Jump to content

Passat B7 vs. concurenta


kosmy
 Share

Postare recomandată

Eu daca as fi in locul tau si as avea aceasta posibilitate, desi imi place mult VW-ul, si in special Passatul, l-as schimba oricand cu o Honda Accord!Poate nu doar din considerente de fiabilitate, dar Honda Accord este o masina superba si cu mari calitati in privinta fiabilitatii,performantei motorizarii,preciziei directiei in special, si nu in ultimul rand al ergonomicitatii!As avea curaj sa fac pasul acesta, e adevarat, constient fiind ca piesele de schimb sunt muuuult mai scumpe decat cele de VW!Insa daca vorbim de achizitionarea unei masini noi, nici nu mi-as face probleme de fiabilitate pentru cel putin 5-6 ani de-acum incolo!:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kosmy

    18

  • PTDA

    11

  • Davidutz

    10

  • Passat 2.5 TDI

    9

Sincer skoda superb m-i se pare o masina extraordinara cu dotari excelente la elegance.Daca pui pe passat dotarile ajungi cu 4 mi de euro in plus.Daca nu iti permiti passat ia-ti superb.Dar la superb i se va aplica un facelift de aceea nu mi-am luat superb...

LE:Iar din masinile enumerate de sus as elimina avensisul si 508-ul. Iar din cele 3 ramase castiga passatul.

Totusi la ce echipare si motorizare te-ai gandi la b7?

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu iau o masina sa o tin o viata,eu tin 3ani masina cat are leasing,si nu sunt atat de idiot sa dau 30000cash pe o masina noua,mie imi trebuie neaparat leasing sa scad tva-ul,la jetta este gata masina are 3ani am vandut-o azi cu 12000e,la un vecin care cunoaste masina de noua si are 70000km la km astia nu ai ce lua cu banii astia masina de 3ani.m-am hotarat passatul ramane,are pret la revanzare mai bun ca toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce m-am dat jos din 508 m-am intrebat care este masina germana - passatul sau 508. 508 arata bestial mai alesl in interior unde este mult peste noul (sau vechiul ?) passat. Probabil conteaza si varinata de echipara dar ,oricum, 508 pare o masina foarte bine facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peste 3 ani nu iei pe ea nici jumate din bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu am tinut niciodata o masina 3 ani. De obicei le tin pana se epuizeaza mecanic si nu mai renteaza sa investesc bani.

Am avut o masina frantuzeasca de care am fost multumit (megane 2) si se vindea la 180000km cu 5000-6000E benzina fiind...un pret corect zic eu. A fost o masina care si-a facut treba cu brio.

Cred ca este o prejudecata legata de masinile frantuzesti. Cel putin in umtima perioada calitatea lor a crescut foarte mult in timp ce cele germane (vw cel putin) a scazut simtitor.

Inainte sa iau focusul am fost plecat clar spre octavia dar dupa ce am rasfoit forumul si am intrebat in stnga si-n dreapta posesori (+ o cunostinta care are o oarecare legatura cu un service skoda) am decis ca nu merita 3000E mai mult fata de focusul actual.

Modificat de ncristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre passat si 508 , eu as alege passatul.

De asemenea, daca stai pe ganduri si in legatura cu alte masini, recomand Honda Accord. Nici nu se compara.

Dac apoti, asteapta noul model de la Accord, vine in septembrie in romania ( Stocurile de model vechi s-au terminat, apare cel 2011-2012 )

2.2 i-cdti 150 cp sau i-vtec-ul de 201 .

La pret este in jur de passat. ( Si cu multe dotari peste el )

Am Accord si stiu ce spun, il am din 2007, modelul dinaintea celui care se vindea pana mai acum 1 luna. Cu motorul de 140 CP ( 2.2 diesel ) . Pot spune ca dupa 180 000 km, consuma mai putin decat golful , confort fantastic, sportivitate.

Acum tu alegi, tu stii cat de repede ai nevoie de o masina.

