Jump to content

Probleme inchidere centralizata


dadu221
 Share

Postare recomandată

Deci am nevoie de 1J0 959 753 N.

Dileme:

- Daca am luat deja cheia, nu risc ca telecomanda cumparata ulterior sa nu se potriveasca pe locas? Sau prinderile sunt universale? 

- Pentru adaptare trebuie VCDS (am) sau alta interfata? Sau merge fara? Cum se face?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    71

  • Al Bundy

    42

  • andrei_221

    28

  • kelu

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca arata tot asa, se potriveste

 

da, adaptarea se face cu VCDS-ul.

 

pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

 

opresti  contactul si verifici daca lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc! 

P.S.: Acum am desfacut cheia briceag cumparata sa citesc de pe ea. Telecomanda e 1J0 959 753 DJ, 315Mhz, fara electronica in ea dupa cum ziceam.

Sper sa fie perfect identica ca forma cu cea cu terminatia N (434Mhz), ca altfel ar trebui sa cumpar o cheie completa. Si nu are sens.

Ce crezi Florine, sunt identice?

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp, am discutat cu baiatul cu cheile/telecomenzile de vanzare. Pentru modelul meu, mi-a zis ca telecomanda cu terminatia AG (acelasi cod) imi trebuie, deci aia am comandat-o.

Referitor la dilema mea, daca se potriveste telecomanda cu restul cheii... mi-a zis ca d.p.d.v. constructiv cheile sunt perfect identice, merg plug and play. Dar nu poate garanta ca vor clipsa perfect, deoarece e posibil sa fie construite la fabrici diferite din China, fiecare cu propriul sablon de copiere a cheii originale. Cam asa e. Insa in cazul putin probabil in care nu se potriveste perfect, am varianta de a muta doar electronica din telecomanda cumparata, in cheia mea.

Dupa ce o primesc si o adaptez (sper sa reusesc), va anunt. Poate mai intereseaza pe cineva in viitor.

Un weekend placut sa aveti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un audi a 6 din 2007 cum sa deblochez si eu volanul? Cred ca e coloana de directie, nici cu testerul nu pot sa intru pe masina.cum sa fac,? Multumesc

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ELV-ul sau contact defect

 

tudor - nu prea are legatura cu topicul in care ai postat....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La octavia din 2001 a unui prieten am desfacut si scos ansamblul geam electric spate stanga fiind rupta clema..  inainte de demontare inchiderea functiona normal,dupa fara calc usii nu merge deloc iar daca bag mufa in motoras ,inchiderea inchide si deschide imediat la aceasta usa si la deschidere primeste impuls de deschidere ... 

Cu ce  ar trebui sa incep sa verific ,lipituri broasca ,calc usa s-au continuitate cablaj .

Ms! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, lipituri reci - demonteaza yala, refa lipiturile - cureti colectorul si inlocuiesti switch, daca tot esti cu ea desfacuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am gandit si eu dar se facuse seara si ma intrebam de ce functiona inainte de demontarea macaralei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca s-a miscat de cablaj/mufa si a inceput sa faca contact imperfect - de la lipiturile cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS! Dar inchiderea va functiona corect doar cu mufa bagata si in motoras,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoras = motor geam electric + calculator de usa - acesta da comanda mai departe in yala - nu va functiona fara conectarea acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! Am si eu o problema cu închiderea centralizată la skoda1. Astăzi am demontat lumini de la plafon sa le curat si dupa ce le-am montat am vazut ca nu se mai aprind. M-am dat jos sa ma duc la portbagaj si cand sa deschid nu se mai auzea motorasul ala, am mai încercat de 2-3 ori sa încui masina si sa o descui si am observat ca nici ușile de pe spate nu se mai deschid/închid .. Imi poate spune si mie cineva care ar fi problema ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele aferente luminilor si inchiderii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca cele 3 sigurante ale modului de confort sunt bune, reseteaza prin deconectarea bornei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
cristy_snacks

Salutare, am si eu o problema cu inchiderea usii de pe partea stanga a soferului, mai exact: restul de celelalte 3 usi se inchid din telecomanda, usa de la sofer se inchide doar din cheie (nu merge blocata nici din interior). Pe vagcom nu apare nicio eroare. Are cineva vreun sfat/parere.

 

Multumesc anticipat!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demonteaza broasca si reconditioneaz-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/16/2017 at 8:40 AM, cristy_snacks said:

Salutare, am si eu o problema cu inchiderea usii de pe partea stanga a soferului, mai exact: restul de celelalte 3 usi se inchid din telecomanda, usa de la sofer se inchide doar din cheie (nu merge blocata nici din interior). Pe vagcom nu apare nicio eroare. Are cineva vreun sfat/parere.

