (o gramada de bani), admisia, filtru si instalatia electrica aferenta + bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la CIS e mai usor, cumperi injectia, cu tot (injectoare bla bla), filtru de aer, si partea electrica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la CIS(E) ca pe langa injectie (injectoare, linii injectoare, cap distribuitor, taler, filtru aer, tubulaturi) mai ai nevoie si de ... galeria de admisie... si ea nu stiu daca vine prinsa pe chiulasa de carburator... deci poate trebuie si chiulasa.

vorbeste cu @ab-33-wob ca are o chiulasa cu galerie de admisiei de 1.8 (cod GX/EV) poate ti-o vinde...

plus injectia sunt sigur ca o faci rost de pe undeva, ceva componente am si eu,

dar cat de buna e ...

injectoarele au prostul obicei sa se strice (nu mai sprayeaza uniform)

plus capul distribuitor e destul de sensibil....

la cat costa un motor intreg... merita sa schimbi tot motorul + instalatia.

singurul motiv ca sa tii vechiul bloc ar fi seriile si scapatul de R.A.R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca tot la carburatie ramanem. Eu ma gandeam ca injectia monopunct e ceva mai simplu de adaptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa treci la injectie vorbeste cu zim dar parerea mea e sa stai cuminte. ca sa faci o trecere de la injectie la carburatie e simplu ca poti suprima electronica si totul se cam reduce la mecanica plain & simple in schimb transferul in sens invers de la carburator la injectie e cam bagarea destului in ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ fchitu

..nu merita :blink: ...spun asta pt. k si eu am acelesi tip de motor si daca l-as schimba vreodata ar fi cu un diesel...este doar o parere,bafta

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ fchitu

..nu merita  ;)  ...spun asta pt. k si eu am acelesi tip de motor si daca l-as schimba vreodata ar fi cu un diesel...este doar o parere,bafta

<{POST_SNAPBACK}>

Eu nu as schimba niciodata cu un motor diesel sh....parerea mea!!! Mai repede as pune un 1.8 decat "diesel sh".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

e mult si greu de schimbat din inj in carb (invers merge simplu)galeria de admisie tre' schimbata da' se potriveste la gauri insa iti tre' restu de chestii(sonda lambda senzori pe ici colo, calculatoru' si alte alea)nu merita dupa parerea mea!mai bine pui de-o parte 300 euro si iti iei un motor sh gti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!