Succes ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu ce vreau,cert este ca passatul se vinde bine la mana a doua,tot romanul vrea passat la alta masina nu se uita,si nici eu nu vreau sa pierd prea mult la revanzarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te inteleg... Tu alegi :)

Eu astept sa apara noul accord ca sa il schimb pe asta, cu noul Accord S diesel, 2.2 180 CP cu pachet sport :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit in primul post "passatul e classic dar e passat" ce inseamna defapt asta? Ca Passat-ul nu se strica sau cum? In ultimul timp merg destul de mult cu un Citroen pe benzina din 2006 care merge impecabil,nu troncane,nu bate,merge perfect.Deci treaba asta ca trebuie sa te feresti de masina frantuzeasca la mine nu se mai aplica.Toata lumea spune ca VW nu mai e de mult ce a fost..cu tristete si mie mi se pare din ce in ce mai adevarat cu toate ca e dureros.Daca as fi in locul tau nu mi-as cumpara masina noua din Romania.Cu putin efort poti sa ti-o cumperi din afara,unde vei fi tratat exemplar de catre dealer,nu ca la noi. Eu as inclina cu inima stransa spre 508,e altceva..Passaturi vezi peste tot,nu e exclusivist deloc,dupa 508 lumea intoarce capul pe strada,chiar e frumusel,in schimb fereste-te de BMW,toti prietenii mei cu BMW mai nou de 2007 plang cu vorbe.

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi 508 exclusivist si rar pe strada dar asa va ramane. Nu contest calitatile acestei masini, nu are priza aici la noi, niciun model de fapt. Asta e.

Pe cand un passat, asa omniprezent cum este el, daca vrei sa l vinzi o poti face si la colt de strada, asta doar pentru simplul fapt ca este vw. Sunt cam la al 11 lea vw si stiu ce vorbesc, nu am stres cand vreau sa l schimb.

Da, Honda e o super masina si atat. Este doar pentru pasionati si cunoscatori, adica tot exclusivisti. Asta e piata noastra si asa va ramane. Poti alege cu sufletul si pierzi sau cu...capul. Daca e o treaba asumata atunci poate fi oricare din ce le doua, H si C.

Ca o mica paranteza, am avut un 607 inchiriat afara, super masina dar...atat. Nu mi a ramas gandul la ea o secunda. De ce credeti ca una full e la pret de o nemteasca cheala?

Deci, clar passat.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi 508 exclusivist si rar pe strada dar asa va ramane. Nu contest calitatile acestei masini, nu are priza aici la noi, niciun model de fapt. Asta e.

Pe cand un passat, asa omniprezent cum este el, daca vrei sa l vinzi o poti face si la colt de strada, asta doar pentru simplul fapt ca este vw. Sunt cam la al 11 lea vw si stiu ce vorbesc, nu am stres cand vreau sa l schimb.

Da, Honda e o super masina si atat. Este doar pentru pasionati si cunoscatori, adica tot exclusivisti. Asta e piata noastra si asa va ramane.

Ai foarte mare dreptate. Vw in general se vand repede, deoarece e perceptia asta in Romania.

Si sunt de acord si cu ce spui vis-a-vis de Honda, isi pierde din pret, dar nu ca si Peugeot sau alte marci.

De asemenea, intr-un fel, uitati-va pe toate site-urile dedicate vanzarilor si vedeti preturile scazute la vw aduse din germania. Problema mare la romani este ca nu se uita la dotari . ( " A , ce imi trebuie mie piele ? tine cald. A , navigatie ? pentru ce? Incalzire in scaune ? Nici atat. " )

Am avut si masina frantuzeasca , un Renault Laguna privilege , la timpul ei , era ca si dotari mult peste celelalte concurente . ( 2003 ) Totul s-a terminat pe la 100-120 000 , cand a trebuit sa sudam puntea spate, pentru ca s-a rupt . :|

E foarte greu sa alegi o masina acum, dupa parerea mea, conteaza feeling-ul pe care il ai atunci cand conduci masina, oricare ar fi ea. Eu m-am indragostit mergand pe Autostrada cu Honda, asa a fost drive-testul facut, dealerul stiind cum se comporta masina. Fiecare isi ia ce trebuie, masina sportiva - rigida, sau confortabila.

E doar alegerea ta, dar sunt curios ce alegi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Honda Accord S 2.2 i-cdti 180 CP sau 2.4 i-vtec.

Fa un test-drive cu ele si o sa vezi, numai ca trebuie sa astepti pana aprox in septembrie octombrie , cand vin cele 2011 , modelul nou . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din enumerarea ta cred ca as alege intre Passat si Accord. Nu as exclude nici Mondeo si nici Avensis. Insa as exclude Insignia si C5-ul.

