Jump to content

montare mufa aux rns 300


Nanel
 Share

Postare recomandată

da aia e,nush ce sa zi caut o soluti as nu modific bordul in sensul sa ma apuc sa pun pioneer deh400ub care deja il am pentru ca nu vreau sa stric aspectul original,dar cred ca pana la urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dic

    12

  • manyx86

    12

  • Al Bundy

    9

  • EWS

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

vladi.dumitrescu

Salutare,

 

Sunt nou pe aici asa ca nu stiu daca e bine unde postez sau nu dar o sa incerc.

Sunt proaspat proprietar de Vw Passat 2009 2.0 TDI. e primul meu Vw asa ca nu prea pricep nimic.

Masina are navigatia Rns 300 fara magazie de Cd si nu imi citeste nici un Cd. Inclusiv Cd de navigatie il scoate inapoi si imi spune ceva in germana care tradus pe translate inseamna "Cd prost. Incearca altu". Nici nu pot schimba limba din germana in engleza pentru ca la fel imi cere Navigation Cd. In rest radioul merge se aude bine dar . . . 

 

Aveti idee ce poate sa fie?

Mersi mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

par a fi ceva probleme cu citirea/cap de citire a discului. limba rns-ului o poti schimba doar cu disc de navigatie inauntru dar cum nu il poate citi, nu poti schimba. trebuie vazut exact ce problema are. sa nu ai altceva blocat in el sau poate desfacut/reparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am readus la viata un 6000 rds cd dedicat ford chiar acum vreo doua zile,practic nu imi citea nici un cd nou sau vechi.l-am desfacut am curatat laserul care citeste cd-urile ,eu am bagat un betigas de sters in ureche :D  in solvent pentru unghii dupa care l-am stors bine,am sters "capul" si imediat dupa l-am sters cu partea uscata a betigasului,l-am lasat cateva minute si dupa am bagat un cd si surpriza merge brici.

PS:eu aici am pus ceea ce am facut eu pentru ca nu ma interesa daca il stric de tot neavand mare valoare pt mine acel aparat,deci sfatuiesc sa faceti treaba asta doar daca va convine sa riscati,nu zic ca e bine ce am facut dar la mine a mers,prima data am incercat sa-l curat cu spay ,cu parfum si nu a tinut...a mers cu solvent.faceti voi calculele,salutari

revenind la topic am sa desfac rcd300 care il am pe passat si sa incerc sa rezolv cu displayul(pentru ca am o linie lipsa de pixeli)si sa vad daca nu pot sa-i fac eu pinii de la aux direct dinauntru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lentila de la laser-ul care citeste CD-uri este foarte sensibila. Preferabil sa folositi un CD special de curatare CD-playere. Daca nu aveti (se gasesc de cumparat) si vreti sa curatati de unii singuri lentila, atunci folositi vata de calitate imbibata in alcool izopropilic si aveti grija sa nu lasati scame pe lentila. Dupa ce ati curatat cu o atingere foarte fina, puneti o picatura de alcool izopropilic pe lentila si lasati sa se usuce de una singura. Nu puneti degetul pe acea lentila.

 

Solventul de unghii contine acetona intr-o concentratie mica, acetona este un bun solvent dar pe langa acetona mai sunt si alte prostii chimice care pe termen lung pot afecta zona sensibila.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut rcd 300 al meu care are o linie lipsa de pixeli pe mijloc,se desface foarte usor partea frontala din doua suruburi laterale dupa care are vreo 12 suruburi mici de desfacut si vreo doua cleme pentru a ajunge la afisaj (la sticla) unde la mine am observat ca este un colt mic crapat la partea superioara pe unde trec niste mici circuite care probabil unul sau mai multe din ele sunt intrerupte cauzand afisarea impartiala.am incercat in zadar sa lipsc/fixez coltul ala dar tot asa am acea linie lipsa,partea buna e ca se poate schimba numai partea frontala dar parerea mea e ca nu merita decat daca poti sa o primesti degeaba pentru ca nu merita sa dai bani prea multi.oricum trebuie sa imi ajunga xcarlink-ul si cred ca asa o sa raman cu el pana cand o sa imi permit un upgrade a HU-ului.salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vladi.dumitrescu

Eu mi-am rezolvat problema. Aveam 2 monezi in el si de aia tot imi scotea orice Cd afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

As vrea sa montez si eu adaptorul asta 3CD035249A la RNS-ul meu .

