Jump to content

Probleme inchidere centralizata


dadu221
 Share

Postare recomandată

Inlocuire broaste. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    71

  • Al Bundy

    42

  • andrei_221

    28

  • kelu

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda, minunat. De ceva timp nu au mai facut figuri, mai ramane cea de pe spate incuiata cateodata, dar o deschid din interior de maner, trag odata se descuie dupa care se deschide de afara.

O sa imi fac curaj intr-o zi sa o dau jos, sa vad ce gasesc pe acolo. Multumesc ptr sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se da jos yala, se reconditioneaza - curatat colector motoras, refacut lipituri placa electrica, schimbat switch - daca tot desfaci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Râciu Gheorghe

Am și io o problema cu o scoda Octavia 1 pe ușa de la șofer îmi rămâne curent pe butonu de la geam și în spate și mi se descarca bateria la 2 3 zile și-mi rămâne martorul aprins usa deschisa și cu cheia scosa a ma pățit cineva asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un switch de usa blocat pe deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Râciu Gheorghe

Problema e ca din butoanele de pe ușa șofer nu merge decat gemul din fata. Nici oglinzile nu se reglează si nici celelalte geamuri nu merg de la sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai o problema in usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, Râciu Gheorghe said:

rămâne curent pe butonu de la geam

Clar nu e de la switch. Verifica cablajul dintre usa si caroserie sa nu ai acolo ceva in scurt, desfa fata de usa si vezi daca e curat in mufa calc de usa/motoras geam electric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE care fire?

Si cu contact si fara ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si trebuie sa mai ai un 12V pe un fir rosu/galben doar cu contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu sa te uiti dupa culori ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Râciu Gheorghe

Da are curent continuo și fără contact

 

Care ar fi problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Râciu Gheorghe

Și firul acela pleacă direct din contact su din alta mufa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pleaca din contact fizic, dar este un plus contact 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Râciu Gheorghe

Și ce ar trebui sa verific?  Am schimbat și calculatorul de confort, nu e de la el. Am schimbat și calculatorul din usa sofer, nu e nici asta. Inchiderea pe ea e aftermarket, dacă eu pun și încerc sa o închid da sa se închidă doar usa de la șofer și nu înțeleg de ce doar pe partea stangă îmi rămâne curent? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara! Ma puteti ajuta, va rog frumos, as dori sa stiu de ce merge asa de greu deschiderea si inchiderea centralizata? In sensul in care trebuie sa stau foarte aproape sa funcioneze(maxim 2 metri) .Am schimbat bateria cheii, dar fara rezultat ! Mersi anticipat ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cele mai multe ori, este o problema la telecomanda. Se cumpara alta, se adapteaza si o sa mearga de la distante mai mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A innebunit si octavia mea din nou cu inchiderea centralizata. De data asta usa stanga spate: se aprinde martorul de usa din bord din senin, in mers. Daca deschid usa, se stinge martorul, cand o inchid la loc se aprinde din nou. E pe invers total saracul! Dupa 2-3 repetari deschis-inchis ramane si martorul pe inchis. Nu pare a fi problema din switch, din moment ce merge, dar invers cand deschid el stinge, si cand inchid aprinde:)) Si fenomenul este din ce mai frecvent, initial facea odata pe zi... acum face aproape tot timpul. Maine ii fac si un scan sa vad ce zice. Ceva idei unde sa ma uit? Ati mai auzit de fenomenul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot switch sa verifici. Posibil sa fie suport arc rupt in el si inchide aleatoriu circuitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si un scan, si am gasit eroarea asta legat de inchidere centralizata. Intre timp am dat cu ceva spray ptr contacte electrice in broasca, fara sa demontez nimic prin clapeta care se inchide pe stalp, si acum nu mai arata nimic in bord, indiferent in ce pozitie e usa. Nu m-am apucat sa demontez inca pentru ca nu am switch de rezerva, daca demontez vreau sa am la indemana, sa schimb la nevoie.

20221025_120115.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa refaci si lipiturile reci de pe placa electrica a yalei, avand in vedere eroarea ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!