Jump to content

Probleme claxon


nelro
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Mi-a sarit airbag-ul, l-am schimbat cu unul de la dezmembrari si tot nu merge sa claxonez de la volan (claxonul l-am verificat pe direct la baterie si merge).

Ce e de facut? O fi de vina spirala?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sarpee

    11

  • Al Bundy

    9

  • F l o r i n

    9

  • Inginerul

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posibil. Masoara continuitatea spirei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Al Bundy! Spira era de vina, am reparat-o si acum merge claxonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o problema...nu merge claxonul..apas dar nu merge nu se aude nimic..de ce? Am un golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema...nu merge claxonul..apas dar nu merge nu se aude nimic..de ce? Am un golf 4

verifica prima data sigurantele , sa nu fie arsa siguranta de la claxon.

daca aceasta este ok , verifica sa nu fie sarita mufa din claxon

daca cele 2 posibilitati de mai sus le-ai exclus , verifica si tu spirala sa fie ok ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e ca habar nu am unde sunt sigurantele si nici spirala..si ce e aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan D - Sigurantele le gasesti in stanga bordului. Cu usa deschisa se vede la bord o usita de plastic, bagi cheia sau o surubelnita in fanta aceea si o deschizi. Urmareste pictograma pentru claxon si verifica siguranta aferenta. Cat despre spirala de la volan, sa o poti verifica trebuie sa dai jos plasticele de pe langa volan si airbagul din volan sa ai acces la mufe.

Modificat de radurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este sa verifici doar sigurantele , iar daca aceastea sunt ok , sa apelezi la cineva care a mai desfacut airbaguri , pt ca mai intai trebuie sa deconectezi bateria sa nu se declanseze airbagul dupa care in spale volanului ai 2 gauri pt a putea scoate airbagul . nu e foarte dificil dar trebuie rabdare si atentie. nu trage de airbag (cum fac multi altii) pt ca o sa rupi clemele de plastic si ulterior va trebui inlocuit cu altul nou..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si claxonul pe direct la baterie. Mie mi-au crapat ambele in interval de o sapt.

Daca sunt/este ok, atunci verifici circuitul. Verifici siguranta, apoi releul(din cate mai tin minte trece prin releu nuan schema la indemana acum), si apoi te gandesti la desfacut volanul sa verifici spirala si contactelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna .am si eu o problema cu claxonul daca s-a mai confruntat cineva .nu il mai pot opri suna incontinuu ca si solutie am luat siguranta jos dar nu stiu ce est de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ce scrie in ultima propozitie a postului tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La Fabia claxonul funcționează doar cu contactul pus. Am înțeles că așa e la toate mașinile VAG.

Are cineva idee cum îl fac să funcționeze și fără contact ?

Chiar e nevoie de asta. Acum o săptămână eram în parcare, în mașină, îmi scoteam o gumă din cutie. La un moment dat am văzut că mașina din fața mea începe să se miște în spate. Mi-am dat seama că șoferul nici nu s-a uitat în oglindă și am început să lovesc disperat volanul, dar degeaba, claxonul nu funcționa pentru că eu nu aveam cheile în contact. Și bum! Norocul meu a fost că nu a avut loc să ia destulă viteză și mi-a îndoit doar numărul, care era nou, pus pe mașină de 3 zile.

Așa că am ajuns la concluzia că e o prostie la VAG chestia cu claxonul pe contact. Vreau să-l fac să meargă permanent. Cum asta ? Mă ajută cineva cu o idee bună ? :)

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai cum, deoarece releul de comanda este a;limentat doar prin contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy,

tu care ești "tata lor", îmi poți spune exact care este acel releu ? Mă gândesc să-i mut releului alimentarea pe permanent. Dar nu știu care este și n-as vrea să pușc air-bag-ul sau vreo trăznaie de genul... :)

Mulțumesc anticipat că sunt sigur 100% că la tine e răspunsul corect :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa-l muti, deoarece releul este in centrala electrica, si ar trebui sa intervii pe placa aferenta acesteia, ceea ce nu recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la Fabia nu este un releu cu piciorușe (papuci) înfipt undeva și să am acces dacă demontez partea de jos a bordului (șofer) ? Mă gândeam că e acolo releul și pot să-l scot și să-i prelungesc contactele prin fire scurte cu papuci, mai puțin cel de + care să-l duc direct la + permanent.

Nu înțeleg pe ce principiu pun nemții claxonul pe contact, dar oricum e proastă idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie... cert e ca nu ai separat releul, ca la platformele VAG anterioare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte nasol. Am 3 claxoane în plus pe lângă cel original, unul chiar cu compresor. Toate le am legate pe cablu separat direct de pe baterie, cu releu de protecție activat tot de +ul de la claxonul original, ca să funcționeze toate odată la apăsarea "volanului". Era țigănie să pun un buton separat pentru cele 3 claxoane adăugate. Și totuși, chiar dacă am claxoane de-ți stă inima, n-am putut să le folosesc pentru a evita impactul doar din cauza proastei idei VAG de a funcționa claxonul doar cu contactul pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

stie cineva ce sa aleg dintre bosh si klaxon ? nu stiu care e mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

klaxon sunt frantuzesti. am eu pe masina asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si celelalte bosh sunt made in spain, totusi care sunt mai bune ?

caut sa se auda asa

Modificat de sarpee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

asa suna si ale mele, si sunt klaxon.

post-34985-0-71912000-1337713734_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea din poza sunt ce ai tu pe masina acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

yep

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ai avut probl cu ele de le-ai dat jos ? sunt durabile ? sau crapa daca tii mult apasat pe claxon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!