El arata asa : post-20331-0-72368000-1363597505_thumb.j

Aveti idee unde se monteaza si ce suporta acel usb ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala pare a fi pentru Golf si in plus, cred ca e pentru navigatii replica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum ca este cod pe original .

Sa se pupe replicile de RNS-uri cu cablurile de auxiliar OEM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pupa si alea! Au aceleasi mufe :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit,azi mi-a ajuns xcarlink-ul si l-am si montat dar surpriza nu merge stikul meu adica imi apare pe rcd 300 ca si cum ar avea 6 cd-uri si cand bag stikul (un TDK de 4 gb) in care am facut 6 foldere cu cate aprox 50 melodii si este format fat32 dar nu merge nu imi citeste muzica sare de la o melodie la alta si de la un cd la altul,merg secundele dar nu se aude nimic.dupa am bagat un stik sandisk de 2 gb si a inceput sa cante dar dupa ce am pus HU la locul lui si am bagat iar stikul si iar nu il citea.am bagat si telefonul in intrarea line in in care intra jackul si merge brici.e ceva care imi scapa cu sticurile si nu stiu cum sa pun muzica pe sau ce sa ii fac.am sters si punctele de la melodii sau numerele care apar inaintea melodiei.

Modificat de manyx86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai denumit folderele CD01, CD02,,,, cu litere mari? Nu conteaza cum sunt denumite melodiile. Cu o memorie SD ai incercat?

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum ca este cod pe original .

Sa se pupe replicile de RNS-uri cu cablurile de auxiliar OEM ?

USB are un RCD pentru piata chineza. Nu cumva acea mufa USB e pentru china?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am numit foldere cu CD01,CD02....cu sd nu am incercat.ciudat totusi ca a mers cu stickul ala cu mini sd in el de 2 gb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
RadulescuRomulus

Am o problema cu RNS300.

- caut sa prind unele frecvente manual, ca pe automat nu le gaseste. E vorba de RadioZU si Realitatea FM [ca fara politichie nu pot merge linistit la serviciu :tuktuk: ]

- de cand am luat masina, si am cautat frecventele, sunt momente cand melodia bate pasul pe loc, se repeta ultimele 2-3 sec, ca si cum as avea un cd zgariat acolo sau o caseta incalcita.

  Aveti idee ce i-as putea face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umbla in setari. Dezactiveaza tp-ul si mai joaca-te cu el. Face asa cand schimba frecventa.

Poti la fel de bine sa reinitializezi posturile memorate. Mie in bucuresti imi vede pana la 15-20 posturi memorate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

am observat si eu ca la cele 2 posturi de radio, la casuta de TP imi apar liniute.

am reinitializat posturile memorate de n-spe ori si nimic. adica, pe automat nu mi le gaseste.

 

ai idee cum ajung la TP in setari? m-am tot uitat, dar nu l-am ochit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand est pe radio dau butonul de setup si acolo apare traffic program (alias tp), on/off si inca o optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

Multumesc!

 

- cred ca am rezolvat. nu se mai aude si parca schimba mai repede acum intre posturile memorate -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Eu tot nu m-am lamurit: a montat cineva cu succes vreo interfata AUX per RNS 300, si daca da care?

 

Eu m-am chinuit de nspe ori cu un cablu home made (mufa quadlock + cablu + mufa jack), l-am conectat pe  mai multe combinatii de intrare (2,8,9 ; 1,2,7; 3,8,9) dar fara nici un rezultat. Cablurile (ca am 2 deja) sunt ok, adica din MP3 player daca leg la un difuzor iese sunet.

In schimb, pe RNS-ul 300 din dotare nu zice nimic , nici maca nu comuta (desi la conectarea pe 1,2,7 imi apare NoCDC, iar pe celelalte nici nu misca).

Cred ca ma las pagubas si fac o noua colectie de cd-uri cu MP3 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu 2 la urma, alte valori nu accepta (am citit ceva de 1 sau 3 dar nu se pot salva).

Atasat - print-screen.

post-122773-0-45640800-1398156358_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

cum as putea monta un subwoffer la pasat b6 2007.ce mufa ar trebui sa iau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, cum tragi firul de aux in torpedou la B6 ?

Ati dat gaura pe lateral, demontezi torpedoul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!