Jump to content

Passat 116cp Vs. 159cp


silencer
 Share

Postare recomandată

intentionez sa achizitionez in urmatoarea luna un passat din 2000, germania. problema e ca nu gasesc prea multe la ceea ce doresc de la ele si mai ales pretul maxim pe care il pot da pe masina.

Am in jur de 10 mii euro pentru masina, incluzand si vama.

Problema si cearta cu fratele meu este ce motorizare sa aleg, 116 CP sau 150 CP (diesel neaparat). Eu optez pentru 150 desi se pare ca vama, intretinerea si consumul sunt motive sa renunt. Deci merita un 150 CP?

Ce shanse am sa gasesc o masina in stare buna la vreo 150 mii km din germania?

Orice sfaturi, pareri, intrebari sunt binevenite.

Merci,

Raul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Parerea mea este ca o alegere a variantei de 115cp nu este un proasta si cu siguranta se va dovedi a fi chia fericita in viitorul imediat apropiat cumpararii masinii.

Spun asta mai intai pt ca valoarea vamei ce va trebui platita este ceva mai mare datorita cilindreei.Apoi consumul de care vei avea parte nu va fi chiar unul economic cu toate ca este un diesel.Din ce stiu acesta se va situa in functie de stilul de mers, in oras, undeva in jurul valorii de 9 litri.

Cat despre performantele motoarelor cautate de tine nu exista o diferenta foarte mare intre cele doua.Cu atat mai mica va fi diferenta aceasta daca vei reusi sa achizitionezi un model de 115 cp cu cutie de viteze in 6 trepte.Pe aceste masini exista versiunea imbunatatita a motorului, respectiv caii putere sunt aceeiasi insa cuplul este mai mare:285 Nm in cazul in care are 5 trepte si 312Nm in cazul cutiei cu 6 trepte.Ambele valori repet, sunt pt motorul de 115cp.

Oricum ca alegere este o masina buna ce inca se pastreaza bine in pret si care iti ofera foarte mult pt o masina second hand veche de 6 ani.

Era sa uit....La banii care zici tu ce vrei sa-i dai pe masina e destul de greu sa gasesti un V6 tdi de 150 care sa aiba sub 200.000km si pt care sa-ti ajunga 10.000 de euroi.Asta in cazul in care vrei sa iei masina din autohaus.Daca te incumeti sa o iei si de la persoana privata povestea se poate schimba.

Sper sa-ti fi fost cu ceva de folos si succes in achizitionarea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine ori un 116 CP ori un 130 CP (ambele 1.9 TDI). La cel din urma cu cip (250 EUR) obtii 170CP deci nu e pb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine ori un 116 CP ori un 130 CP (ambele 1.9 TDI). La cel din urma cu cip (250 EUR) obtii 170CP deci nu e pb...

<{POST_SNAPBACK}>

subscriu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult, m-=am hotarat la 116.

la un tiptronic mai exista diferenta aceea de motoare ca si cuplu? adica pot gasi cel cu cuplu mai bun (ca si cel in 6 trepte) sau care este. merita un tiptonic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai salut, am io un Tiptronic V6 Tdi 4motion( B5) si e beton masina, daca uiti putin de consum(14l/100km, in oras) e super tare. Nu stiu sa-ti dau detalii referitoare la cuplu si alte chestii, da masina trage de dracii o ia', am schimbat si debitmetru de 5 zile , parca mi-am luat racheta, tre' sa te obisnuiesti putin pana isi schimba singura in inferioara cand ii dai talpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trage astfel, dar totusi un 14 l/100 km in oras mi se pare cam mult ...

raman la varianta de 116 cu tiptronic, dar ramane intrebarea daca mai exista diferentele de cuplu la motorul cu tiptronic. Eventual cat pierd din puterea motorului la tiptronic fata de schimbatorul clasic, cu cat intarzi schimbarea de viteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre 6 trepte si tipronic pt motorul de 116 cp este ca la tipronic motorul are acelasi cuplu ca si in cazul cutiei manuale de 5 trepte.Nu intelege gresit.Tiptronicul e o chestie super daca esti fan al cutiilor de acest gen.

