Jump to content

My Passat Highline


george gga

Postare recomandată

131 cp, 1,9tdi,cutie viteze 6 trepte manuala, geamuri electrice fata+spate, computer bord cu maxidot, tapiterie piele inclusiv usi, cotiera piele, trapa electrica, pilot automat, jante Road America, comenzi volan, oglinzi electrice si incalzite, incalzire in scaune si cu reglaj lombar, climatronic, cd+cass gamma, ESP, ABS, stergatoare Valeo fata-spate, pachet crom.

post-32108-0-80525700-1308429103_thumb.j

post-32108-0-76641400-1308429116_thumb.j

Link către comentariu
Mihai.Nechifor

Frumoasa dar descrierea pare de autovit. Pune putina pasiune si prezinta-o calumea

Niste stergatoare aero ar veni brici pe ea

Link către comentariu

Calin 78 ce varianta oferi?

Asa este Mihai Nechifor am scris in graba sa nu omit vreo dotare dar asta nu inseamna ca nu pun suflet pentru masina asta.Revin cu ceva poze si comentariu.

post-32108-0-38908900-1308430052_thumb.j

post-32108-0-35207200-1308430066_thumb.j

Modificat de george gga
Link către comentariu

Masina arata bine, in afara de capacele cromate de la oglinzi!

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

Capacele cromate de la oglinzi asa au fost. Nu le-am pus eu si nici in Romania nu au fost puse ci asa am luam masina din Germania. Crede-ma in realitate da bine.

Modificat de george gga
Link către comentariu

Asta depinde de gusturile fiecaruia. Nu conteaza unde au fost puse, oricum nu sunt OEM. Daca tie iti place, nu am nimic impotriva icon_thumright.gif

Link către comentariu

Da nu sunt OEM dar imi plac foarte mult pentru faptul ca in primul rand da bine cu ornamentele cromate de pe usi si bari plus saniutele cromate de pe masina si in al doilea rand sunt de calitate adica daca erau cumparate din Romania se exfoliau pana acum cu siguranta. Asa in schimb nu si-au schimbat luciul nici dupa aproape 10 ani.

Link către comentariu

Highline - nebunie la Passat B5,5. Sa o stapanesti sanatos si multi km, fara probleme !

Link către comentariu

Revin cu o descrie mai amanuntita si ceva poze:

Masina mea este un Passat b5.5 Variant Highline din 2002, motor 1,9 tdi AVF, 96 KW, cutie 6 trepte manuala. Km la bord 167 mii acum 4 ani avea 120 mii. In decurs de 4 ani de cand am cumparat masina am schimbat distributia, consumabile, placute de frana, filtre, ulei, aer, polen, motorina. Am curatat turbina acum vreo 2 luni, operatiune facuta de mine impreuna cu un prieten dupa ce ne-am documentat pe net, pentru ca nu am incredere in "mecanicii" din ziua de azi. Am incaltat-o cu 4 cauciucuri noi acum aprox 2 ani. Farurile le-am polishat si am aplicat folie transparenta de faruri Oracal. Am schimbat 2 switch-uri la usile din fata, schimbate tot de mine. Am dat tapiteria de la usi jos si am pus silicon la la garniturile de etansare a panoului de usa ca imi intra apa la ploi abundente la 2 usi dar pentru linistea mea am pus la toate. Am mai schimbat capetele de bara si apoi refacut geometria la roti. Cam atat am facut la masina ca intretinere. Spalarea se face numai la spalatorie auto, evit sa o spal fara jet de apa ca sa nu matuiesc vopseaua, in schimb interiorul

post-32108-0-28749400-1308469056_thumb.j

post-32108-0-48098300-1308469060_thumb.j

post-32108-0-77909700-1308469068_thumb.j

Modificat de george gga
Link către comentariu

Ei, asta da descriere ! :icon_thumright:

Arata foarte ingrijita masina. Sa te bucuri de ea cat mai mult. ;)

Link către comentariu

Fotografii facute azi dupa amiaza (am uitat sa setez data la camera). In foto apare si fetita mea cea mica.

post-32108-0-90598700-1308514954_thumb.j

post-32108-0-23856200-1308514984_thumb.j

post-32108-0-93479900-1308514993_thumb.j

post-32108-0-54588400-1308514998_thumb.j

post-32108-0-28059300-1308515005_thumb.j

post-32108-0-57082400-1308515013_thumb.j

post-32108-0-51121100-1308515029_thumb.j

Link către comentariu

f frumoasa masina si culoarea imi place f mult , dar am si eu o intrebare : de ce nu are proiectoare ?

