Jump to content

Probleme inchidere centralizata


dadu221
 Share

Postare recomandată

Salutare! Problemă la ușă față șofer, nu se încuie din telecomandă și nici de la butonul de pe ușa interior. Nu mai reacționează în nici un fel...așa dintr-o dată. Geamul funcționează, swichul la fel, îmi arată in bord că e deschisă ușa. Restul ușilor funcționează perfect din telecomandă și daca  incui mecanic usa față. Vreo idee ce sa verific? Menționez că am desfăcut panoul, am probat  cu trei broaște si tot așa face. Mulțumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 365
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    78

  • Al Bundy

    42

  • andrei_221

    28

  • kelu

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Verifica mufa si pinii din calculator de usa/motoras geam, de regula acolo apar problemele la Octavia 1. Verifica și firele din mansonul de cauciuc dintre usa și caroserie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele nu par a avea probleme, am verificat cat am putut. Am scos și  mufa din motoraș, era puțin oxidată in partea de jos. Am curățat cat am putut, spray de contact, dar nu vrea nici cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probeaza cu alt motoras,  aceelasi cod sau compatibil 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu-i da tensiune pe firele ce duc la broască. Am verificat, i-am dat 12 v și broasca funcționează, firele sunt bune, dar când bag mufa înapoi în motoraș nu-i da curent pe firele de la broască pe inchidere/ deschidere. O sa incerc sa caut un alt motoraș. Mulțumesc 

Modificat de Dotcom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit un motoraș care merge, cel a mașinii avea doi pini rupți. Se încuie ușa de la șofer acum, dar am o alta problemă, s a inversat comanda la geamul șoferului, adică că sa cobor geamul ridic de buton in sus și apas pe buton să-l ridic! Celalate funcționează normal. Nu-mi pot da seama. Nu știu care sunt firele de la acel geam sa le inversez. Aveți vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta deoarece nu e motorasul corect. Probabil e de masina cu volan pe dreapta

On 9/5/2024 at 7:04 AM, F l o r i n said:

Verifica mufa si pinii din calculator de usa/motoras geam

Eu ti-am zis de prima oara, ce sa verifici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, așa e, mulțumesc. Problema era ,sa vad pinii trebuia să dau macaraua jos, la Skoda suruburile sunt in interior. Motorașul l-am dat jos de pe un golf 4 cu volan pe stânga. De aceea nu înțeleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa montezi de Octavia nu Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa am făcut, am găsit unul la cineva care dezmembra o Octavia, a funcționat bine câteva zile. Astăzi în schimb, nu s a mai descuiat decât portbagajul. Am deschis ușa șofer cu cheia dar, celalate uși nu le mai pot deschide, nici de la telecomanda, nici de la butonul interior, se încuie și descuie doar portbagajul. Există vreo modalitate sa deschid celalate uși? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va rog puțin ajutor, cred că o să-i dau foc. Am rezolvat problemă cu ușile, acum am o eroare în instrumente 01336 company data bus for comfort system 49-00 - no communications. Nu-mi arată că e deschisă ușa, deși switchul e bun, becul se aprinde în ușă, și nu-mi mai funcționează geamurile, doar daca le deschid sau închid din telecomandă. De le butoane mimic. Nu mai pot comunica nici cu modulul confort. Nimeni nu știe de ce....va rog puțin ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele de can si modulul confort. Calculatorul de usa e cel corect? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e corect, identic cu cel al mașinii, până ieri a funcționat. Nu înțeleg ce naiba s a întâmplat, n-am făcut nimic. Nici o ușă nu o vede deschisă, se încuie din telecomamda și observ că nici butoanele de geam nu sunt luminate, numai cele de pe ușa sofer.Nu știu care sunt firele de can?!?

Modificat de Dotcom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua portocalii cu ceva - de regula portocaliu maro/negru/verde/mov, în funcție de care can vorbim, torsadate impreuna.

Verifica și modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit cele două fire torsionare. Cum sa le verific? Cam complicat, se duc pe unn manunchi de fire către ceasuri. In vcds am găsit pe can gateway aceeași eroare legată de modulul de confort. Nu poate comunica cu el. Incerc cu un alt modul maine. Mulțumesc 

Modificat de Dotcom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele verifici continuitatea dintre calc usa, modul confort și ceasuri. Dacă ai un osciloscop, poți verifica semnalul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!