Jump to content

Passat B7 vs. concurenta


kosmy
 Share

Postare recomandată

Ce masina ati alege intre noul passatB7 si peugeot 508 la aceeasi bani, motor2.0 TDI, 2.0 HDI,508 este bestial,passatul e classic dar e passat,nu stiu ce sa aleg??poate honda accord

Modificat de kosmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kosmy

    18

  • PTDA

    11

  • Davidutz

    10

  • Passat 2.5 TDI

    9

Passatul este pe 508 iar 508-ul parerea mea este groaznic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evita peugeot, pe toti care ii stiu cu peugeot au numai probleme cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre passat si 507 eu as alege passat, dar cu inima cat un purice pt ca la VAG incep sa fie probleme tot mai mari de calitate si fiabilitate. sincer daca ai bani de passat arunca un ochi si la bmw 318d. e mult mult peste ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peugeot = probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general masinile frantuzesti pierd foarte mult din valoarea initiala intr-un timp foarte scurt si asta datorita nemtoaicelor,care sunt mai serioase mai calitative mult mai cumparate decat cele frantuzesti,acum poate ca acest 508 o fi o evolutie mare fata de ce a facut pana acum peugeot dar tot soarta lui 407 o sa aiba pentru ca peste 2 ani o sa valoreze la jumatate second hand si asa mai departe,asa ca tot passatul ramane pe primul loc in clasa lui!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre passat si 507 eu as alege passat, dar cu inima cat un purice pt ca la VAG incep sa fie probleme tot mai mari de calitate si fiabilitate. sincer daca ai bani de passat arunca un ochi si la bmw 318d. e mult mult peste ambele.

Ce vrei sa zici cu asta ? Eu inteleg ca incerci sa zici ca masinile din gama VAG incep sa aiba doar probleme?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera la celebrele bkp-uri. noile passaturi au motoare CR si nu cred ca au probleme, nu mai vorbim de avantajele aduse precum si de consumul mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o masina ddp pana 30000e,asta caut,cred ca honda accord este peste passat,a4,508.

apropo, am un prieten cu a4 de un an are 50000km a cazut volant ,sa nu-i dai foc,masinile europene tot mai proaste sunt la vag e dezastru ,cel putin la passat b6 2,0tdi -pompa de ulei,injectoare ,electronica tot probleme,ma gandesc ca la tdi-cr nu sunt atatea probleme? dar uite a4-volant, nu spuneti cuvinte urate de peugeot ca am avut 307 1,6hdi109cp am facut cu el 200000km fara nici o problema,dar la passat...............

Modificat de kosmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, o intrebare am :) ai cunostiinte care au peugeot? eu am pe cineva care are 307 ultimul inainte sa scoata 308 si este foarte incantat de masina , masina are 4 ani a fost 17000 de euro.. acum daca vrea sa o revanda nu mai ia nici 7000 pe ea. deci un atuu pe care il are VW este pretul bun la revindere. din cate stiu eu 607 a fost un esec cam foarte ciudate masinile, 407 din nou a fost o masina care arata doar bine si cam toata lumea se vaita de fiabilitatea ei, din cate am inteles eu 508 este ceva intre so? Noul passat este o masina foarte ok, am avut ocazia sa merg cu masina cu 2.0 Tdi 140 Cp Dsg, masina este foarte ok , demarajul bun , consumul la 140 pe autostrada cu tempomat avea instant 5.4-5.5 si nu mai sunt problemele care erau doarece dupa cum spuneau si mai sus acum este un motor nou, consum mai mic.. zgomot mai mic decat pe cele vechi, iar cu passat 1.6 Tdi 105 Cp este ideal la consum dar nu e genul de masina cu care sa faci lucruri sportive. La ce dealer ai mers pentru configurare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si am facut drive-test cu 508 si passat 508 ma uns la suflet cum stai in scaun la masinile frantuzesti cum merge nu se aude motorul la semafor,la passat .........

masinile germane tot mai proaste,trec pe asiatice,mazda6,honda accord,toyota avensis ma duc sa fac drive-test sa vad

Modificat de kosmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ai fost tu atent.. la passat la semafor se opreste :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2.5 TDI

Un BMW 320d chiar si second hand de anul asta sau trecut... 177cp sau 184cp este peste orice in categoria lui. Consum infim, putere maxima, comportament rutier perfect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: cand o sa am bani o sa renunt si eu la VAG in favoarea BMW. daca dispui de 30 000 eur eu zic sa iei in considerare varianta asta. pe langa masinile care sunt din punctul meu de vedere net superioare (design, motor, finisaje, calitatea materialelor la interior, dinamica, stabilitate, si multe altele), ai si grija BMW pt clienti, service-uri cel putin la standardele VAG (nu vreau sa zic ca sunt mai bune, dar oricum la BMW se fac rechemari daca sunt probleme) si eu cred ca si la fiabilitate sunt destul de buni. am fost azi cu un 320d full, model 2011. am ramas foarte impresionat. masina parca te imbraca, scaunele te imbratiseaza, intri mult sub volan, poztie de condus joasa, piele foarte moale, etc...