Link către comentariu

Piesa masina! S-o folosesti sanatos si sa-ti creasca mare fetita. Totul e impecabil la masina mai putin presurile, mergeau unele OEM din textil.

Link către comentariu

Frumoasa si bine dotata!Sa o stapanesti sanatos!

P.S:eventual ceva folii omologate pe geamurile din spate care ar scoate si mai tare in evidenta crom-ul :huh:

Link către comentariu
Laurentiu Utiu

gaseste un alt loc pt ambipurul acela caci daca va curge lichid din el pe plasticuri ti se va duce vopseaua,se va coji. Cel putin la fantele de aer iti spun 100% ca se va intampla si e pacat. Felicitari pt masina,arata bine. :Driver:

Link către comentariu

Multumesc tuturor pentru urari, si voua va urez km cat mai multi si sanatosi sa fim sa ne bucuram de ele. Ma bucur ca am gasit aici pe forum o comunitate de oameni care apreciaza si tin la masininile lor. DyZ masina nu are proiectoare pentru ca banuiesc ca masina a fost facuta pe comanda si cel care a comandat-o nu a vrut la optiuni si proiectoare. Daca ati observat ca pe hayon nu este inscriptia cu passat si tdi care stiu sigur ca este optionala. Tenny ai dreptate multi mi-ai zis de presuri o sa le schimb cat mai curand. Folie am de gand sa pun dar vrea sa pun una de calitate dar momentan nu am bani pentru folie. Laurentiu Utiu stiu ca lichidul din ambipur distruge vopseaua aceea de pe fantele de aer, dar dupoa ce s-a golit rezerva am pus in ea odorizant la sticlute din Rompetrol este ceva mai uleios decat ambipuru. Din greseala a picat cateva picaturi si nu s-a intamplat nimic.

Link către comentariu

Deci... ador culoarea asta. Impreuna cu cromul si jantele Road America arata bestial. Culmea, cand am luat-o nu eram deloc multumit de nuanta (e aceeasi cu a ta). Iar acum nu mi-ar placea altceva. :)

Aceeasi recomandare: scapa de ambipur-ul ala. Am vazut multe lamele rupte din cauza lor (trepidatii non-stop si forteaza lamele). Chiar daca ai pus alta solutie in ele, vopseaua cauciucata de pe fante e FOARTE sensibila.

Cauta alternative la deodorant auto. Eu m-am lecuit demult. Desi nu mi-a curs solutia, mi s-a exfoliat vopseaua de la aburii de solutie.

Si nu in ultimul rand, sa-ti traiasca fetita. E o scumpica. :)

Link către comentariu

Si eu iti recomand sa scoti cat mai repede Ambipur`ul ala. EU la skoda am avut rupte la 2 lamele piciorusele si m-am chinuit ceva sa le repar, adica nu e lejer. Nu te baza nici pe faptul ca daca se strica mergi le dezmembrari si iei o gura de aia de ventilatie ca mie mi-au cerut sa cumpar tot bordul pt una daia.

Foarte frumoasa masina si jantele. Chestiile cromate de pe oglinzi sunt un soi de capace care se lipesc? Daca da de cat timp le ai?Tin sau pica dupa un timp? Multi km fara incidente. :Driver:

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu

Multumesc Cosmin pentru urare, si tie iti doresc sanatate la copii si familiei tale. Referitor la sfaturile voastre m-am supus si azi am dat Ambipur-ul jos, raman cu conserva de California Scents care se vede in suportul de pahare. Sincer la cat de mult tin eu la masina asta, vreau sa arate cat mai mult OEM, atat la interior cat si la exterior, (exceptie - presurile de cauciuc le schimb cat mai curand, dar am sub ele de textil) nu pun niciun fel bliz-blizuri pe ea, simpla si frumoasa vreau sa fie.

