Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Cu 235/45 r17 o sa simti gropile mai bine si bucsele se vor uza mai repede, avantajul este ca ai stabilitate in curbe

Cele 215/55 r16 parerea mea ca sunt mai ok din toate punctele de vedere.

Eu am puse 225/55 r16 se comporta foarte bine dar acum e alegerea ta de care cumperi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.

Va rog sa spuneti daca aceste jante sunt compatibile pe un B6 variant. Au ET45, dar nu stiu exact J-ul. Daca recunosteti modelul, va rog sa-mi dati mai multe detalii. Anvelopele sunt 235 45 R17. Multumesc.

Screenshot_2018-03-15-06-49-41.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie 7,5 J. Se potrivesc pe masina ta. Modelul nu-l stiu din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit unele date. Se pare ca au J 7.5. Intrebarea mea este: daca sunt ET 45 fata de cat spune VW ca ar trebui ET 47,  afecteaza mult? Si in ce sens?  Ma gandesc sa le cumpar, dar nu as vrea sa dau "kiks" cu ele. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te afecteaza cu nimic daca este ET putin mai mic, mai rau era un ET mare gen 50( un ET mare le baga spre interior) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare . Azi am cumparat un set de jante pt passat b6 r17 et 38 j 7.5 cu anvelope 205/50 r17 . Intrebarea mea este daca acel et nu e mic sau mare ? Au sa potriveasca perfect fara sa loveasca ceva ? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante aliaj sau de tabla? Pentru cele de aliaj ET 38 este cam mic o sa-ti stea cauciucul la razant cu aripa cel mai probabil, daca sunt de tabla este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de aliaj . Deci nus ok. Mersi de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET este distanta dintre planul ce trece prin mijlocul jantei pe latimea ei si planul ce vine in contact cu fuzeta. Deci ar trebui sa fie identic indiferent de materialul jantei.

Vezi ca sunt calculatoare pe internet care iti spun unele chiar in functie de marca masinii daca poti monta rotile respective.

E cam mica latimea cauciucurilor la 7.5 latimea jantelor. Cred ca e minim acceptat 205 mm. Dimensiunile alea oricum nu cred ca sunt omologate pt Passat.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu astea le am omologate

IMG_20171106_003802_01__01.jpg

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On ‎2‎/‎16‎/‎2018 at 1:37 AM, Gelu said:

Cred ca seamana cu modelul pe care il am eu pe masina. Conform pdf-ului cu dotarile masinii, ar fi asa:

Alloy wheels 7J x 16 EH2 Offset 45

"Monza" - 4 alloy wheels 7J x 16 - tires 215/55 R16

Din pacate ale mele sunt exfoliate si se vad destul de urat, inca nu m-am hotarat daca merita dpdv financiar sa le duc la vopsit, sablat etc....

IMG_3476.jpg

Cam asa arata ale mele dupa ce au fost sablate si vopsite...

20170320_171923[1].jpg

20170320_171939[1].jpg

20170422_190101[1].jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune si mie de unde ai luat antifurtul de la prezoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la ultima poza ..sunt doar capacele de plastic puse peste prezoane...cu rol decorativ .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca sunt antifurt mersi oricum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.04.2018 at 7:25 PM, zayprexa said:

Cam asa arata ale mele dupa ce au fost sablate si vopsite...

M-am gandit si eu la varianta asta doar ca pentru inceput am preferat sa le pastrez asa cum arata “din fabrica”, cu partea interioara inchisa la culoare (sa nu fie intr-o culoare). 

Le-am dat cu hartie abraziva pe fata si apoi cu lac. Astept sa vad daca rezista o luna, doua, trei sau mai mult dupa care, cel mai sigur, le voi sabla si vopsi...

 

89485168-0380-4157-B534-B6E2E307BD77.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Intradevar arata mult mai frumos  asa cum au fost ele originale ..eu le'am luat de la cineva la un pret bun dar  erau distruse  rau  si a trebuit sa le vopsesc .  Din pacate nu am gasit pe nimeni care sa le poata face la fel cum au fost ..si singura varianta a fost sablat si vopsit.  Daca le poti pastra cat mai mult in forma originala e mai bine.

   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET40 cu 8J si 235/40 vor atinge cu masina incarcata?! Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare. Am si eu o nelamurire. Vreau sa cumpar un set de jante de otel Alcar si am dat comanda pentru ET45 7J.  M-au sunat ca nu sunt ok pentru masina si ca trebuie ET42 6.5J. Eu stiu ca jantele mele de aliaj Milwaukee sunt ET45 7J. Pe configuratorul lor sunt disponibile doar cele ET42 6.5J si au zis ca nu raspund daca iau dimensiunea ceruta de mine. Le-am explicat ca pentru masina asta sunt acceptate ambele. Mi-au spus ca s-ar putea sa fie diferente intre cele de aliaj si cele de otel. Ce sa fac in cazul asta? Iau ET45-ul? Ce ar putea sa difere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista buton de edit? Intre timp am vazut la un alt passat b6 ca rezerva originala de otel este ET45, 7J. Voi comanda aceasta marime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ET 42 6.5J, acestea sunt cele originaele.

Eu pe ambele B6 asa am avut (cele de iarna).

Cele de vara, au fost ET 45 7J, din aliaj.

Daca poti alege, pune 42 ul.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce impact are? Sau de ce nu as pune ET45 cu 7J ?  Nu stiu daca are vreo influenta, dar la jantele mai inguste mi se pare ca gumele au 'burta' la presiunea indicata de 2,3

Modificat de Gnr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa le ai mai in interior.

Cred ca vorbesti de anvelope de 215 latime.

Eu le am avut 205 uri.

Fa cum doresti.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma deranjeaza ca sunt mai in interior. Ma intereseaza sa nu afecteze mecanica rotilor. Si da, folosesc 215 latime (vara/iarna).

Venind vorba de aspect, acum am unele cu ET50 de iarna. Am mers vreo 2 ierni cu ele ... masina instabila si aspect de roaba ?

Anul asta am schimbat rulmenti si capete de planetare. Ma gandesc serios daca 2 sezoane de iarna cu jantele alea au contribuit la uzura.

Modificat de Gnr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele nu afecteaza planetarele. Rulmentii da. Daca ai schimbat rulmentii pe ambele parti fa geometria. Aia iti strica prima rulmentii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!