Cat despre consum in tiptronic de 116 sau chiar 130 nu iti va lua nicicum 14l/100 in oras.In acel post era vorba de V6 tdi 4Motion si tiptronic.

Eu am un tdi de 130 din 2002 cu cutie tiptronic.Daca ar fi sa te iei dupa senzatie ai zice ca nu prea fuge.Insa am facut si un test de demaraj ca sa ma conving.In paralel cu mine a plecat un A4 de 130 tdi cu cutie manuala in 5.Pot sa spun ca intre passat si a4, de la 20km/h pana pe la 100km/h nu a fost nici o diferenta.Masinile au mers in paralel, nesimtinduse nici o diferenta.Mai departe insa nu stiu cum ar fi fost pt ca nu am mai putut merge(eram in oras).

Deci personal as recomanda aceasta cutie ca fiind extrem de comoda, necasita o minima perioada de adaptare si poate deveni chiar super placuta si in cazul unui condus sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stii cum e, masina ta e cea mai buna, de-aia toti recomanda ce au ei, acum eu o sa-ti dau un calcul simplu:

- mai bine iei una model dupa 2001(arata mai bine si e mai noua) cred ca gasesti un break in jur de 10.000 E

- motorul de 130 CP pe care-l gasesti pe acest model nu are nevoie de imbunatatire (dupa parerea mea)

- cutia automata e tare complicata, si ca orice lucru complicat e mai probabil ca ceva sa mearga aiurea acolo, mai ales in RO unde drumurile sunt asa cum sunt si solicitarile cu totul altele fata de Germania.

- daca sti sa mergi cu o astfel de masina 130 CP, cutie manuala - poti avea un consum de 5,3 l% (nu e gluma)

- ca si dotari, in afara de climatronic si geamurile electrice, eventual un computer de bord, nu prea vad ce ti-ar folosi asa mult altceva.

- daca gasesti unul cu o cutie in 6 trepte, atunci e chiar de bine, cu toate ca la 10.000 e putin probabil.

Asta e parerea mea si sper sa-ti foloseasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stii cum e, masina ta e cea mai buna, de-aia toti recomanda ce au ei, acum eu o sa-ti dau un calcul simplu:

    - mai bine iei una model dupa 2001(arata mai bine si e mai noua) cred ca gasesti un break in jur de 10.000 E

    - motorul de 130 CP pe care-l gasesti pe acest model nu are nevoie de imbunatatire (dupa parerea mea)

    - daca gasesti unul cu o cutie in 6 trepte, atunci e chiar de bine, cu toate ca la 10.000 e putin probabil.

Asta e parerea mea si sper sa-ti foloseasca.

<{POST_SNAPBACK}>

Ceva de genul asta vreau sa-mi cumpar eu! Sa vad daca o sa si reusesc! :P

Pur din curiozitate, care Passat are lungimea mai mare, berlina sau variantul? Ma refer aici la modelul dupa 2001... So?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru raspunsuri. fratele meu e cel care merge in germania dupa masina, ieri m-a pus sa aleg intre 5 masini ce le-a gasit pe acolo ... nu credeam ca e atat de greu sa ma decid :P

am gasit 3 limuzine si 2 combi, nu prea sunt incantat de combi de aceea as alege o limuzina, partea nasoala este ca limuzinele nu sunt asa dotate la banii de care vorbim, cele combi au partial piele, sistem audio gamma, naigatie mare(arata bine bordul cu navigatia mare) fata de celelalte.

Pana la urma m-am decis la o limuzina argintie din 06/2000 1.9 TDI Xenon, manuala in 6 trepte confortline, climatronic, ESP, bordcomputer, 4 airbag-uri, geamuri si oglinzi electrice la 8899 euro + vama si drum.