Am avut noroc, masina am cumparat-o din tara de la un cetatean din Fetesti. Am cautat pe net, am vazut-o, mi-a placut enorm si am luat-o. Cel care mi-a vandut-o o avea de 6 luni de zile adusa din Germania. Masina SH, nu prea stii ce iei, dar cetateanul respectiv (sa-i dea Dumnezeu sanatate) mi-a zis domnule iti dau masina buna o sa ma pomenesti si asa a fost. Mi-a duc aminte, cu riscul de a fii off topic, ziua cand am vazut-o si am cumparat-o. Bestiala, cromul de pe bandouri, capace oglinzi, si saniute, interiorul de piele, trapa, computer maxidot etc toate mi-au placut. Ca un domn respectabil, mi-a vandut masina cu plinul facut.

B0gdy capacele de la oglinzi sunt prinse de carcasa oglinzii cu banda dublu adeziva. Cel care mi-a vandut masina mi-a spus ca asa a cumparat-o din Germania cu acele capace. Calitatea isi spune cuvantul, zic eu, de cand au fost montate, nu s-au clintit nici macar un mm, nici la vant, nici la jetul de la spalatorie .Nu si-a pierdut din luciu nici de la sarea data iarna pe sosea.

Azi am spalat motorul si dupa spalare mi-a venit o idee. Sa dau pe capacul de la motor, cel de la filtru de aer, ea la baterie si fitru de polen si masca din fata, cu solutie de la spalatorie care dau baietii pe cauciucuri. Am zis ca daca pe cauciucuri ramane asa de lucios de ce nu ar ramane si pe plasticele de la motor. Rezultatul este foarte multumitor. O sa revin cu poze si alte discutii, pana atunci sa auzim de bine.

P.S. Uitasem acum 5 zile am reconditionat volanul si schimbatorul de viteze, bineinteles tot eu am facut operatiunea. Daca observati la volan aparuse mici pete de matuire a pielii in zona unde tin mana mai mult. Revin cu pasii care i-am facut si solutia folosita la reconditionare si bineinteles si poze cu rezultatul final.

Modificat de george gga
Link către comentariu

Pentru reconditionarea volanului de piele si a schimbatorului de viteze am procedat astfel:

- am degresat cu apa si sapun, nu am insistat mult doar asa pe suprafata sa nu indepartez din culoarea pielii.

- am sters apoi cu un servetel umed si volanul si schimbatorul.

- dupa uscare cam aprox. o ora am dat cu o bucata de burete inmuiata in solutie de vopsea pentru articole din piele naturala Sigmarom, care se gaseste la orice magazin de articole chimicale, la un cost de 3 lei.

- am aplicat circular pe intreaga suprafata a volanului si apoi pe schimbator dupa ce in prealabil am scos capacul cu inscriptionarea vitezelor.

Este necesar 3 aplicari la interval de 30-40 min. Dupa primele 2 aplicari credeam ca nu o sa iasa bine, dar dupa ultima aplicare volanul adevenit din matuit , lucios.

Dupa ce am aplicat si al 3 strat, la interval de 4-5 ore am lustruit cu o carpa moale pret de cateva minute, rezultatul este foarte multumitor.

Si motorul dupa curatare si aplicare solutie de cauciucuri.

P.S. Ambipurul a disparut !!!

post-32108-0-70356600-1309355583_thumb.j

post-32108-0-39024400-1309355599_thumb.j

post-32108-0-41489700-1309355695_thumb.j

post-32108-0-08520400-1309355738_thumb.j

post-32108-0-17612800-1309356149_thumb.j

post-32108-0-12792400-1309356150_thumb.j

post-32108-0-10399200-1309356151_thumb.j

Link către comentariu

volanul arata foarte bine, insa pe plasticele de la motor cred ca se va aduna praful dupa 5-6 zile.....

Link către comentariu
Laurentiu Utiu

Felicitari,au iesit super. Am facut si eu asta, dupa metoda descrisa de tine si arata foarte bine. :icon_thumright:

Link către comentariu

Alin in certificatul de inmatriculare scrie la culoare Gri. Acum nu stiu cum sunt catalogate culorile in certificatele de inmatriculare, dar masina are culoarea de verde-albastrui petrol. Are reflexii de albastru in umbra si la soare bate mai mult spre verde grafit petrol. Uitate la pozele de la postul unu si ultima de la postul 9. Cat despre praful de pe plastice 5-6 zile este mult fara sa sterg macar capacul de la motor.

Modificat de george gga
Link către comentariu

Din ce am vazut in poze mi se pare asa un albastru....acceasi culoare o am si eu dar in certificat scrie "Albastru antracit"

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!