Jump to content

kilometraj


claus99
 Share

Postare recomandată

Imi cer scuze daca intreb ceva ce poate mi-a scapat din topic-uri. Am probleme cu inregistrarea kilometrilor parcursi. Stie cineva de ce?

Ati desfacut rotitele alea? Nu mai merge al mic, de jos cel cu metrii si-l blocheaza si pe cel mare. E bun pt schimbul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact aceeasi problema o am si eu de vreo 2 luni, cablul e bun ca imi indica viteza, doar kilometri nu se mai aduna pe kilometraj decat foate rar cand are el chef.

banuiesc ca e reparabil dar mi-e lene sa desfac iar bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi-am luat inima-n dinti si am desfactu bordul, am scos kilometrajul si am identificat problema:

axul rosu, intra fortat in roata verde, acum dupa atatia ani a inceput sa se invarta liber si deci nu mai transmite rotatia la contoar.

post-17363-0-34212500-1314095941_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact aceeasi problema am gasit si eu, am scos rotita de pe ax, apoi am deformat axul strangand foarte usor cu un patent. Dupa aia rotita a intrat destul de greu pe ax. Problema rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact aceeasi rezolvare am folosit si eu :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok! va multumesc.Si eu mi-am luat inima in dinti am desfacut bucati bucati si asa este

Axul patineaza la trecerea prin rotita verde gri sau ce culoare o avea.

Inca o data multumesc! Apropo am pus superglue.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

fratilor va intreb si eu pe voi care aveti sa imi dati pinionul ce intra un cutia de viteze sau un ceas cel patrat cu cablu de km si cu pinionul dar sa fie ceas cu 2 inregistrari adica km masinii si km parcursi care se pot reseta... Platesc ..:) am mare nev macar de pinion... e cel alb pt diesel:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai ceasu cu tot cu cablu de km de diesel? hai ca invartim ceva noi 2 ... PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cititoru eu lam luat nou cu 8 lei din magazin. cititoarele sunt asa: dif de 3,65; 3,67 au cititor cu 15 dinti rosu, iar dif-urile de 3,89;3,94 au cititor alb cu 16 dinti. codurile sunt:171.957.821.B pt cel rosu cu 15 dinti si 171.957.821.A pentru cel alb cu 16 dinti. verificati ce cutii aveti inainte de a cumpara/cauta cititoarele. va uitati pe codul cutiei si verificati pe site-ul acesta http://a2resource.com/eandt/ratios.html .

sper ca vam fost de ajutor:d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu sa rezolv problema cu inregistratul kilometrilor dar din graba am reusit sa rup axul pe care vine penita de la kilometraj

am facut eu ceva improvizatii cu un ac... dar nu am reusit si acu imi inregistreaza cati km am parcurs dar la viteza imi sare acul de la 0 la 60 si apoi imediat in capatul vitezometrului desi nu am mai mult de 40 de km/h asa ca acum trebuie sa caut un bord de pe care sa demontez axul

are careva un bord mai vechi (chiar si stricat) de pe care sa pot lua axul?

va rog sa dati un PM daca aveti... platesc

Modificat de bogdan_92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema.. am facut rost de alt ceas, de pe un passat, si l-am modificat putin ca sa mearga

acu imi merge si vitezometrul si imi inregistreaza si cati km parcurg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!