Jump to content

Inlocuire ambreiaj


Ph3t0n88
 Share

Postare recomandată

Am inteles!

Totusi piesele aftermarket sunt facut de aceiasi producatori? luk sachs sau valeo? Atunci cum unul este original si unul este aftermarket?..Prin ce se diferentiaza in acest caz? calitatea materialelor din care sunt facute? Incerc sa inteleg logica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calitate, control riguros, sigla VW pusa pe piesa respectiva...  Sigla VW te asigura ca piesa corespunde criteriile marcii. Luk sau SAchs sau Valeo... respecta criteriile prorprii privind calitatea, care pot sa difere de ale VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Cred ca voi opta pentru unul original pana la urma!

Multumesc frumos pnetru toate informatiile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Esti constient ca VW sau Skoda nu au fabrica de placi de presiune, rulmenti si nici discuri de ambreiaj? Daca mergi la un service oarecare si-ti pun ei Luk, Sachs sau Valeo, nu te costa mai mult de 900 lei/manopera+piese. Originalul este unul din marcile astea. Este bine ca tot acel service sa se ocupe si de achizitia pieselor daca pretul este rezonabil, ca la o eventuala problema sa nu poata zice ca ce ai adus tu nu a corespuns. Fara suparare, dar Skoda aia la care vrei sa pui ambreiaj original la reprezentanta cu 2.000 lei, are totusi 10 ani si cred ca i-a trecut timpul de reprezentanta. Cred ca fostul proprietar nu a stiut sa conduca masina de nu a tinut nici 200 000 Km. Piciorul nu are ce cauta pe ambreiaj decat strict la schimbatul vitezelor. La semafor sau in panta nu se tine masina din ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti respect opinia si apreciez ca ai raspuns aici. 

Intradevar nu cred ca au o  fabrica de placi de presiune si discuri de ambreiaj insa eu cred ca ei contracteaza acesti producatori pentru a le oferi piese conform standardelor cerute de ei. Ar fi mai simplu si nu ar face nici un compromis. Ce tine despre o lucrare facuta in reprezentanta nu cred ca e important daca masina are 1 an sau 10. Oricum cand e noua te obliga garantia sa faci reviziile la ei. Mai degraba are importanta calitatea lucrarii si a pieselor care se vad intr-o durata mai mare de exploatare si o buna functionalitate. Am vazut si skode din 2000 care isi faceau reviziile acolo..nu stiu daca erau masini de firma sau personale.

Apreciez opinia ta.

In ultima perioada masina a fost condusa de catre sotia fostului proprietar. Cel mai probabil nu a tinut cont de aceste aspecte la semafor si in panta.

Modificat de daniMD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un ambreiaj masa dubla costa 1250 ron complet cu volant si disc de presiune si restul pieselor mici (luk). Esti stapan pe banii tai si tu iei deciziile nu noi. 

 

Criteriul dupa care duc masina la orice service inclusiv reprezentanta e sa stau langa masina in permanenta si ma asigur ca respecta procedura si chiar imi monteaza TOATE piesele platite. 

Dupa umila mea parere de pasionat, KM Germany este peste Luk/Sachs la calitate din cauza ca unele kituri luk/sachs sunt facute in Turcia pe cand KM face doar in Germania.

 

http://www.epiesa.ro/kit-ambreiaj-vw-golf-v-1k1-1-9-tdi-km-germany-0691506/17484/10151/piesa-4345950/

 

http://www.epiesa.ro/kit-ambreiaj-vw-golf-v-1k1-1-9-tdi-luk-600001600/17484/10151/piesa-1187477/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Ambreiajul de care este vorba este pentru un MPI de 1,6 asa ca nu are nici o masa dubla si nu costa mai mult de 500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect,

Pretul de la un comerciant online este 1250 (cu piesa veche la schimb).

Pretul de la reprezentanta este 1650 cu un discount de 20% aplicat.

Vorbesc de piese originale.

