Jump to content

Passat 2002 1.6


ti3sto

Postare recomandată

Dupa multa vreme imi prezint si eu agregatul. Pozele au fost facute la tara... in graba, o sa urc altele.

Masina este un VW Passat cu motor de 1.6 ALZ. Povestea incepe cand un prieten imi zice ca vinde masina.. eu eram oarecum in cautare. Cand am mers prima data cu ea m-am indragostit de interior care aproape e ca nou... Cateva mici zgarieturi dar normale pentru un oras ca Bucuresti. Ma declar multumit de ea, nefind adeptul motoarelor puternice si pline de cai putere. Cei 102 caluti ma ajuta sa ma duc in vacante linistit si sigur. Dar sa incep prezentarea ei.

Masina este din 06.2002

A fost adusa de cunostinta mea prin 2007.Ei fiind in divort etc, masina a mers putin fiind in partaj. si in momentul de fata are undeva la ~104.000 de km. Motorul nu consuma ulei si chiar nu este submotorizat pentru un passat. Acum nu o pot compara cu un motor ca 1.8T dar ca si performante ma declar multumit.

Ca dotari:

-Ac

-Geamuri electrice

-Oglinzi Electrice Incalzite

-Servodirectie

-Abs-esp si toata suita

-Pachet crom

-Jante

De restul nu imi amintesc.

image500j.th.jpg image499.th.jpg image501f.th.jpg image503j.th.jpg

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos,asteptam poze si cu interiorul si eventual de calitate mai buna :)

Link către comentariu

Curand urmeaza sa-i montez un tempomat ! :blah_:, pentru excursia ce o sa vina catre Turcia, Istambul. Ceva sgestii? oricum citesc experientele voastre de prin europa :)

Link către comentariu

Ceva poze de azi:), un pic cam murdara ca nu prea s-a deplasat din parcare in ultima vreme :(

Revizia de ulei castrol 10w40, filtru ulei ( am uitat numele, made in germany), placute de frana fata TRW si spade Ferodo.. filtru aer tot asa made in germany ... am mai curatat egr si debimetru toate sunt bune acum:) cere km !

image509.th.jpg image513.th.jpg image518n.th.jpg image528p.th.jpg image522.th.jpg

Alte dotari ce nu le-am mentionat ar fi:

-Cotiera spate

-volan imbracat in piele

-geamuri fumurii spate, plus o pereche de geamuri fumurii pentru fata pe care nu le montez ca nu-mi place cum se vede noaptea in oglinzi si mai mult nici nu sunt legale..

-xenon

-cdplayer jbl CU STIK :blah_:

- si cel mai importat muuult spatiu:) pentru familion

Mai dati-mi si mie idei ce ar mai trebui sa fac la ea... sau ce pareri aveti :rolleyes:

Modificat de C o s m i n
adaugare imagini
Link către comentariu

c180484083.jpg

1005824h.jpg

Se pare ca nu se mai termina problema cu macaraua la geamul electric de pe stanga :( , iar am probleme cu macaraua :huh:

Modificat de ti3sto
Link către comentariu

Felicitari pt. masina pe care o detii,arata foarte bine si se vede ca a fost intretinuta.Referitor la macara,poti desface singur sa vezi care e problema sau poti apela la cineva care se pricepe pentru a o rezolva;numai sa nu apelezi la primul care iti iese in cale.Ideile de a modifica masina iti vor veni pe parcurs,nu-ti face griji pentru asta.Numai bine.

Link către comentariu

Mersi cristy, nu sunt adeptul tuningului si nici a cailor galopanti. Ma refeream la idei practice de a face masina mai "placuta" de exepmplu o cotiera..

ALte poze, odata cand era foarte curata :blah_:

52731737.jpg

41716090.jpg

36245165.jpg

Modificat de ti3sto
Link către comentariu

Arata super bine masinutza (sau sa zic...tancul? :) ) Se vede ca a fost si e intretinuta bine. Sa ai grija de ea si ea de tine :icon_thumright:

Daca zici ca, cai in plus nu vrei, poti incerca eventual niste leduri la plafoniere si cotiera, ca tot ai amintit. Si eu vreau sa-mi pun cotiera, acum studiez ofertele, sunt mai multe modele, unele mai OEM look, altele mai putin, unele rabatabile, altele nu.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu

mersi, am leduri in interior pe spate.. ii da un aer rece asa:) mai ales cu folia ce este foarte inchisa. o sa pun la numar niste leduri, albe bineinteles, sa vad cum o sa apara:).