 

Multumesc anticipat!

 

se demonteaza yala de pe masina, se desface si se refac lipiturile de pe placa electrica plus curatare la colector motoras.

daca tot o demontezi, sa inlocuiesti si switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La Octavia Tour nu mai reusesc sa deschid nicicum portbagajul. A mers o vreme cu ceva greutati, trebuia sa apas clapeta intr-un anumit loc si parea ca se agata cumva inainte de a deschide. Acum apas clapeta si nu se intampla nimic. Am mai avut acum cativa ani aceeasi problema, am fost la un mecanic si a umblat el cu un patent, din cate imi amintesc, si in mai putin de 2 minute era rezolvata problema. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa apelez la acelasi mecanic?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica switch-ul din clapa, daca mai lucreaza - trebuie sa dai jos clapa si sa faci o curatare la switch, clapa, etc - posibil sa il salvezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Am avut si eu problema cu usa stanga fata si reglajul oglinzii din partea stanga care nu mergea, iar usa mergea descuiata si incuiata numai manual din yala. Celelate usi se deschideau si inchideau din telecomanda dar stanga fata nu. Problema era firul nr. 19 (rosu cu galben) car intra in calculatorul de la usa care avea papucul rupt inauntru si era mai greu de depistat.

20180813_145939.jpg

Modificat de smokane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte usor de depistat, verifici cu o lampa daca ai tensiune pe pin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Va salut, domnilor, vin si eu cu o problema la a mea octavie. De ceva timp, ambele usi de pe partea dreapta au inceput sa faca figuri la incuiere sau descuiere din telecomanda. In sensul ca odata nu se descuie usa din spate, se deschid celelalte mai putin dreapta spate, ma urc in masina si trag de manerul interior odata sa o deschid. Adica nu e in safe mode. 

Cu alta ocazie nu se incuie usa fata dreapta din prima, uneori incerrc incuiat -descuiat de 2-3 ori si pana la urma se incuie si aceea.  Au fost 2-3 cazuri cand nu s-au descuiat ambele de pe dreapta, spatele mergea deschis din interior de maner, fata nu mergea, era in safe. dupa 2-3 inchis-deschis se deschideau toate. 

Problemele sunt total aleatorii si mai dese pe timp rece parca. Am incercat sa tin cont daca face mai des dupa ce spal masina, nu pare. suspectam apa pe ceva contacte.

Am verificat firele la trecerea din stalpi in usa la toate usile, au fost fire rupte la stanga fata dar le-am reparat. 

Si o intrebare, e normal ca la incuiere descuiere din telecomanda actuatoarele alea din usi sa traga de doua ori? Scoda asta e singura pe care am auzit-o clantanind de doua ori de fiecare data cand inchid sau deschid masina, stiti zgomotul acela de inchidere. 

Masina nu are alarma , are 4 geamuri electrice si cheie fixa cu doua butoane, ma gandesc ca detaliile astea conteaza pentru un diagnostic corect. Toate switc-urile din usi merg, arata in bord si la plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte probabil sa ai probleme cu lipiturile de pe placa yalelor si colectoarele motoraselor.

Fa o diagnoza sa vedem ce erori gasesti, pe 46-convenienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut testul aseara, intradevar sunt 2 erori pe 46-convenience si se refera fix la usile cu pricina, cate una pe fiecare usa din dreapta. 

Address 46: Central Conv.        Labels: 1C0-959-799.lbl
   Part No: 1C0 959 799 B
   Component: 3X Komfortgerát HLO 0003  
   Coding: 00259
   Shop #: WSC 31480  
   VCID: 3663C05312B2A6AE7EF-4A3A

   Subsystem 1 - Part No: 1U4959801D
   Component: 3X Tõrsteuer.FS KLO 0004  

   Subsystem 2 - Part No: 1U4959802D
   Component: 3X Tõrsteuer.BF KLO 0004  

   Subsystem 3 - Part No: 1U0959811D
   Component: 3X Tõrsteuer.HL KLO 0004  

   Subsystem 4 - Part No: 1U0959812D
   Component: 3X Tõrsteuer.HR KLO 0004  

2 Faults Found:
00929 - Locking Module for Central Locking; Front Passenger Side (F221) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent
00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223) 
            27-00 - Implausible Signal

 

Incep si eu acum sa caut informatii mai multe, daca s-a mai lovit cineva de aceste erori si cunoaste rezolvarea, va rog un sfat. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!