Jump to content

montare mufa aux rns 300


Nanel
 Share

Postare recomandată

Rcd 510 are tasta touch screen pentru AUX.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dic

    12

  • manyx86

    12

  • Al Bundy

    9

  • EWS

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuze, am gresit cand am scris RCD 510, intrebarea mea este pentru RCD 500.

Deci: Presupunand ca ai montat cablul de AUX, la pini 1, 2 si 7 cum comuti pe AUX daca unitatea (RCD 500, care are magazie de CD inclusa) nu are buton de AUX?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci zic iar ce am mai zis

Sau poate pe 3;8 si 9 si comuti pe cd changer. HU-ul este "pacalit" ca ar avea cd changer si reda ce primeste.

citeste si http://www.reno.ro/i...showtopic=13982 poate prinzi ideea

http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_category=100608&page=1&s_field=artykul&s_order=ASC

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand nu stiu ceva nu dau sfaturi.

Nu intelegi ca RCD 500 are magazie de CD incorporata, cand apesi butonul "CD" citeste CD-urile din magazia de Cd-uri, cum vrei sa-l pacalesc?

Exceptand asta, unitatile fara magazie de CD-uri inclusa preia de la magazia de CD-uri exterioara semnal digital, nu analogic precum cel de la un MP3 player de exemplu. Pt. conexiunea sugerata de tine este nevoie de un head unit care are controler pt. magazie de CD si un x-carlink sau ceva asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca daca are mufa de cd changer pe spate is tampiti cei de au pus-o acolo. Iar produsul http://www.tme.eu/ro/Document/4ff63f3f16aa8efef7b538a3b6319021/INTAUX-12-pl-en.pdf e facut tot de niste tampiti care doar vor sa ia banii aiurea. Si eu sunt alt tampit ca incerc sa zic pe aici ce am mai vazut pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa o luam logic:

Cand apas butonul "CD" ce va face unitatea? - va cauta CD-uri in magazie, corect? daca gaseste CD in magazie citeste de pe el, daca nu gaseste acolo va cauta PROBABIL pe o posibila magazie externa unde va gasi adaptorul respectiv - poate. Presupunand ca asta ar functiona presupune sa nu ai CD-uri in magazie, eu nu am nevoie de toata complicatia asta.

Eu nu asta am intrebat ci: Presupunand ca ai montat cablul de AUX, la pini 1, 2 si 7 cum comuti pe AUX, adica exista o posibilitate de a suplini lipsa butonului AUX?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit pdf-ul din link? pag 2 e in engleza:

"After pressing CC/CD button interface is activating the audio input and displays CDC11 TRACK66 and

another seconds untis"

Nu cred ca ai treaba cu 1,2,7 chiar aici unii useri spun ca nici nu au acesti pini in mufa

pe 3,8,9 ia semnalul audio din interfata. eu asa inteleg activeaza audio input (3,8,9) nu aux input (1,2,7)

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaa, dar nu mai pot folosi CD-urile din unitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai dedus? Eu zic ca vei vedea un cd in plus fata de cate are magazia ta. Eu ma opresc aici, vad ca vrei sa iesi "invingator".

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu pe masina tot un RNS 300 si as fi interesat sa montez mufa de aux.e cineva care totusi a dus la indeplinire acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate. Ai nevoie de partea cu mufa jack mama si mufa de la la ea, sau un cablu cu mufa jack mama si celalalt capat il legi la RCD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am citit pana am lesinat si nu am inteles nimic.eu am un rcd 300 fara mp3 si vreau sa stiu de la cineva care a montat sau stie sigur cum sa pun si eu o mufa aux.si daca ar avea masina unde o gasesc tui mama ei de mufa...eventual o poza ceva pentru ca eu is mai greu de cap asa... :tuktuk:  multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai avea mufa, ai gasi-o in cotiera (asa e la mine cel putin). Din ce am vazut la mine, intrarea AUX e montata pe conectorul albastru (de la CD changer, iar masina mea nu are CD changer), in felul urmator:

 

- pinul 8, fir galben (audio left in)

- pinul 9, fir verde (audio right in)

- pinul 2, fir gri (audio left and right, ground)

 

Comutarea pe aux se face apasand de doua ori pe tasta CD daca esti pe radio, si o data daca esti pe CD. Nu stiu daca e vreo diferenta daca RCD-ul meu 300 e cu mp3.

