Jump to content

Probleme inchidere centralizata


dadu221
 Share

Postare recomandată

Iti multumesc mult de tot! Trebuie sa merg cu ea la un electrician ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 364
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    77

  • Al Bundy

    42

  • andrei_221

    28

  • kelu

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu doar un electrician, ci la un electrician care a mai facut asa ceva, pentru ca trebuie pricepere si meticulozitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles :) Multumesc! si cam la ce pret m-ar duce totul ? ca idee 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de la om la om..intre 80-100 ron de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, 

Am si eu aceeasi problema ca la multe skoda. Nu merge usa de la sofer inchisa\deschisa din telecomanda si nu merge nici oglinda de la sofer (nu se icnalzeste si nici nu se misca). Cand l-am desfacut mufa era oxidata la contacte si am refacut contactele le-am uns dar tot nu fucntioneaza.

Am facut rost de un modul SH de la usa de la sofer (atasez poza) cu codul 104411-302. Daca il montez trebuie programat din VCDS si daca da CUM trebuie ca sa il recunoasca si sa mearga din nou. Switch-urile merg ca geamul se ridica.

2MSLdg.jpg

Mersi

Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu merge fara codare. ai verificat firele din mansonul flexibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da le-am verificat sunt bune. Deci daca schimba modulul nu trebuie codat sau ceva cu VCDS?

Astea sunt erorile care le am

Saturday,11,January,2014,14:19:13:37412
VCDS Version: Release 11.11.0 (x64)
Data version: 20111111
 
 
                Address 46: Central Conv.       Labels: 1C0-959-799.lbl
Control Module Part Number: 1C0 959 799 A
  Component and/or Version: CS Komfortgerát HLO 0004
           Software Coding: 00067
            Work Shop Code: WSC 73430  
           Additional Info: 1U4959801D  CS Tõrsteuer.FS KLO 0202
           Additional Info: 1U4959802D  CS Tõrsteuer.BF KLO 0202
                      VCID: 356B50700F5A696
3 Faults Found:
 
01044 - Control Module Incorrectly Coded 
            35-00 -  - 
00928 - Locking Module for Central Locking; Front Driver Side (F220) 
            27-00 - Implausible Signal
00943 - Heated Exterior Mirror; Driver Side (Z4) 
            35-00 -  - 
Modificat de edyson1904
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa faci codarea, dar tot ai probleme pe usa soferului. Deci mai verifica odata firele, mufa la modul , broasca (lipituri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce codare sa faci, trebuia sa mearga din prima.

 

verifica daca iti da comanda in mufa yalei - daca da, atunci yala este de vina - o defaci/repari.

 

daca nu, problema este in alta parte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spui ca ai reconditionat contactele. LA care te referi? La pinii" tata" din calculator sau pinii"mama" din mufa ? Daca ai gasit mufa oxidata mai mult ca sigur ai cabluri rupte in mufa. Trage moderat de firele in dreptul carora este oxidat si vezi sa nu ai suprize

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia 1 problema apare din cauza infiltrarii apei in mufa de la calculator, se oxideaza sau chiar se corodeaza piul tata din calc si pinul mama din mufa de pe cablaj. Cum zice si razvan, trage de firele pe care vine alimentarea, cel rosu gros si unul rosu/galben mai subtire, sunt sigur ca cu cel subtire ramai in mana si pinul ramane in carcasa. Se scoate pinul de acolo si se pune un alt pin pe firul ramas.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la pinii tata din calculator. Dar oricum am schimbat calculatorul cu unul SH. Mersi inca o data Bundy si kelu!! Am verificat firul galben/rosu si am tras putin mai tare si asa a fost, am ramas cu el in mana  :10[1]: iar pinul inauntru. Era destul de mancat in capat firul. Am refacut firul cu pinul si acum merge perfect( si incuiata si oglinda). Mersi de ajutor baieti 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am o problema cu usa din spate dreapta...a ramas blocata pe inchis si nu se mai deschide deloc.siguranta a ramas in jos...restul usilor functioneaza perfect la armarea si dezarmarea cu cheia.stie cineva ce as putea sa ii fac?am mai avut probleme cu ea dar acum a ramas asa.masina e o.tur2004.multumesc anticipat

