Jump to content

Cod cutie viteze si motor, golf 2, 1.3 carburatie


SmoKeyBv
 Share

Postare recomandată

Mi-am acizitionat de curand un golf 2 1.3 carburatie si are ambreiajul cam mort.. tine foarte sus. am gasit un stiker cu un cod AMK sau AKM.. nu prea se intelege bine si vreau sa stiu daca e cod-ul de la cutia de viteze. si daca poate sa-si dea seama cineva din poza de mai jos daca codul motorului de MH sau sa-mi explice cum fac diferenta dintre cele 3 tipuri de motoare 1.3 carburatie.

post-57539-0-71594300-1311376023_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 4 tipuri motor g2 1.3 . HK,2G, MH, NZ.Din toate astea doar NZ este pe injectie.Numărul motorului se găseşte suplimentar pe blocul motor deasupra transmisiei. (3) ( de la 1989/06 )

Litera indicativ a transmisiei este aplicată sus la transmisie. (5)

(vezi figura 2) Număr de motor ( p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este din 1988. exista cutie de viteze pe golf 2 in 4 trepte cu codul AMK sau AKM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mocheta din porbagaj la o parte si vei vasi acest sticker pus din fabrica

post-31865-0-79527800-1311488685_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da exista cv pe masina din 88 1.3 cu 4 trepte codul cutiei;AKW si AKX.Mai exista pe motoarele de 1.3 cutie codul 8N care este cu 5 trepte si am senzatia ca au venit numai pe masinile cu injectie motoare NZ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mocheta din porbagaj la o parte si vei vasi acest sticker pus din fabrica

am gasit stiker-ul si ce se mai intelege din el e seria sasiu'lui si codul cutiei de viteze.

da exista cv pe masina din 88 1.3 cu 4 trepte codul cutiei;AKW si AKX.Mai exista pe motoarele de 1.3 cutie codul 8N care este cu 5 trepte si am senzatia ca au venit numai pe masinile cu injectie motoare NZ.

pe stiker-ul din portbagaj scrie mare AKW. deci, daca ma iau dupa cum mi-ai zis e codul cutiei. inca nu am apucat sa ma bag sa caut codurile alea cum mi-ai zis in primul post. pana ma bag eu sa vad codurile alea nu difera ceva vizual ? o mufa etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Se pare ca am gasit topicul incare se discuta depre schimbarea cutiei in 4 trepte,cu una in 5 trepte la motorul de 1,3 de pe Golf 2.

Eu am o Jetta,iar motorul este NZ,4 viteze..As vrea sa schimb cutia de viteze cu una cu 5 viteze.Din cateva informatii gasite pe internet,am vazut ca s-a montat si din fabrica cutie cu 5 viteze impreuna cu motorul de 1,3 pe Golf.

Codul cutiei montate din fabrica este 8N...Pe alte forumuri am citit ca se pot imbina si alte tipuri de cutii cu 5 viteze cu motorul asta ,care se gasesc pe Polo 8C,cum ar fi 8 P/8 R/ 8 S/ AEB/ AFA/ AHD / AHZ / ATV/ AYZ / CEG /CEH /CEK / CEM /CMC....

Eu as vrea sa ma rezum la 8N si sa va intreb ce ar trebui sa schimb impreuna cu cutia,pentru a nu avea probleme?...Trebuie modificat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge orice cutie de polo cu 5 trepte. toate sunt 085, asa ca nu modifici nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe golf 3 1.4 este acelasi tip de cutie ...doar o pui si gata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!