Jump to content

1.4 MPI: indicator servo si vibratii la ralanti


megablast
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am doua probleme:

1. dupa un timp se aprinde lampa de bord servo si volanul merge mai greu, in plus se aude un vzzzp vzzzp si se simte un zvacnet in volan cand vreau sa brachez (nu mereu, apare ocazional si dupa un timp)

2. la relanti, se simt mici "smucituri" in scaun (se si aud aceste smucituri)

Care ar putea fi cauzele, ma puteti lumina si pe mine? merci

Sunt la 50.000km....ce cheltuieli ma asteapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...asta este primul lucru pe care mi l-am spus: trebuie o testare.

Dincolo de asta, abuzand de experienta unora si a altora (pentru ca este evident ca n-am sa incerc eu sa schimb senzori sau curele de accesorii) voiam sa stiu in mare care ar putea fi posibile cauze ale celor enuntate de mine si cat de mari ar putea fi belelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1:

Un defect des intalnit la Fabii 2000-2002 este senzorul G250 (senzorul de viteza unghiulara a volanului)

Daca la simptomele descrise de tine se mai adauga si o anumita fluctuatie a luminilor in bord, diagnosticul este relativ corect.

2:

Motorul MPI de pe Fabia are acele vibratii le relanti din constructie, nu este o problema, relantiul pur si simplu nu este stabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1:

Un defect des intalnit la Fabii 2000-2002 este senzorul G250 (senzorul de viteza unghiulara a volanului)

Daca la simptomele descrise de tine se mai adauga si o anumita fluctuatie a luminilor in bord, diagnosticul este relativ corect.

mi-ar placea sa cred ca nu e stricat pentru ca am inteles ca nu e tocmai ieftin.

presupunerea legata de flicker-ul luminilor de bord este corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

Motorul MPI de pe Fabia are acele vibratii le relanti din constructie, nu este o problema, relantiul pur si simplu nu este stabil.

Se poate remedia cu un UP-GRADE la softul din ECU insa va mai ramane o mica vibratie a acului la relanti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Se poate remedia cu un UP-GRADE la softul din ECU insa va mai ramane o mica vibratie a acului la relanti :D

Cine poate face acest upgrade de software? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine poate face acest upgrade de software? Multumesc.

Daca aveti caseta dir TRW mai mult ca sigur este vorba de senzor si in plus v-as sfatui sa verificati daca caseta pierde sau nu lichid pe la simeringuri ( in capete unde se articuleaza bieletele de directie) .Ar fi bine sa verificati !!!! Mai ales daca este cu sasiu de 2001 sau 2002 !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!