Totusi care e faza cu piesa veche la schimb? Ce facu cu ea totusi?:)) Le reconditioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, anumite piese vechi se reconditioneaza. Se pastreaza de la ele doar partile care nu sunt uzate ( carcase de turbine, miez de disc ambreiaj, corp pompa de apa, etc) . Tot ce tine de uzura si oboseala, se inlocuiesc.

Deenman, KM Germany este doar un ambalator de piese din ce stiu eu.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu mai spui niciodata despre km ca este peste sachs sau luk...mai pune valeo si aisin si inca minim 3 producatori ...si apoi vorbim despre km.

Modificat de Dudu
Moderator edit: Rog nu mai folosi Quote pentru mesajul anterior. Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai piesele luk/sachs vandute de depozitele noastre marete made in Turcia cum sunt atunci? eu am dat o alternativa la turcisme. KM nu se face in Turcia, de aici am dedus ca sunt mai calitative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te mai ghida dupa lucrul asta,spre exemplu exista firma MAPA din turcia care pe ambreaje este cu 3 clase peste km.

nu pe tot ce scrie made in germania...este produs premium.

sunt anumite chestii care sunt adevarate ,spre exemplu bratele si basculele lemforder pt anumite modele de ford si mercedes,sunt facute in turcia si adevarat ce sunt ceva probleme cu ele pt ca pica destul de repede....dar asta e un caz mai marginal.

km pe ambreaje este doar o varianta pt buzunare mai goale (sa zic asa).

 

http://www.mapa.com.tr/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca ne-ai lamurit, multumesc! este bine primita informatia asta, deoarece cam peste 1 an vreau sa schimb ambreiaj+distributie si macar stiu spre ce sa ma orientez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza sachs sau luk pt ca ai garantie la ele si in ele,la km nu o sa iti dea nimeni garantie si nu merita sa risti pt ca daca apar probleme tot acolo ajungi cu manopera de demontare a ambreajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A început să îmi bată foarte tare volant , atât la plecarea de pe loc cât și în mers. Am de ales între 3 producători, din ce s-a mai discutat văd că se mizează pe Sachs.Ce îmi puteți spune despre prețurile pe care le-am găsit, sunt ok ?

20161212_121528.png

20161212_121505.png

20161212_121437.png

Modificat de skypee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sachs = luk dpdv calitativ

valeo este cu masa simpla. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca durată de viață se poate compara în km cu cea de origine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_221 poti sa ma ajuti cu un cod pentru un set OE ambreiaj , volant si rulment , seria caroseriei este TMBCS61Z572038670 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/12/2016 at 5:18 PM, skypee said:

Ca durată de viață se poate compara în km cu cea de origine ?

Cea OEM o sa fie mai buna si nu o sa se auda un zgomot metalic atunci cand schimbi fata de cea AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 minutes ago, skypee said:

@andrei_221 poti sa ma ajuti cu un cod pentru un set OE ambreiaj , volant si rulment , seria caroseriei este TMBCS61Z572038670 .

nu are rost sa iei OE, o sa dai cam 35 mil doar pe volant.

alege de aici luk sau sachs.... si aia e

http://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=600+0016+00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg o chestie , imi da doua coduri : Kit ambreiaj SACHS 2290601004 - 1713 lei , Kit ambreiaj SACHS, 2290601050 - 1469 lei . In descriere nu apare nicio diferenta, care-i faza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kitul 2290601004 nu se mai fabrica, a fost inlocuit cu kitul 2290602004, si este pentru masinile produse pana in 11.2009

kitul 2290601050 este pentru auto dupa 11.2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,detin o skoda octavia 2005,1.9,225000 km si se pare ca ambreiajul este pe duca,uneori cand o calc mai tare intr a 3 a sau a 4 a patineaza ambreiajul,daca accelerez normal nu mi face probleme deloc!

Cam cat mai duce tinand cont de simptome?

Ce pret are pana la urma un kit ambreiaj complet?gasesc diferente mare la uj search pe google!pretul manoperei este relativ,am.intrebat la un service de la bloc,care se numeste skoda team si mi au zis 400 mana de lucru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!