Sa speram ca nu se vinde pana la sfarsitul saptamanii cand am banii de ea.

o sa va tin la curent ce am luat pana la urma si cu drumul si cu celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru raspunsuri. fratele meu e cel care merge in germania dupa masina, ieri m-a pus sa aleg intre 5 masini ce le-a gasit pe acolo ... nu credeam ca e atat de greu sa ma decid  :D

<{POST_SNAPBACK}>

Spune si tu de unde le-ai luat, cam ce aveau pe ele, cati km la bord, etc... ca sa ne facem si noi o idee! Ti-am spus ceva mai sus ca intentionez sa-mi iau si eu! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca motorul diesel de 130 de CP in 5 pistoane ..papa ceva mai mult ulei....poti sa mai intreib evenutal pe kestia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul acesta nu exista (inca? :D ). Poate te referi la 2.5 TDI de 150, 155 sau 180CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca motorul diesel de 130 de CP in 5 pistoane ..papa ceva mai mult ulei....poti sa mai intreib evenutal pe kestia asta...

<{POST_SNAPBACK}>

o fi avand un piston de rezerva :D din cate stiu alt diesel pe passatul vechi mai e doar un 2.5 V6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul care mi a zis adusese un passat highline din Ge ptr cineva.

Era sigur motor 1.9 TDI 130 de CP cu 4 motion, model 2004.

Sper sa nu induc in eroare pe cineva dar asta mi a zis el....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dah, din pacate cum gasesc ceva ce-mi place cum se vinde sau ceva nu e in regula

la ele.

problema este ca nu am toti banii, mai exact aduc (impropriu, fratele meu) 2

masini, un seat ibiza de 60 CP din 2000 pt maica-mea si un passat de 116 CP din

2000 pentru mine.

De ales le aleg de pe net, sun si eventual rezerv masina. Seatul a fost ales

deja si trimis avans. Ca sa intelegeti mai bine prieteni de-ai fratelui meu se

ocupa de adus masini si au plecat de ieri sa vada seatul si daca e ok sa lase

avans pana gasesc un passat si am restul de bani ca sa mearga dupa 2 odata

(restul ii astept de la assirom din cauza unui accident la masina fratelui meu,

un a6 din 2000, o poveste lunga si aici, bani care trebuie sa intre pana maxim

vineri).

Nu prea gasesc nici o masina care sa aiba cam tot ce vreau, sau daca gasesc e

combi si nu prea ma incanta ideea (scade pretul mai mult in timp, forma nu-mi

place citand pe cineva "nu-mi trebuie sicriu").

ce vreau obligatoriu:

-din 2000

-pret maxim 11 mii euro asta incluzand transport si vama

-motor de 116 CP (poate un chip pe viitor)

-cutie manuala in 6 trepte (pentru cuplul mai bun decat cea cu 5)

-limuzina

-climatronic (nici nu ma uit la cere cu clima simpla)

- km maxim 150 mii

------------

-xenon ca sa nu mai dau banii pe un angel eye (cam 600 euro)

-audio "gamma" pentru a avea cele 8 boxe si nu 4 (cred ca sunt informat corect),

oricum vreau sa pun pe el un dvd cu ecran mare si tv tunner (500 euro)

-confort line sau piele (piele mai greu de gasit, doar combi gasesc cu piele la

pret bun), desi daca are dotari bune ma multumesc si cu textila

optional:

-culoare e cum o gasesc dar in principiu as prefera in ordinea scrisa, albastru

deschis metalic, neagra(cam dificila culoare la pietricele), argintie sau ce-o

fi in afara de alba (desi e ushor de vopsit mai apoi :))

-incalzire in scaune

-senzor de ploaie

-tempomat

-navigatie mare (ca si aspect interior)

-jante aluminiu

... nu stiu daca am mai uitat ceva, e deja o varza in capul meu, oricum depinde

de ele

Pana acum am gasit ceva masini dar nimic satisfacator, decat una in Berlin care

s-a vandut desi mai e de vanzare pe net, proprietarul super scarbos la telefon

si nu parea german ... deci oricum pica din cauza de incredere. merg si pe

ideea de bani pt garantie la masina.

