Jump to content

SCRISOARE SKODA 1.2 tsi


bogdanpiatra
 Share

Postare recomandată

Ui, da, fix: era sa uit, mersi mariusss_g de reminder cu "kulanz" (apropo, se scrie fara tz). Trebuie sugerata si asta ca varianta de mediere, in Germania se practica "sportul" asta, citisem pe un forum legat de Audi & VW ca opina un tip despre tema "[...] wobei, Audi deutlich kulanter sind als VW. Von Skoda un Seat hab' leider ich keine Ahnung [...]" ceva de genul: "aia de la Audi sunt mai impaciuitori decat VW. Despre Skoda si Seat din pacate nu stiu nimic." Deci, aparent ar fi deschisi la remedierea pe cale amiabila, insa nu se stie gradul de toleranta la eroare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bogdanpiatra

    32

  • nifelheim

    16

  • holo

    10

  • mariusss_g

    10

@bogdanpiatra: PM-ul de la mine l-ai primit? mie imi apare ca nu l-ai citit inca, de asta intreb...daca nu a ajuns, iti trimit un mail cu datele.

Scriam si in PM-ul catre @bogdanpiatra, ca mi s-ar parea mai normal sa cerem (sa beneficiem) 3 ani de zile de garantie, sau culanta mai degraba (kulantz-good will policy, ii zicea Vladimir Kutnar in ceva mail), la turbo si lant. Doar acolo stim ca sunt probleme...

Da am primit mail inclusv nr de telefon.Cerem 3 ani garantie integrala la motor si cutie. Nu se stie ce daune se produc cu aceste softuri experimentale. Asa ca mai bine asa. Incercam, vedem.Kulantz-good will policy ce spui tu nu inseamna ceva ce este obligatoriu. Adica esti la bunavointa cuiva. Vrea sa-ti dea iti da, nu vrea, nu. Garantia este un contract in care fabrica se obliga la reparatii, inlocuire, etc. Ce faceti acum, va e mila de Skoda!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Eu doar ma gandeam, ca m-as multumi si cu mai putin...vroiam sa ne 'garanteze' ca o sa avem parte de Kulant, in cazul in care facem revizii in service autorizat, si ne pica turbo sau lant dupa garantie. Asta raspundea Vladimir Kutnar in ceva mail:

Maybe you know that Škoda goodwill policy would be very helpful if any problem occur after the warranty ended. If your car has regular maintenance in Škoda workshops, the discount up to 100 % can be provided by the Škoda dealer

Poate in scrisoare ar trebui scris si ca, pana si ei au recunoscut ca variantele intermediare de soft nu au fost cele mai reusite. 7245-pierdere de putere, si 8620, despre care au zis ca:

The software updates are not still solving all deficiencies perfectly therefore further development of software versions is going on. If your problem is not so serious in this weather, I recommend to you wait for further visit of your dealer (for example because of regular maintenance). I believe that after several months the will solve the problem definitely,

Modificat de mariusss_g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris asta in scrisoare, ca au scos mai multe softuri tocmai pentru ca nu au fost bune.

Uitati adresele pe care trebuie sa trimiteti scrisoarea:

In limba romana:

skoda@porsche.ro

iuliu.kolozsvari@porsche.ro

radu.petrica@porsche.ro

In limba engleza:

info@skoda-info.cz

vladimir.kutnar@skoda-auto.cz

Revin cu rugamintea pentru cei care nu mi-ati trimis adresele de mail sa mi le trimiteti, sa-mi fie mie mai usor, sa nu mai intru pe forumuri. Maine va trimit scrisorile si zic eu ca joi dimineata sa le dam drumul. FIECARE SEPARAT, NU CU CC, sa se vada ca fiecare in parte e interesat.Sa primim fiecare raspuns, sa vedem daca va fi acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca trebuie sa trimita unul singur iar ceilalti sa fie in cc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cei la care se trimite (aici ma gandesc la cei ce apartin de skoda), sa fie in BCC....asa, ei nu stiu la cine de la Skoda s-a trimis scrisoarea...sau e ok si mail separat, pentru fiecare de la Skoda.

Modificat de mariusss_g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca trebuie sa trimita unul singur iar ceilalti sa fie in cc....

deci, nici n-am trimis si incep discutiile. In timp ce voi discutati eu stau pe trei forumuri, pe mail, adun date, transcriu, mai completez scrtisoarea. De ce separat??

1. Primesti 14 emailuri

2. trebuie sa dai 14 raspunsuri.

3. ce sa vada skoda, ca v-am trimis si voua scrisoarea??? sau ca a primit 14 scrisori de nemultiumire???

4. Poate nu rezolvam nimic, poate aparem la tv, poate mergem in jiustitie, e o diferenta cand suntem 14 oameni, cu 14 raspunsuri. Nu suntem o asociatie, deci....