Pune si motorizarile la care te gandesti, conteaza. La fel si cutia de viteze (automata sau manuala).

Totusi alegerea masinii este pur subiectiva, indiferent de ce zice lumea.

Un minus la Honda: motorizarile peste 2000 cmc => impozit marisor.

Modificat de ff_2004_06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, impozitul este problema, pt 2.2 e aprox 800-900 ron / an ( Sper sa nu ma insel )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"passatul e classic dar e passat" - inseamna ca numele ,,passat,, vinde,este un brand in lumea auto.

Modificat de kosmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"passatul e classic dar e passat" - inseamna ca numele ,,passat,, vinde,este un brand in lumea auto.

Imi amintesti de pentium 4 cand il facea un amarat de duron dar se vindea ca era pentium

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: parerea mea e ca duron era grozav. eu am unul din 2001 de 700 mhz. pe el inca se face contabilitate. functioneaza perfect. a fost primul meu calculator serios. am juccat pe el la greu NFS 5 PORSCHE, age of empires 2, submarine titans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passaturi vezi peste tot,nu e exclusivist deloc,dupa 508 lumea intoarce capul pe strada,chiar e frumusel,in schimb fereste-te de BMW,toti prietenii mei cu BMW mai nou de 2007 plang cu vorbe.

Poti sa detaliezi mai mult ce probleme au prietenii tai?

Oricum, nu as alege o masina doar pt ca e exclusivista (de fapt nu o cumpara nimeni, nu ca e exclusivista), daca asta e singurul motiv, atunci s-ar putea sa te pacalesti..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exclusivismul se plateste, de cele mai multe ori, mai devreme decat ai crede. Nu degeaba o Alfa 159 JDTm foarte bine dotata (piele, navigatie, jante pe 18, etc) din 2008 se vinde in Autovit cu 8000 de Euro. Nu cred ca e cazul sa discutam despre devalorizarea Citroen, Peugeot, e clar ca e imensa.

"Oricum, nu as alege o masina doar pt ca e exclusivista (de fapt nu o cumpara nimeni, nu ca e exclusivista), daca asta e singurul motiv, atunci s-ar putea sa te pacalesti.." O replica foarte buna si 100% adevarata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi ... peugeot o marca exclusivista :lol: Gasesti piese la orice SRL amarat. La megane ultima grija erau piesele. Imi amintesc ca placutele de frana pe spate erau aceleasi ca la golf4 si octavia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul iti dau PM sa nu fiu offtopic.

Eu nu am spus ca Peugeot e o marca exclusivista dar 508 in ochii mei e mai tare decat Passat (apropo ii poti pune ca optiune si HeadUp Display) si un RCZ va fi mereu mai tare decat un Eos :)

P.S Mai aveti sa spuneti : " Domne' neamtu-i neamt e dat in pi..a ma-sii" :))

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Exeo?

E clar un Audi B7 cu motorizari si tehnologie de Audi B8. Am facut ceva km cu un asemenea exemplar, mai mult ca pasager decat sofer si pot sa zic ca e de luat in considerare. Finisajele interioare sunt de calitate, masina are o tinuta buna si e placuta ochiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat,dar si hud-ul ala e pe o bucata de plastic ca de radiografie...decat o solutie de cacao,mai bine deloc.

Ia te uita ce hud are bmw,mercedes...era vorba aia cu fruntas la sat.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegerea depinde de profilul cumparatorului. Daca e masina de firma, iei ce-ti suna bine si da bine pe strada sau la client; chiar daca e varza, se repara, are garantie samd. Daca e pe banii tai, depinde daca esti rational sau impulsiv. Daca esti rational, cauti calitatea motorizarii, consumul, tinuta de drum, platforma tehnica etc iar plasticul de pe bord si forma evacuarii sunt printre ultimele criterii. Daca esti impulsiv, iei ce ti se pare si dupa aia nu mai dormi oricum ca te gandesti daca ai facut alegerea corecta :)

La mine, Passat si Accord sunt la egalitate fara sa fi condus Accord vreodata. Dar Passat mi-a indeplinit toate cerintele pana acum, si rational si impulsiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!