Ca sa descriu masinile poate maine, acum sunt la munca si nu prea am timp, deja

ma injura cativa :))

va tin la curent, astept totodata si alte pareri la achizitionare, si alte cele

necesare

apropo, de cele mai multe ori acest forum nu functioneaza ... o fi limita de trafic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sa stii ca de obicei combi-urile sunt mult mai dotate ca cele limuzina si poate cate o data e mai bine sa te uiti la dotari decat la exterior. Si eu am vrut sa cumpar un golf hatchback dar pana la urma, la fata locului, in Germania nu am gasit decat combi binishor dotat. Nu mi-a placut dar pana la urma m-am obisnuit cu ideia si cateodata chiar mi-a fost de mare folos combi-ul. Chiar a inceput sa imi placa si ma gandeam peste vreun an cand intentionez sa schimb masina sa iau un A4 tot combi ca e chiar misto.

Adevarul ca ai si tu dreptate - totusi suntem tineri si nu ne sta chiar asa bine in masina de familie, cum s-ar zice, dar eu zic ca daca gasesti la banii care vrei tu un combi bine dotat sa il iei - mai ales daca e modelul din '01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shimano ai dreptate, masina aleasa de mine a fost o tzeapa, de fapt germanul in ziua cand trebuia sa se plece dupa ea a spus ca nu mai scoate TVA-ul din ea, deci pretul s-a marit considerabil la ea. In schimb am gasit acum 2 combi, una din 2000 full si una din 2001 fara piele (confort line) dar care arata bine. Azi o rezerv pe cea din 2001 si sa vad cand e plecarea dupa ea.

asta e poza cu interiorul celei din 2001, pretul cu vama cu drum e 10 mii euro, dotari are: climatronic, volan multifunctional, 150 mii km, confort line, senzor de ploaie, spalator faruri, radio casetofon gamma, incalzire in scaune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e cea cu mai multe dotari din 2000, la acelasi pret cu cea din 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce se vorbise cu germanul ... ala vine luni la parcul auto (singurul angajat este el si e plecat in concediu momentan) si nu stie daca cea din 2001 e cu 6 trepte sau cu 5 ...

cred ca o sa ma imbolnavesc de nervi pana reusesc sa aduc o masina ... daca e in 5 trepte cea din 2001 mai merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita, eu l-am luat pe-al meu acum un an cu 11500 din Ro (recent adus) si e tot in 5 trepte, 130 CP, la 2500rpm e pe la 130 intr-a 5-a, si sincer, nu mi se pare turat si la noi in tara poti sa mergi cu 130 doar pe autostrazi, care nu sunt chiar asa de multe :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina a ajuns ieri in romania, momentan este in mures pentru vama, rar, inmatriculare ... nu vreti sa stiti ce stres am in mine, sa stiu ca masina este in tara si trebuie sa astept inmatricularea sa o pot aduce "acasa" (se ocupa fratele meu)

VW passat 1,9 TDI combi din 2001, 170 mii km

argintiu confort line

proiectoare, spalatori faruri (fara xenon)

radio-casetofon gamma fara cd (pun un cd changer pe care il am deja)

climatronic

incalzire in scaune

geamuri, oglinzi electrice

8 airbaguri

volan multifunctional cu cruise control pe el

bord computer mare (asta nu inteleg de ce e mare, asa mi s-a spus, este cumva si mic???)

6 trepte (hehe imi era frica sa nu fie cu 5)

...

poze in curand si sper sa vin cu ea la intalnire, poate ma ajutati cu o scanare cu VAG-COM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!