Jump to content

Problema dupa montare xenon Sharan 1.9 tdi


andrei sv
 Share

Postare recomandată

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razvi_gyl

    19

  • andrusel

    17

  • Mmarius

    17

  • adrianf

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am pus lupe de 3 inches, au incaput in locul celor originale. Nu am demontat sticla de pe far, toata lucrarea s-a facut prin spatele farului dupa ce am scos capacul. Cu prinderea lupei in locul celei originale a fost un pic de chinuiala dar am rezolvat pana la urma. O sa pun si poze dar momentan am alte probleme mai grave(incendiu Zvoristea, Suceava-era casa parintilor mei). Tot nu am inteles care-i treaba cu firul direct la caroserie de la balaste: de la minusul(firul negru) de la balast se trage fir direct la caroserie sau se leaga un fir direct de balast(de o urechiusa) si apoi la caroserie?

Modificat de tutulup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am pus si eu un releu si acum totul este ok. Am incercat cu doua relee, insa nu a mers.

Recomand si eu rezolvarea problemei xenonului AM prin introducerea unui releu la unul dintre faruri.

 

Descrierea lucrarii:

Firele de comanda a fazei scurte doar de la un far care vin de la instalatia masinii trebuie introduse intr-un releu de 30 sau 40A, in cele doua pinuri care arata bobina (85,86, nu conteaza cum pui - sau +)

 

La celalalt far se izoleaza firele de comada ale fazei scurte si nu se vor mai folosi.

 

Pe ceilalti 2 pini care au mai ramas, pe unul dintre ei (indiferent care dintre ei) se pun doua fire care se leaga la plusul de la xenon (cel rosu) ale celor doua faruri.

 

In cel de-al 4 pin se mufeaza un fir care se leaga la plusul de la baterie.

 

Tot de la baterie se leaga 2 fire la minus si se conecteaza la firul negru al xenonului, care reprezinta minus, ale fiecarui far.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu xenoanele AM. 

Am tot avut probleme cu ele chiar daca le-am pus pe releu.

Am revenit la halogen, insa cu lupele pe care le montasem chiar ca nu mai vedeam nimic si am mai incercat cu un alt set de balasturi mai ieftine si de la alta firma.

 

http://www.led24.ro/cumpara/balast-premium-55w-slim-6871605 

 

 Din acel moment problema xenonului s-a incheiat. Nu am mai avut nici un fel de probleme si a cam trecut ceva timp. Legaturile le-am facut clasic, fara releu, am adaugat anulatorii de eroare si acum totul este super ok, parca nici nu-mi vine sa cred la cate aventuri am avut cu balasturile vechi (pe care am dat 310lei cu tot cu becuri).

Modificat de Mmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg o chestie,ai pus bec halogen in lupe si nu vedeai nimica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm interesant,eu asta vroiam sa fac,mersi de info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adriane e cam sa revii la halogen dupa ce dai de "gustul" luminii xenon. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am revenit demult la halogen,austria,ungaria,italia scandal cit cuprinde cu boctarii......,foarte greu mam obisnuit cu luminari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupe si becuri de 4300-5000 K(lumina mai spre alb-galben) si cred ca nu atragi  atentia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problema cu xenoanele, acum merg perfect, daaaaaaaaaaar

 

Ieri la ora 10.00, deci dimineata, la intrarea in Campulung, cand pe cer era un soare puternic, imi face semn un politist sa trag pe dreapta. Am oprit si sesizez ca langa ei erau cei de la RAR. Am banuit ca ma opreste pentru xenoane, asa a fost. Am incercat sa le explic ca nu deranjez pe nimeni in trafic pentru ca am lupe, insa mi-au explicat ca trebuie sa am si instalatie de reglaj automat a farurilor si spalatoare de faruri.

 

Mi-au luat talonul si in 2 saptamani il primesc inapoi daca merg la RAR si dovedesc ca am pus halogene.

 

Plus amenda de la politia Romana.

 

Si povestea xenoanelor s-a incheiat. :dry:

Modificat de Mmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, si la passat B 5,5 care are lupe din fabrica sa ridicat talonul,tot saptamana asta, pt xenoane AM fara spalatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, amenda, spuneau, cei de la politie este de 580 lei, însă mi-au dat una mai mica, de centura, 100lei.

Modificat de Mmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si talonul pe ce motiv ti l-au ridicat daca ti-au dat amenda pentru centura ? Pui becuri halogene in lupe ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politia mi-a dat amenda și RAR-ul a oprit talonul pana confirm ca am pus halogene. Am încercat sa pun halogene în lupe însă nu se vede deloc bine.

Vreau sa cumpăr alte faruri și încerc sa le vând pe ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce becuri aveai montate ? 5000 K sau 6000 K ? Cel putin asa vad in pozele de mai sus....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune colegu stropitoare si gata sau pune de golf 4 dar trebuie munca sa le adaptezi pt sharan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amenda pentru xenon original din fabrica???? Asta nu am mai auzit :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine a zis ca,e original,colegu a montat lupe in faruri normale.(stiu caz de luat talon la masina fara lupe dar cu xenon din fabrica,are proces cu ei prietenu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nasol cu xenoanele puse daca nu ai tot chitul ( spalatoare + autoleveling). Pentru farurile cu halogen ramane varianta cu Osram night breaker sau Philips extreme vision.S-au pus baietii pe amenzi ca trebuie sa mai adune bani la buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si stii cat ma bucur pentru treaba asta? Poate asa nu o sa mai dau de inconstienti care au pana si in proiectoare csenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai proiectoarele trebuie sa arate bine nu sa-si faca treaba pe ceata. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O dam deja in off topic.Cristi cred ca ai avut cosmaruri(vise) urate noaptea de hulesti asa grav "csenoanele" in toate postarile tale unde se discuta despre ele.Cred ca marea parte care si le monteaza au ca scop un plus la vizibilitate,exceptand categoria de "loganisti" care merg cu pozitii si proiectoare aprinse(binenteles xenon),dar sa nu uitam ca suntem pe un forum vw. Acus o sa sariti repede "da ce facem cu noi astia care ne orbesc"?! Montand lupe eu chiar nu vad o problema atata timp cat sunt reglate corect(cu linia de cut off la locul ei) si cu becuri de 4300 K .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!