Jump to content

Schimbare cutie si compabilitate golf 2 pe golf 1


IdaMK1
 Share

Postare recomandată

Buna seara baietii... de ceva vreme am o problema cu cutia mea de viteze sau cu timoneria... imi sare din masarier chiar daca o tin cu mana maneta impinsa ea tot sare... ca rezolvare vreau sa pun o cutie de G2 pe motorul meu care nu stiu sigur dar cred ca e tot de G2 are codul jp... dupa ce sa ma iau ? maine ... nr azi dimineata merg la fier vechi si iau o cutie de pe un G2 merita sau nu ? ce parere aveti ? Multam fain:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine verifici timoneria...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci fi atent ea sare si daca o tin cu mana... sa fie oare timoneria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridica masina de fata , si baga din cutie in viteze si vezi ce se intampla.

Cutiile intre ele sunt interschimbabile, merge de mk2 pe mk1 si invers...atentie doar la dimensiunea flanselor de planetare (90mm sau 100mm) si la priza de la ambreiaj (sunt 2 modele).

Pt diesel-ul tau o cutie cod "4t" ar fi indeajuns (sunt si cele mai des intalnite).

Succes

PS:Cate trepte ai la cutia actuala? Atentie ca de la 4 trepte la 5 trepte difera niste repere de timonerie

Modificat de knox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si prinderea suportului lateral pe cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am observat azi ca daca tin de maneta cu mana tare nu mai sare... probabil e timoneria ca am dat zilele trecute cu ea pe niste damburi :-s ... acuma problema mai e si ce fac sa scot pinioanele de pe cablu de kilometraj care is 2 la numar cazute in cutie si pe unde bag ulei si cat... ca am dat capacu de pe lateralul cutiei si nu avea ulei deloc si intra si greu in viteze...:) multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata ... cutia a ramas blocata in marsarier... dupa 1 ora de chinuiala si nervi am reusit cu mare greu sa o scot din masarier dar acuma nu mai intra in viteza am decat 2 fata-spata fata a 1 a si spate marsarier si maneta merge foarte foarte greu parca e strans ceva de ea... abea o misc si chiar daca tin apasat pe ambreiaj si o imping in fata se aude ca un tarait ca si cum se taraie un pinion pe varfu lu alt pinion...:-s ce fac? cum o readuc la normal? Ar mai fi de adaugat si ca inainte de a pati asta merge a 1 a mai greut uneori trebuia sa o bag in a 2 si dupa aia in a 1 a sa mearga:( cer un ajutor urgent... ca e groasa ca am nevoie de masina

Atentie mentionez ca am mai patit de 2 ori asa ceva si am reusit sa o scot din viteze si mergea normal.

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa reglezi de la cele 2 suruburi de la schimbatorul de viteze,acolo unde se prinde tija de la schimbator pe caroserie (in masina)

post-6581-0-85891400-1310626428_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa se fi dereglat de acolo? e ciudat ca nu am ublat acolo deci nu vad de ce sa fie problema acolo... dar incerc. ca o paranteza mentionez si ca am scapat 2 pinioane de kilometraj in cutie... sa fie alea baiu? doar is plastic:((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am decis in urma nervilor pe care aceasta cutie mi produce sa o schimb. Acuma sper sa ma si descurc... asta e partea a 2 a in rest am cutie de benzinar si vreau sa o pun aia pentru ca de diesel nu am numa in 4 trepte... acuma in afara de turatia mai mare a motorului si consumul un pic mai ridicat ce alte inconveniente ar mai fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!