Jump to content

Schimbare faruri passat


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

i-am intrebat pe cei care le vand si mi-au spus ca nu voi avea probleme la aprinderea pozitiilor. Si in caz ca da se pune o siguranta... ce sa inteleg :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal pune niste poze cu masina sa vedem cum da

sun xenon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai vroiam sa te mai intreb ceva

 

Stii ca farurile au motorasul acela care le regleaza. actionate de la rotita acea de langa volan.

 

Farurile ce le-ai pus functioneaza cu motorasul respectiv. Se regleaza la fel ca cele originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt SAlin. merg toate functiile legate de faruri pt ca atunci cand le dai jos pe cele vechi si l e pui pe cele noi se introduc prizele plug&play! si altora carora le.am spus ca merg se mira ca nu am probleme, pt ca am auzit ca la unii nu le functioneaza ledurile!


farurile sunt ca cele OEM, doar ca au adaptat jos la far ledurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles...

 

O sa achizitionez si eu cat de curand un astfel de set. Sper sa nu am probleme :-ss

 

Inca nu stiu care ar da mai bine cele negre sau albe cu Chrom :))

Modificat de SAlin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! scuze daca am postat unde nu trebuia. Stie cineva daca la un b6/2010 trebuie becuri led canbus la plafoniera sau merg si leduri fara condesator de eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg si fara.... doar ca  e posibil  ca becoledurile fara rezistenta, sa stea un pic aprinse dupa ce inchizi usile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bixenon original din fabrica. Farul de pe dreapta se aprinde roz vreo 2 zile dupa care se stinge de tot. Mi se aprinde in bord un martor + mesajul "Front right dipped beam not working" . S-a dus becul? Intreb pentru ca si acum cand aprind farurile el tot fileaza vreo 10 secunde dupa care se stinge de tot. Btw..o groaza de bani un D1S de la Osram sau Philips

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, s-a dus becul....

 

asa este, unul bun costa mult... dar nici nu-ti recomand alceva.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci s-a dus becul. Pentru ca unii imi ziceau ca poate fi instalatia..ca becul mai merge daca fileaza. Oricum le schimb pe amandoua din moment ce trebuie data bara jos si farurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine asa. cand dai jos bara si farurile, poti schimba becurile intre ele.... si atunci e clara treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut. am si eu o problema pe faza scura care bate foarte jos tinand cont de faptul ca din reglajul din bord este data sa bata sus...am fost cu ea la un service auto si baieti de acolo au zis ca nu se poate ridica mai sus de ata...ce pot sa ii fac??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, daca reglajul farului este bun, lucreaza... sa inteleg ca el tot bate prea jos, pe reglofar.... sau ca iti pare tie ca bate prea jos ?

 

daca pe reglofar bate prea jos, iar reglajul mecanic farului este ok (mecanismul interior al farurlui este ok), atunci se cheama ca farul nu este pozitionat bine - verifica acest aspect, mai ales daca a fost demontat de pe masina, etc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Revin cu o problema pe care am expus-o acum ceva vreme, insa tot nu am reusit sa-i dau de cap, si anume: farurile mele (in special faza scurta) sunt foarte slabe (termenul popular ar fi "chioare"). Saptamana trecuta am mers la service, am schimbat cele doua becuri de faza scurta cu unele noi (Starline parca se cheama, oricum nu cele mai ieftine de pe piata) si am facut reglajul farurilor cu aparatul special, nu-i stiu denumirea tehnica. 

Farurile sunt reglate si "bat" bine d.p.d.vd al geometriei, lumina e focalizata corect, insa nu au deloc putere si noaptea nu vad mai nimic.

 

Colegii care au avut probleme similare, ce ma sfatuiti?

 

Sa fie lupa murdara, se poate curata? Sau o problema de curent, sa nu ajunga suficient curent la faruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu ai treaba cu alimentarea. Problema este de cele mai multe ori, din sistemul optic al farului - lupa, oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Farurile nu sunt matuite, chiar arata bine.
E posibil atunci sa fie lupa murdara (masina are aprox. 8 ani) sau sa se fi matuit pelicula "oglinda" din spatele lupei, dar e cam greu sa ajung la ele sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,am citit tot topicul si nu am vazut pana la urma daca trebuie sau nu vreo siguranta pusa pentru farurile dayline,intreb pentru ca am cumparat doua faruri astea http://www.goautoaccessori.com/template.php?pag=38  pe cutie scrie DEPO made in Taiwan si in instructiuni spune ca nu este esclus sa trebuiasca puse doua sigurante pentru a "pacali" centralina.daca a pus cineva sau stie ce sigurante trebuie rog sa puna aici,asa ramane si pentru altii interesati.eu inca nu le-am facut proba sa vad daca se aprind sau nu. In instructiuni mai scrie asa:

1.sa dai cu silicon transparent imbinatura dintre sticla si plastic negru :001:

2.sa dai doua gaurele in plasticul negru in partea de jos. :blink:  pentru aerisirea farului in interior

3.sa verifici tubuletele ale de guma sa nu fie infundate asta mi se pare normal dar si un pic ilogic odata ce ele sunt noi,ma rog.

 

Acum daca cineva poate sa spuna exact cum a dat farurile jos fara sa demonteze bara,eu oricum am sa ma chinui sambata si daca reusesc postez chiar eu.o schitza cu prinderile spoilerului ar fi binevenita.va salut,cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cineva poate sa spuna exact cum a dat farurile jos fara sa demonteze bara

 

NU se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate m-am exprimat gresit,sa explice mai pe indelete cum a reusit sa dea farul jos fara sa demonteze bara.eu am sa postez o schita cu prinderile spoilerului.salutari

Passat_B6_Headlight_adjust_1_.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu nu am fost destul de clar? Nu se poate demonta farul fara sa dai bara jos ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat asta pentru ca am citit tot aici pe forum ca sunt posesori care au reusit aceasta "performanta".daca tu garantezi ca nu se poate, atunci nu se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

eu am schimbat farurile cu unele ca acelea. trebuie sa dai bara jos ca altfel nu ai cum sa montezi noile faruri, nu este greu dar trebuie sa ai rabdare dureaza vreo 3 ore. eu nu am pus nici o siguranta si merg f.bine. trebuie doar rabdare! spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare! Am si eu o nemultumire referitor la faza scurta la b6. Am schimbat becurile, am pus Xtreme vision, dar tot slab lumina. Farurile nu sunt matuite. Am inteles ca poate fi lupa aceea murdara. Imi poate spune cineva procedura de a o curati / demonta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

as vrea sa inlocuiesc farurile actuale(xenon+led) cu faruri cu bixenon. Ce ar trebui sa contina kit.ul de achizitioanare al acestor faruri? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!