Jump to content

Probleme claxon


nelro
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

da, am avut un incident cu masina :)), ele merg numai bine, de 12 ani. nu stiu, nu am apasat mult pe el niciodata, adica nu mai mult de 2-3s

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sarpee

    11

  • Al Bundy

    9

  • F l o r i n

    9

  • johny77

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

ca sa sune precum cele din clip trebuie bi-tonale (cum am vazut ca iti cauti).

claxonul decat la inmormantari se foloseste mai mult de 3-4 secunde (nu inteleg de e e obiceiul asta prost) asa ca nu ar trebui sa crape asa usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Da, e undeva la vreo 50 de lei setul de claxon de joase si claxon de inalte. Oricum eu caut intai sa evit si apoi sa claxonez. Dar prefer sa deschid geamul ca de-aia am geamuri electrice si sa urez de bine schumacher-ilor licentiati de politistii corupti care sunt la proba practica pentru permis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema cu claxonul, in sensul ca atunci cand il pun la bornele bateriei suna perfect cand il pun la loculu lui in mufe suna mai incet si mai ragusit. ce poate fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe circuit, cauta pe la conectori, cablaje si releu. Careva nu poate asigura consumul de curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asemenea incearca sa pui o alta siguranta in locul celei de la claxon, de acelasi amperaj si vezi daca se schimba ceva. Ai curatat contactele din mufa? Pot fi oxidate, sau nu fac contact cum trebuie. Daca ti se pare ca se misca prea usor, mai strange papucii aia putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele le-am curatat, stau fixe nu se misca, am vorbit cu un electrician si mi-a spus ca trebuie pus un releu pentru ca nu ajunge suficient curent la claxon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Vento, nu ai releu la claxon ? daca nu, pune-i.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deasupra sigurantelor la pozitia 11 este releul pentru claxon dar cica ar trebui pus unu suplimentar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-a verificat pe-al tau daca merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai deja releu pentru clacson, incearca sa-l desfaci si sa-i cureti cu smirghel fin contactul ... sau, cel mai usor de facut, iei un releu obisnuit (de far sau clacson, ieftin ) si il legi sa alimenteze clacsonul direct de la baterie si comanda la el sa o dea vechiul fir care vine la clacson ..

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cineva cu operatiunea asta? eu sunt cam nepriceput in ale electricii auto :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc un releu pentru claxon nu stiu de cati amperi este si ce sa caut pe el scrie 53, din cate am inteles pot fi 2 cauze: 1. o masa legata prost si 2 releul de deasupra sigurantelor din tablou, gasesc oare pe la piese auto sau la reprezentata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba pe la dezmembrari pe vreun G3, ca presupun ca sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus un releu de la piese auto de 30A l-am pus in locul celui existent si nu e nici o schimbare se aude la fel...pe al meu l-am desfacut am vazut ca are o bobina in interior e totul ok nu este oxidat nimic. releul original de cati amperi este ? pt ca asta care l-am luat e de 30A trebuia mai mare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masa de la claxon este OK ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde este legata masa claxonului ?sa o verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica-ti si masa de pe caroserie daca e stransa bine si nu e oxidata. Pleaca de la borna minus a bateriei si probabil ca se opreste pe lonjeron sau contra-aripa si arata ca o saiba prinsa cu un surub.

Masa claxonului ar trebui sa fie surubul cu care el se prinde in suport.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, masa claxonului nu e suportul acestuia.

La masini de regula sint 3 legaturi principale de masa. Intre baterie/caroserie; baterie/motor; caroserie/motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am o problema cu claxonul.

Initial am crezut ca el este de vina, l am inlocuit si degeaba.

Ideea este ca merge intermitent (mai mult nu merge) , de regula incepe sa functioneze cd rotesc volanul la viraje.

Este posibil sa fie vreo problema cu butonul din volan care actioneaza claxonul?

Cum as putea remedia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o problema cu spira de airbag de sub volan.

 

Se incearca lipirea ei sau daca nu merge, inlocuirea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

poate sa puna cineva o poza cu spira asta?

eu am umblat la contact ca s a blocat si acum constat ca nu mai merge claxonul si sta becula aprins la airbag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Uite aici un video:

 

 

Cel mai probabil, trebuie sa lipesti spira. Cel putin asa am patit la a mea. Nu mai mergea claxonul, aveam eroare la airbag-ul din volan si erori la senzorul G85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut.

De cateva zile am probleme cu claxonul , mai exact am fost la o nunta si cum obiceiul e sa claxonezi ca nebunu ... si eu am facut-o si la un moment dat nu a mai functionat, am desfacut capacul de la tabloul cu sigurante , am cautat siguranta , era de 10 A , am schimbat-o cu una la fel dar dupa 2 3 claxonari s-a ars din nou ... am inlocuito cu una de 15 A la fel face...

Este in scurt ceva ? Care ar fi problema ? 

Mersi ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!