Salut,am o problema cu usa din spate dreapta...a ramas blocata pe inchis si nu se mai deschide deloc.siguranta a ramas in jos...restul usilor functioneaza perfect la armarea si dezarmarea cu cheia.stie cineva ce as putea sa ii fac?am mai avut probleme cu ea dar acum a ramas asa.masina e o.tur2004.multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca n ai geamuri electrice spate , alimenteaza actuatorul in mufa din stalpul dintre usi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,nu am geamuri electrice spate,unde se gaseste mufa asta si ce trebuie sa desfac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre usa si stalp, sub mansonul de cauciuc. Il tragi pe acesta si desfaci mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am reusit sa desfac mufa,este putin oxidata,am curatat-o si tot nu merge,ce ar trebui sa fac mai departe?banuiesc ca ar trebui sa desfac fata de usa cumva ....dar nu pot pt ca usa este incuiata,vreun sfat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin 3 si 9 in mufa aceea - fir de culoare galben, respectiv gri - alimenteaza cu 12v si bate in usa, in zona yalei - in speranta ca se va descuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si asa si tot nu se deschide.o alta modalitate??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci fata interioara,  si ajungi la broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa o desfac,dupa multe lovituri in zona yalei,cum ai zis tu florin.am dat fata de usa jos,imi ajunge curent in modulul de inchidere,dar nu stiu cum sa dau inchiderea jos de pe usa,nu se vede nici un surub...un sfat ceva?

acum vad ca se deschide ,si se si inchide daca o ajut un pic,parca nu ar avea forta sa duca tija aceea pina la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca ai reusit.

 

trebuie desfacuta yala, refacut lipiturile pe placa electrica si curatat colectorul la motoras.

 

ai suruburi pe lateralul usii - intai scoti butucul/capacul, are doua suruburi T pe lateralul usii, le slabesti, scoti capacul si desfaci cablul mic - il detasezi de maner.

 

dupa asta, ai cele doua suruburi M care fixeaza yala - le scoti si poti scoate yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

skoda octavia an 2003, 1.6 bfq - problema e urmatoarea:

din cele 2 chei pe care le am, ambele cu telecomanda, nu mai merge niciuna. am mai patit si a fost din cauza bateriilor. acum nu mai vor.

ambele au baterii noi noute.

am incercat adaptarea cu vag-com - procedura din filmuletul gasit:

masina raspunde la ambele chei, rezultatul fiind 0. niciuna nu vrea sa functioneze.

inainte de vag-com am incercat si nenumarate variante de adaptare manuala. nimic nu a mers.

astept sugestii, situatia e enervanta pt ca am si alarma oem si daca nu pun contactul in 20 s dupa desschidere incepe sa urle.

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
PopaAlexandruGabriel

va salut! vin si eu  cu o problema la inchidere la octavia mea.de 2 zile  mi se lasa  in mers geamul stanga spate fara sa actionez butonul.i-am luat borna am  scos mufa dintre usa si stalp si am dat cu spray de contacte.Aceasta problema s-a rezolvat pana acum.problema cea mare e ca masina nu se incuie pe partea stanga,adica apas pe buton se aud "clantaniturile" se lasa siguranta in jos dar intr-o secunda se ridica (doar la usile de pe stanga) si problema mai  grava zic eu e ca  mai tot timpul se aude mergand motorasul de la broasca ,acesta avand un zgomot ciudat  ca si cand ar scapa un pinion .Am inteles ca trebuie sa refac lipiturile ,o sa le refac , dar nu stiu cum sa scot broasca de pe spate adica desfac  cele doua suruburi  se misca broasca dar nu stiu cum sa scot cablul de la clapeta de deschidere de afara.ce credeti ? e posibil sa fie mecanismul dus de la broasca?

Modificat de PopaAlexandruGabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai desfaci si vedem ce este - mai rar am gasit cu angrenaje stricate - e posibil sa faca zgomot ciudat, de la colectorul motorasului - il desfaci, cureti.

 

ca sa scoti cablul mic si sa poti da jos yala, trebuie sa scoti butucul/capacul de la maner - vezi ca ai surub/suruburi pe lateral - le slabesti, scoti capacul si poti detasa cablul mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!