5.Nu vreau ca cineva de la skoda sa interpreteze: s-a trezit unul. a luat de pe forumuri 14 proprietari(daca ati fi inscrisi corect toate datele voastre ar fi pe forum)si a trimis o scrisorica sa destabilizeze vanzarile impresionantului 1.2 tsi.

nu cred ca mai are rost sa ascundem nume, adrese, etc. Nu voi pune pe forum datele fiecaruia, dar trebuie ca fiecare sa fie disponibil a purta o eventuala discutie cu un dealer. Poate altii sunt mai sensibili, altii nu.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trimitem fiecare din ni care am dat datele fara nici un fel de comentariu. Doar asa utem fi cat mai credibili.cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare initiativa ... imi pare rau ca am VW ... semnam si eu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In seara asta am trimis scrisoarea la 10 semnatari. Mai sunt 4 de primit dar nu pot atasa documentele in format document direct pe forum. trimiteti va rog adresele de mail cei care nu au primit.(cred ca 4 forumisti. Maine joi discutam pe forum sau telefon si spre seara ii dam drumul la scrisorica.Nu dati drumul inca fara sa stabilim o ora aproximativ la care sa facem acest lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara dupa cum am mai spus am trimis scrisoarea la 12 forumisti. sunt 2 care inca nu mi-au trimis adresele de mail, daca nu le primesc va sun eu in dupa-amiaza asta. Intre timp a mai aparut un coleg care s-a inscris, dar ramane asa, il voi inscrie si pe el, dar va fi doar in 4 scrisori trecut. deci rugamintea mea este ca astazi in jurul orei 19-20 sa incepem trimiterea scrisorii, cea in limba romana la Porsche Romania cea in limba engleza la Skoda Cehia. sugestia mea este sa lasati scrisorile asa cum sunt intocmite, fara sa stergeti nimic. Dar se mai pot adauga si alte opinii personale, sau alte probleme pe care le aveti cu masina, dar sa nu stergeti nimic din text. Atentie la traducerea in engleza in acest caz.

Pastrati in casuta de mail dovada trimiterii catre factorii respectivi, si de asemenea raspunsul.

deocamdata nu trimitem stiinta catre ANPC deoarece asteptam pasul facut de catre Skoda. Nu ar fi deontologic sa reclamam direct la ANPC atata timp cat raspunsul nu-l cunoastem.Poate totusi le pasa de clienti si primim raspuns afirmativ!!

Mai discutam in seara asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste corecturi ar trebui facute in toate documentele: turbine/turbines trebuie inlocuit cu turbocharger/turbochargers.

Fraza: ". Also disturbing is present turbo lag when the engine heats the rated operating temperature." trebuie schimbata in "Also disturbing is the turbo lag present when the engine reaches its optimum operating temperature"

Modificat de fixpixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

virgil verifica, tie sigur ti-am trimis. dar nu-i problema , mai trimit odata. Si corecturile le facem fiecare, multam fixpixu

cei care nu mi-au trimis adresa de mail, rog sa o faceti.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar inca nu am primit nimic

iti trimit inca odata adresa de mail pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am retrimis la toti scrisoarea, mai putin lui nifelheim cu care nu am putut lua legatura nici macar la telefon, am nevoie de adresa lui de mail. Sper ca pana la ora 19 sa luam legatura.

S-a luat legatura, propunerea lui este sa trimitem scrisorile in romana si engleza la ambele locatii Romania si cehia, cea pentru romani sa aiba si ANPC la cc, adresa pe care o pune nufelheim.

Modificat de bogdanpiatra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.eu propun sa facem in felul urmator.trimitem un singur mail catre skoda.ro/skoda.cz si anpc cu ambele variante incluse in corpul emailului .engleza si romana.

http://www.anpc.gov.ro/anpc/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=8&Itemid=54 aici gasiti adresa anpc aferenta judetului din care faceti parte.

si as mai face ceva....bogdan poti sa dai fiecaruia dintre noi adresele celorlati?eu as pune in cc si adresele voastre de email si voi ar trebui sa faceti la fel pt ca in corpul scrisorii spunem ca suntem mai multi....deci ar trebui sa apara si acei mai multi...

concluzie:

trimitem si ro si engleza catre

To:

skoda@porsche.ro

iuliu.kolozsvari@porsche.ro

radu.petrica@porsche.ro

info@skoda-info.cz

vladimir.kutnar@skoda-auto.cz\

CC:reclamatii.bucuresti@opc.ro

trimis

On Thu, Aug 11, 2011 at 6:46 PM, Iuliu Kolozsvari <iuliu.kolozsvari@porsche.ro> wrote:

I am out of the office until 08/17/2011.

I will respond to your message when I return.

In this time I have no acces to my mail box. In urgent cases please contact

Adriana Miulescu

Note: This is an automated response to your message "reclamatie SKODA /

laying a complaint against SKODA" sent on 11.8.11 17:44:50.

This is the only notification you will receive while this person is away.

a mai trimis cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimis si eu. Dumnezeu sa ne ajute!

Trimiteti doar la adresa OPC Bucuresti, ei vor purta o eventuala discutie cu PORSCHE.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!