De cotiera bineinteles ca m-am gandit la una OEM, nu concep sa pun altceva. Momentan urmatorul pas este un tempomat, eu personal il vad ca o dotare ce trebuie sa fie standard :blah_: . Am condus si cealalta masina din familie un golf Plus cu tempomat si m-am indragostit, mai ales ca e si hidramata :icon_thumright: o sa fac asta la colegul F L O R I N.

CE stiti despre acei ochelari de condus noaptea?

Bafta ! :Driver:

Modificat de ti3sto
Link către comentariu

Din ce am mai citit, ochelarii aia sunt peste 90 % marketing. Cineva care are asa ceva poate ne lamureste cum sta treaba....

Link către comentariu

Masina merge excelent, doar ca este un pic patata de copacul de deasupra, as vrea sa stiu ce solutii imi indicati pentru indepartarea petelor, ce devin vizibile in soare. Nu vreau sa-i fac o polishare... :(

Link către comentariu

Incearca si cu un curatitor de vopsea (Sonus sau alta marca). Are si colin pe site asa ceva, eventual vorbeste cu el sa-ti recomande ceva bun si ieftin :)

Link către comentariu

Una din putinele masini cu motorul "lacrima". :)

Ca proiecte de viitor cred ca vor urma:

- un BC (nu reusesc sa-mi dau seama daca are sau nu)

- incalzire in scaune

- geamuri electrice spate

- un set de jante dupa gustul tau

S-o stapanesti sanatos. E foarte ingrijita ! :icon_thumright:

Link către comentariu

Mersi cosmin.

Bc nu ma pasioneaza.

Incalzire in scaune, suna chiar foarte bine, depinde ce investitie necesita.

Geamuri electrice spate, nu ma gandesc.

jantele mi se par foarte frumoasa, mai ales ca imi place sa mentin masina stok

Urmatorul pas este un Tempomat ce-l voi monta la F L O R I N.

Dupa aceea o cotiera, mi-am dat seama ca masina e construita sa aibe o cotiera.

Drumuri bune !

Link către comentariu

A, scuze, vazusem masina doar cu capace. Frumos modelul asta. Cel mai frumos la diametrul de 15".

Numai bine. :)

Link către comentariu

Toate optiunile sunt frumoase.....si BC-ul e destul de util.

Incalzirea scaunelor - sambata o sa urc una pe masina - i-am facut instalatia cu totul OEM - mufe butoane, scaune, etc. Costa ceva - cu tot cu componente, te duce cam cat un calculator de bord - dar iarna e belea.

Tempomatul - una dintre cele mai putin costisitoare optiuni, dar spectaculoasa.

P.S. - eu ma pregatesc de urmatorul proiect, la SKF - inlocuirea instalatiei de AC cu una de climatronic de B5.5.

Link către comentariu

Pozele cu capace sunt de asta primavara.

Despre incalzire in scaun, nu stiu ce sa zic, daca merita sau nu. Cert este ca am mers cu un opel astra g, tot benzina, ce avea incalzirea in scaune si era foarte placut in minutele in care motorul era rece. La passat se incalzeste repede apa din motor, nu cred ca-mi voi monta o astfel de instaltie. :angry:

Cert este ca-mi doresc

-Tempomat

-Cotiera

-Si mai nou xenon :blah_:

Duminica ma duc la Bulgari poate gasesc o cotiera mai ieftina pe la dezmembrarile lor :blah_:

Link către comentariu

frumoasa masina si ingrijita..:)..felicitari!..p.s.-merita incalzirea in scaune si tempomatul la fel..astea ar trebui sa le pui prima data..;)..bafta!

Link către comentariu

Nici o sansa la bulgari, cu dezmembrarile - numai masini de epoca......

Al tau se incalzeste repede, dar la noi - TDI-istii, dureaza....si daca ai si piele, ca si mine, nu merge fara incalzire.

P.S - vezi ca am un set bun de xenoane noi.

Link către comentariu

Intai tempomat omule, dupa aceea vedem si xenon. daca ajungi direasa la intalnirea b5 iti dau un avans pentru tempomat, sa-l poti comanda ca la sfarsitul lunii sa-l montam.

Mersi ar99wob :icon_cool:

Modificat de ti3sto
Link către comentariu
  • 4 months later...

Acum masina este dota cu Tempomat.

Multumiri lui Florin 10+.

Alte optiuni activate: deschidera usii de la sofer independet de restul.

ce mi se pare frumos, aprinderea limbilor din bord fara pozitie gen audi style...

Rog un moderator sa schimbe numele topicului in: Passat 2002 1.6

Multumesc.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!