revenind on topic, m-a intrebat cineva mai sus "Ce vrei sa zici cu asta ? Eu inteleg ca incerci sa zici ca masinile din gama VAG incep sa aiba doar probleme?! ". nu vreau sa zic ca au doar probleme, dar ma uit cu ingrijorare la 1.6 crtdi si la 1.2 tsi, la care sunt probleme gramada (probleme legate de soft, oprirea motorului la semafor, ceva legat de distributie, regenerarea excesiva a DPF, tot felul de zgomote dubioase la motor, etc... si trag o singura concluzie: toate motoarele noi sunt motoare beta, VAG testeaza cu obraznicie motoarele pe banii si pe munca clientilor, toate astea pt a reduce cat mai mult costurile. lucrul asta pe mine ma ingrijoreaza si ma frustreaza f tare, nici nu vreau sa ma gandesc ce e in inima clientilor care au probleme cu masinile si au ajuns in service de nenumarate ori in primii 20 000km si au parte numai de raspunsuri incompetente din partea VAG. eu zic sa nu iei nici passat, nici 508. orienteaza-te spre BMW, Honda, Mazda sau Toyota. Asta ar fi ordinea preferintelor mele. numai bine si bafta in alegerea masinii. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

honda accord este frumoasa rau,sunt curios cum merge ,evident numai diesel vreau.bmw seria 3 este un model vechi lansat 2005 de aceea nu vreau,daca ar aparea modelul nou in toamna as peste 30000e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit sa deschid un topic in acest sens din simplul motiv pentru ca m-am gandit sa-mi schimb masina din semnatura si am o dilema foarte mare!ce sa aleg din aceasta clasa,si sa aflu cat mai multe pareri despre passat B7 in special pentru ca ar cam fi pe primul loc in preferintele mele!Voi ce ati cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Mai intra si SKODA SUPERB....... in fine mai sunt cateva topic-uri foarte asemanatoare cu topicul creat de tine. As alege PASSATUL :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic de superb dar nu cred ca intra in "aceeasi oala cu passatul"cel putin din ce am vazut,in sensul ca nimeni nu o da drept concurent pentru passat!De stiut, stiu ca mai sunt astfel de topic-uri dar hai sa-l facem pe acela care sa fie la subforumul lui,nu imprastiat prin nu stiu ce rubrica!

Modificat de Pararazi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gandeste-te ca fiind un model vechi toate problemele s-au cam rezolvat si nu isi testeaza nimeni masina pe munca ta. modelul nou va iesi in 2012, asa am inteles de la dealerul cluj. oricum accord e o alternativa demna de luat in considerare.si mie imi place f mult si inca intorc capul pe strada dupa ea.

oricum eu raman la parerea unui prieten: "daca vrei un mijloc de transport din A in B ai o gramada de alternative: renault, peugeot, skoda, vw, audi, etc...daca vrei masina, iti iei BMW" . Mai are el o zicala: "masinile se impart in 2: BMW si restul". spre sa nu imi sariti in cap :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2.5 TDI

Design-ul e o optiune personala. Si da.. poate.. parea invechit ... dar eu personal nu am nici un fel de problema cu felul in care arata masina in momentul de fata, calitativ, atat exterior cat si interior, nu am nici un repros. Mie personal mi se pare foarte frumoasa si din experienta proprie, .. tempomatul pe 100 km-h, pe comarnic spre Ploiesti, consum mediu 4.2, cu 177 de cai... cu care poti sa faci si "suta" sub 8 secunde oricand vrei... Spatiu interior cat vrei... ( eu am 1.90 si incap relaxat in spatele scaunului soferului atunci cand EU conduc ). Plus distributia perfecta a maselor pe punti, 50 50, manevrabilitatea foarte buna, si fara nici un fel de vrajeala sau subiectivism, dar masina chiar si pe drumurile noastra mi se pare foarte confortabila ( e drept ca am condus doar masini noi de la firma... nimic rulat mai mult de 10 000 de km ). Mie .. personal, la un buget sub 30 000 de euro.. n-as discuta nici 2 secunde pentru asa ceva.. ba chiar la 30 000 iti iei un 330d de 245 de cai, daca preferi chiar si cu Xdrive si automata. Bani sa ai ca optiuni sunt o gramada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa poti sa iei in considerare mercedes E-KLASSE,de acolo pleaca masinile,dar nu am bani de E nou

Modificat de kosmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 2.5 TDI

Exista preferinte si preferinte. Mie nu imi place sa simt masina de parca o conduc cu o pereche de manusi de bucatarie si cu cizme de miner in picioare ( recte Mercedes ) ... dar fiecare cu ce-i place. Mie imi place dinamica, sportivitatea, echilibrul ... Mercedes e o experienta prea lenesa pentru gusturile mele...

Modificat de Passat 2.5 TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat sa le testezi pe toate si o sa-ti fie mai usor sa alegi. Incearca sa faci abstractie de mitul masinilor germane. Eu as alege C5 hydractive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B7 daca vrei nou(dintre cele 2 de la versus). Totusi, in bugetul tau poti gasi ceva SH din alta clasa,ceva premium, cu o vechime de 1 an, km f. putini. (a4 b8, a6, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce n-ar intra si Superbul ?

:blink:

Ah, nu-ti place tie. Asta e altceva.

Cat despre versusuri, in ultimele numere ale revistelor de specialitate chiar apar teste intre limuzine de clasa medie. Poti sa le studiezi si sa te lasi surprins.

:icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!