Jump to content

Caseta de directie a6


vidoo
 Share

Postare recomandată

Nu am mai gasit o discutie asemanatoare, ( daca sunt miop sa le uneasca un moderator) si am deschis acest topic pentyru urmatoarea problema:

la masina din semnatura, A6 din 2000, AKN, 2,5 TDI am constatat ca cremaliera casetei de directie pe partea stanga are un joc de apropape 1 cm in fata si in spate rezultand de aici o bataie de toata frumusetea :banghead: .

Va rog cine are informatii sau a mai patit-o sa ma ajute, nu stiu daca exista chit de reparatie, sau trebuie inlocuita caseta de directie, mentionez ca nu are scurgeri de ulei, am verificat prinderea acesteia de caroserie , uleiul la servo e schimbat, toata articulatia fata este noua si nu am probleme de directie, zgomote in mers sau la viraj maxim, etc., doar acest joc si aceasta bataie insuportabila!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pentru asta nu exista kit de reparatie. Trebuie dusa la reconditionat, unde iti vor schimba inclusiv axul si cremaliera. Chiar daca a avut parte de ulei si burdufuri intregi, a aparut uzura datorata vechimii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt colegii din Targoviste care reconditioneaza si sunt foarte buni si foarte aproape de tine.Nu am auzit pe nimeni sa se planga de ei.Poate la tine o sa fie chestie mai simpla pt ca nu iti curge,si te scapa de bataie.Dupa cum stii o caseta pe un producator mai bun e in jur de 600 -800 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de ajutor, cred ca o sa apelez la colegii de la Targoviste. Daca ai o adresa sau tel. poti sa mi le transmiti pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pai e vorba de colegul TRAMI. Un om deosebit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se pare ca si audi are la caseta de directie acel"impingator" de cremaliera ca si la dacii. Se ajusteaza prin reglarea acestuia pozitia cremalierei fata de melc(jocul) . Are o plaja de reglaj destul de buna trebuie sa se aiba in vedere revenirea libera a volanului in pozitia zero in mers. Deocamdata am rezolvat-o, acum sa vedem cat tine :lol: A.. si e greu de ajuns pana la acest reglaj fara a demonta caseta de pe masina, dar trebuie demontata planetara stanga, evacuarea si altele...

Modificat de vidoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Mie la A6 C6 3.0 quattro imi arunca lichidul de servo din vas complet, am schimbat si capacul si tot il arunca, ulei am pus verde de la febi. Din ce cauza mi-l arunca? Furtunele nu sunt infundate, doar cand iau maxim viraj arunca lichidul.

Modificat de opleistul23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba si furtunele, returul e blocat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am realizat asta azi, se ajunge greu l ea, am desfacut roata stanga, duce in caseta.

Si tur si retur sa le schimb?

Trebuie  sa reziste la mai mult de 100 de bar?

Modificat de opleistul23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Caseta de directie a6

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!