Jump to content

Incalzirea in scaune nu functioneaza


chris
 Share

Postare recomandată

Am remarcat acum cateva zile ca incalzirea in scaune nu functioneaza.

Am verificat sigurantza si aceasta este buna :) mai mult nu mai stiu ce sa-i fac,

asa ca am nevoie de ajutor.....so please vwforum pimp my ride!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil rezistenta din scaune este rupta,eu am avut rezistenta rupta in sezutul scaunului de la sofer si a trebuit sa desfac tapiseria de pe scaun ca sa ajung la rezistenta pe care apoi am lipit-o si vad ca merge acum fara probleme.Ca sa desfaci tapiseria de pe scaun cred ca trebuie sa incepi sa desfaci acolo unde se imbina spatarul cu sezutul.Acolo capetele tapiseriei au niste sine de plastic care se imbina una in alta si pe care sa ai grija cum le desfaci pentru ca daca se rup nu o sa se mai inchida husa care imbraca scaunul.Rezistenta ori are firul rupt ori e intrerupt firul si atunci nu o sa iti dai seama decat pipaind rezistenta pana cand o sa simti firul intrerupt (firul are izolatie de plastic peste).Stiu ca la reprezentanta la VW pentru passat o rezistenta era cam 3 milioane plus TVA si tu ai 4 rezistente in total,2 pe fiecare scaun (sezut+spatar) acuma depinde care e defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci trebuie sa demontez scaunele si sa vad ce e cu rezistentele..... :angry:

Ma gandeam ca poate scap mai usor....da se pare ca nu... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

atentie mare pentru cei cu incalzire in scaun. NU va asezati cu genuchiul pe sezutul scaunului. Aceasta este principala metoda de a intrerupe rezistenta respectiva (cand te lasi cu 60-70kg / un genuchi ascutit). Asa mi-am stricat-o si eu la sofer si nu am ajuns sa desfac inca sa vad. Nevasta-mea e fericita ca la ea merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

Mie nu imi merge incalzirea decat la spatarul din dreapta.... :lol:

Nu stiu sa verific sigurantele...

Nu am curaj sa defac scaunele(nu te pricepi nu te bagi).

Ma ajuta cineva?(contra cost).

Poate muta cineva topicul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. uita-te in manual sa vezi care sunt sigurantele pentru scaune. Daca ai manualul in germana cauta ceva de gen "sitz" eventual "links sitz" care ar trebui sa insemne scaun dreapta. pentru traduceri te poti ajuta de http://babel.altavista.com si de http://dict.leo.org

2. sigurantele sunt in partea stanga, deasupra clapetei pentru deschis capota, pe partea din bord care e total acoperita de portiera. Se deschide introucant cheia de contact in orificiul de acolo si tragand usor-usor (sau daca e nevoie un pic mai tare) :lol:

Daca reusesti pasii 1 si 2 poti incerca sa schimbi siguranta pentru scaune cu una similara si sa vezi daca rezolvi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

iaka cu iarna am si eu aceeasi problema...adica nu merge pe scaunul soferului!

mai mult de atat am tapiterie de piele, stie cineva sau a mai demontat cineva scaune cu tapiterie piele!?

toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare poate putin offtopic. merita incalzirea in scaune? Cat de repede se incalzesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si un raspuns la fel de OFF TOPIC: Merita din plin. Se incalzesc muult mai repede decat motorul. Practic i cateva zeci de secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ales daca ai motor diesel. :D Face toti banii. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut!

Mie nu imi merge incalzirea decat la spatarul din dreapta.... :)

Nu stiu sa verific sigurantele...

Nu am curaj sa defac scaunele(nu te pricepi nu te bagi).

Ma ajuta cineva?(contra cost).

Poate muta cineva topicul...

up!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

La un prieten ii merge uneori incalzirea la scaunul soferului si uneori nu...ce poate fii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un prieten ii merge uneori incalzirea la scaunul soferului si uneori nu...ce poate fii?

se poate sa aiba un contact imperfect la rezistenta din scaun. se poate verifica doar daca dai husa de pe scaun jos, dar inainte de asta trebuie sa ai scaunul scos afara ca sa poti lucra cu atentie sa nu faci si alte belele(grija la airbag-ul din scaun sa nu dea eroare in bord dupaia) eu mi-am reparat rezistenta dar am muscato cu airbag... tre sa merg sa imi sterg eroarea :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru scaunele cu tapiterie de piele se procedeaza la fel ca la cele textile pentru verificarea rezistentei din scaun ? adica trebuie data jos tapiteria ?

a facut cineva chestia asta de capul lui ? pentru ca decat sa stau cu masina prin service-uri sa imi dea jos scaunele, apoi tapiterie, apoi verificat rezistenta, cred ca ma costa 3-400 de euro manopera, si in cazul asta prefer sa nu am fundul incazit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=20276 uitati aici cum se desface tapiseria scaunului de la Golf 4, la fel e si la Toledo sau Leon si chiar daca ai piele banuiesc ca e cam aceeasi treaba.

Urmarind DIY de mai sus de la aria Golf 4,azi m-am apucat de demontat si am scos scaunul soferului afara din masina( ca la ala nu mergea incalzirea) si am dat tapiseria sezutlui jos, dar aveti grija ca e prinsa cu niste sarme oteloase si trebuie avut grija sa nu rupeti ceva.

Rezistenta era intrerupta pe lateralul scaunului, uitati si 2 poze sa vedeti cum arata, am decojit firele alea 2, le-am infasurat unul de celalalt, le-am bandajat bine cu banda izoler, dupa care ca sa fiu sigur ca nu sta in contact direct banda acea cu husa scaunului, am facut o taietura cu cutterul in panza prin care trec rezistentele si dupa am lasat-o in jos, iar dupa aceea am cusut cu ac si ata panza la loc, dupa am montat husa pe scaune.

Foarte bun a fost DIY lu Ice 2k, dar pentru unul care nu a mai facut vreodata asa ceva se mai puteau puncta cateva aspecte, oricum important e ca am reparat-o pentru moment si sper sa tina de acum, sa nu se desfaca banda aia izoler.

Acum asteptam sa vina frigul ca acum merge incalzirea la ambele scaune :rolleyes:

Pentru cine are nevoie de sfaturi il ajut cu cea mai mare placere, doar sa intrebati.

Alta chestie ciudata a fost sa descopar ca panza cu rezistentele era facuta mototol si bagata cam jumatate intre buretii scaunului, am intins-o eu mai bine si sper sa nu se mai traga.

Daca e cineva din Galati sau ajunge prin Galati va ajut cu rezolvarea problemei.

post-11369-1286827251_thumb.jpg

post-11369-1286827256_thumb.jpg

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!