 

Detalii aici: http://volkswagen.workshop-manuals.com/golf-mk5/index.php?id=1833

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am si predispunerea aia pentru telefon,dar nu premium.este suportul ala si am si un modul sub scaun pasager.Eu ar trebui sa intep firul galben,verde si gri dupa care sa fac cu ele un jack "mama"?adica daca iau o un cablu care sa aiba la un capat 2 rca (alb si rosu) si la celalalt capat un jack mama,tai rca-urile si raman cu cate doua fire de la fiecare parca nu?miezul de la rca rosu e right si celalalt e masa daca nu gresesc si la rca alb (left)la fel ,in ordinea asta ar trebui sa leg miezul de la rosu la pinul 9 (verde),miezul de la alb la pinul 8 (galben) si celelalte doua fire (invelisuri) la masa pinul 2(gri).daca am gresit,corectati-ma.multumesc pentru raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pregatirea pentru telefon se leaga in cealalta mufa (verde ar trebui sa fie parca, daca e din fabrica). Daca nu ai AUX de fabrica si nici CD changer, atunci nu ai firele montate asa cum ti-am descris eu, deci nu trebuie sa te "intepi" in nicun fir, ci dimpotriva, sa completezi cu fire de reparatie acolo. Probabil nu ai nici mufa si trebuie sa o cumperi. Citeste aici despre mufa si firele de reparatie, conectorul 4: http://www.my-gti.com/1294/volkswagen-head-unit-housings-and-pins

 

Miezul unui cablu audio e firul cald, celalalt e masa. Masele se leaga impreuna si se leaga la firul gri, stanga la firul galben si dreapta la firul verde.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul cald este cel central nu?deci in teorie e cum am zis eu numai catrebuie sa adaug eu firele in locasurile mufei 4 respectiv 8,9,2?ce fel de pini bag eu acolo?mersi pentru rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul cald este cel central, in rest asa cum ai scris. Despre pini, nu sunt sigur daca pe pagina din link codul firelor de reparatie corespunde unor fire cu pini sau unor fire fara pini. Cel mai bine e sa te lamureasca un coleg cu acces la ETKA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi am desfacut cd playerul si nici macar nu am pinii pt aux,am incercat ca spun pe intrarile de la magazia de cd-uri si nu merge mai exact am folosit pinii 8si 9pt left si right si 2 pt masa si nik asa ca nu va mai chinuiti ca nu merge,rns300 e de toata rusinea si eu l-as arunca la gunoi cat mai repede doar ca nu am altul sa il pun in loc.ca cumpar emulator sau adaptor ma ajunge cat un rns cu mp3 si intrare aux.rusine din parte mea celor de la vw.totusi de noua a costat in jur de 25000 euri chiar nu putea sa fie standard macar mp3?inca o data rusine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rns300 am si eu pe masina. Radio Navigation System 300 adica mai pe romaneste cu navigatie. el citeste mp3-uri, adica date deoarece are nevoie sa citeasca datele pentru harti. tot la el am atasat o magazie de 6 cd-uri audio, in caz ca ai inauntru cd-ul cu navigatia, sa poti asculta muzica la unul din cele 6 cd-uri audio sau radio.

eu zic totusi ca e destul de bine gandit. acum referitor la situatia ta nu stiu. poate tu ai o problema stricta cu player-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@manyx86: Stai un pic, tu ai RNS 300? Ziceai de RCD 300.

 

am citit pana am lesinat si nu am inteles nimic.eu am un rcd 300 fara mp3

La RNS 300 nu stiu daca merge sa pui AUX ca la RCD 300.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze,eu am rcd300 si am un cablu jack tata-jack tata am taiat la un capat unde am 4 fire unul rosu (right) unul alb (left) si "invelisul" daca pot zice asa celor doua fire care e masa.am unit firele de masa si le-am legat la pinul 2 (masa de la rcd),firul rosu l-am legat pinul 9 (right de la rcd) si firul alb la pinul 8 left de la rcd,daca am gresit ceva va rog sa ma corectati.in teorie trebuia sa mearga dar defapt cica ar mai trebui ceva resistente sau ceva de genu din cate am citit pe alte situri din afara si din care sincer nu am inteles mare lucru.acum mai ramane sa atasez o statie kenwood kac 7204 pe care o am deja la implantul audio de la mondeo dar nush cum sa fac sa pot obtine un aux totusi... trebuie sa mai studiez. :001:  salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum se comporta o interfata xcarlink mai trebuie pus vreun filtru de deparazitare sau are el in el?cine are si cum se comporta pe rcd 300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xcarlink nu are filtru de deparazitare, eu am pus pe VDO MS 4150 si a trebuit sa ii pun un filtru de deparazitare. Se pare ca tensiunea de alimentare pe care o trimite VDO catre xcarlink nu este trecuta prin filtrul intern de deparazitare. Pe RCD nu stiu cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de interfata asta ce ziceti? Dension gw300v21

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!