Jump to content

Diferenta intre module de confort


b3st_kid
 Share

Postare recomandată

As dori sa stiu si eu diferenta intre 1C0 959 799 B si 1JO 959 799 AH (daca merg schimbate intre ele,ce face unu si nu face altu)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu nu e nici o diferenta ca hardware. Ca SW eprom-ul poate fi scris diferit, deci modulele pot avea functii diferite (descuiere portbagaj din telecomanda, deschidere-inchidere geamuri din telecomanda, alarma cu ultrasunete etc). Concluzie: fabricantul le-a configurat functii specifice, dar acestea pot fi modificate daca se rescrie eprom-ul (cu programatorul sau OBD).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu dar mai ales in realitate sunt mari diferente intre cele doua generatii de module de confort 1J0 si 1C0. Atat hardware cat si software. Fara a sta sa caut acum toate diferentele, amintesc rapid doar:

-hardware -vezi legarea sirenei ptr alarma si a senzorului de capota; pentru diferentele complete, vezi diagramele electrice; chiar sunt diferente !

-software -intreg protocolul de CAN este diferit intre cele doua module CCM, diferenta fiind denumita generic, fara a descrie in totalitate deosebirile, confort can bus la 62kbit/s respectiv 100kbit/s; componenta de eeprom indelung accesata in diversele moddinguri se afla in controlerul motorola si schimbarea ei haotica nu va duce decat la nefunctionarea ccm nicidecum la transformarea din 1J0 in 1C0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera si pe partea de hw. Modulele 1J comunica cu usile prin can-bus la 62.5Kbps iar cele 1C la 100Kbps. Modulele 1J nu au legatura cu bordul, semnalele de contcat si "S" vin direct la pini mufei, iar la 1C semnalele vin direct pe can-bus de la bord. Ce vrei sa faci mai exact? Daca vrei sa schimbi intre ele trebuie sa schimbi si ecu-rile de usi + modificari la cativa pini. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.Eu am 1C0 pe masina si se pare ca am ceva probleme cu el : cheile tip briceag nu mai merg de la distanta ( maxim 1-2 m) si nu ma lasa sa rescriu nr de chei acceptate (doar 1 accepta) , in schimb merg invatate pe rand,dar in modul tot o cheie apare.Am invatat o cheie de passat si aceea merge de la distanta.

Nu stiu ce sa fac,sa schimb modulul tot cu unul 1C0 sau sa cumpar o cheie noua?

Am uitat sa mentionez ca acum ceva timp am fost la reprezentanta tot pentru aceasta problema,iar cei de acolo nu si-au dat seama ce are.Cu testerul pus pe masina,cheia mergea de la distanta,cum scotea testerul mergea doar de la 1 metru.Si tot atunci a ramas memorata doar o cheie.sa aiba legatura acea imposibilitate de modificare a nr de chei cu ce au facut ei la reprezentanta sau sa fie modulul bulit?

Nu as dori sa cumpar cheie si dupa aceea sa aflu k e din cauza modului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca acea cheie de passat merge de la distanta, de ce ar fi modulul defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de ce nu ma lasa sa modific nr de chei acceptate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca.......

b3st_kid, cumpara o telecomanda (eventual de Passat ca as ai si deschidere la portbagaj din telecomanda) si cand treci sa o codam o sa intru si o sa ma uit un pic pe SW-ul modulului confort, sa vedem ce ti-au modificat la reprezentanta.

Fizic nu e nimic defect la modulul tau.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care cheile nu mai actioneaza decat de aproape, problema e in chei, nu in modul. Si asta chiar daca sunt ambele cu aceeasi problema.

Nu rezolvi nimic prin inlocuirea modulului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am schimbat modulul de confort, fiind defect, cu unul de pe un passat, toate problemele ce le aveam inainte au disparut in schimb, acelasi lucru si la mine, nu "percuteaza" cheia la o distanta mai mare de 1-2 m, inainte inchideam/deschideam usile din geam, de la etajul 5. Totusi nu e chiar asa deranjant...fata de problemele anterioare cand nu functionau geamurile electrice, lumina din plafoniera, etc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la tine aceeasi problema...cheia este de vina!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

am si eu o prob cu captarea semnalului de la chei,la inceput mergeu doar cand era motorul cald,chiar si la distanta mare,acum nu mai merg deloc,am schimbat bateriile la chei(briceag 2 butoane)dar degeaba,am inteles ca ar fi vreo mufa oxidata,unde as putea sa ma uit?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti capac de sub bord, stanga si o sa vezi sus, modulul cf. Vezi sa nu fie problema cu telecomenzile....ca e cam boala lor.

La golf, bora, nu prea are de ce sa oxideze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
RADU MIHNEA RADIAN

salutare, am si eu un golf 4 variant din 2004, am aceiasi problema telecomenzile amandoua nu mai enit de3cat de langa masina 1m- maxim 2 si doar asa ocazional, intrebare se poate remedia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie incercate telecomenzile tale (invatate) pe alta masina. daca se intampla la fel, atunci sunt duse , daca pe cealalta masina merg, atunci ai probleme cu modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care cheile nu mai actioneaza decat de aproape, problema e in chei, nu in modul. Si asta chiar daca sunt ambele cu aceeasi problema.

Nu rezolvi nimic prin inlocuirea modulului.

daca merg doar de aproape, modulul nu are nimic....Nu vreau sa ma considerati rau voitor, dar scrie de vreo 3 ori pe pagina asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Am modulul confort defect (am pus VAG COM-ul si mi-a dat 17 erori). Nu sunt esentiale si pot sa merg fara probleme pana fac rost de altul.Am cautat in comert si am gasit la un pret cam mare. Am cautat la second, numai ca nu am gasit seria care imi trebuie mie(1co959799).Intrebarea mea este daca  pot folosi alta serie de modul confort si ce serie este mai apropiata de ce am eu?

                                                                                             va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa folosesti si altele - al tau e fara nicio litera ? inseamna ca e fara receptie de telecomanda....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma deranjeaza ca este fara telecomanda,dar am vazut ca unele module confort sunt cu mai multe intrari.....si inca ceva, daca montez unul cu alta serie trebuie facute ceva adaptari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur... trebuie codat. Eventual, in functie de modelul de pe care este luat, trebuie rescris-modificat eepromul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Pe al meu se poate rescrie/coda sa stie ca are trapa electrica?

 

evident daca trag si cele 2 fire aferente in modul..

 

mersi.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce PN are modulul tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare .. am un golf 4 fara geamuri si oglinzi el. fabricatie 2002 .. intentionez sa ii achizitionez geamurile si oglinzile originale .. am nevoie neaparat si de alt calculator sau ? ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai nici inchidere centralizata,e posibil sa nu ai nici modul confort,asa ca trebuie sa achizitionezi toata instalatia de pe o masina donatoare.si eu tot la fel am,fara ccm.oglinzile le-am legat deocamdata pe butonul de incalzire luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare .. am un golf 4 fara geamuri si oglinzi el. fabricatie 2002 .. intentionez sa ii achizitionez geamurile si oglinzile originale .. am nevoie neaparat si de alt calculator sau ? ..

 

Ultima oara, asa imi aduc aminte ca am zis...... nu ai geamuri electrice si nici oglinzi - nu ai modul confort.

 

Vrei sa-i pui geamurile si oglinzile electrice originale - atunci trebuie sa ii faci toate instalatia, inclusiv confortul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!