Jump to content

Nu se mai descuia masina cu cheia


Tetica
 Share

Postare recomandată

Saluuut,

Dupa cum spuneam si in titlu am avut surpriza de a constata ca nu mai pot introduce cheia in nicio broasca, astept un sfat din partea voastra, cum as putea debloca broastele? Multumesc anticipat.

PS. Am tot cautat prin topic-uri si nu am gasit aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca folosesti cheie cu telecomanda

in prima faza baga wd40

daca nu-si dau drumul atunci trebuie demontate de pe masina , desfacute bucatele si curatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, acum folosesc telecomanda, am incercat eu cu un spray dar fara rezultat, se dau greu jos broastele din usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand spui"broastele" la care te referi? hayon,sofer si pasager? mai mult ca sigur sunt gripate pt ca te-ai folosit de butoanele de pe cheie ca sa descui masina si nu ai bagat cheia in butuc. daca nu isi dau drumul cu spray trebuie demontat/e BUTUCUL/BUTUCII de pe masina, desfacuti si vazut in ce stare sunt cateii si daca se mai poate face ceva. se gasesc kituri de reparatie pentru butuci, au mai schimbat multi colegi.dar in niciun caz nu di jos broastele de pe masina. desfaci strict butucii insa la hayon s-ar putea sa fie mai delicat de demontat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un surub , in dreptul butucului , la care ai acces din cantul portierei

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei juma

incearca sa montezi o alarma, si ai sa scapi a baga cheia in butul de la portiera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce faci cand ramai odata fara curent la masina ?

cum deschizi msina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, am alarma la masina si asa descui masina dar ar fi bine sa rezolv si problema butucilor, sa inteleg ca se dau jos ca la orice usa comuna, usa de apartament de ex, se scoate acel surub din cant si se da jos butucul? Stiu ca la usa de apartament butucul se da jos folosindu-te de cheie, nu asa se procedeaza si aici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa mergi la cineva care se pricepe ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cantul usii ai doua capacele chiar in dreptul butucului.scoti acele capacele si vei vedea 2 suruburi torx. foloseste torx-uri magnetice cel mai bine...surubul de sus il desfaci de tot. apoi. tii tras de manerul exterior si in acelasi timp desurubezi torx-ul de jos si faci joc la butuc pana iese.deci in acelasi timp ce desurubezi, tii tras de maner si tragi de butuc...din vorbe pare greu, insa te vei edifica la fata locului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radudorurus

imi cer scuze...

sigur este cheia care trebuie? a descuiat usile vreo-data cu cheia (nu cu telecomanda)?

adica.. daca masina a avut candva probleme cu contactul si i-a fost schimbat impreuna cu cheia... nici nu are cum sa se potriveasca la usi. si nimeni nu s-a sinchisit pt ca se incuia/descuia cu telecomanda.

Am intalnit un caz asemanator: la un golf IV broasca de la sofer se dadea peste cap iar la usa dreapta si hayon nu intra cheia (nu se potrivea profilul). era clar ca a fost schimbate cheia+contact+broasca stanga.

legat de ce spunea gokey... In aceasta situatie usile sunt blocate dublu (nu se pot deschide nici din interior)dar am probat eu, daca ai intrat cumva in masina si ai pus contactul (presupunand ca ai rezolvat cu curentul), se deblocheaza usile.

Modificat de radudorurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una este ca nu intra cheia in yala si alta este ca nu se potriveste profilul !!

chiar daca nu se potriveste profilul cheia trebuie sa intre in yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gataaaa, s-a rezolvat, era f multa mizerie in wert-uri, s-a curatat si usor-usor a inceput cheia sa-si faca treaba. Am rezolvat si switch-ul din usa , o sa postez acolo ce si cum, multumesc de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cum le-ai curatat? am si eu aceasi problema la usa din dreapta si haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

alooo,colegu'..ne spui si noua cum ai facut?sau tii pentru tine?poate vom avea si noi problema asta si sa stim cum o rezolvam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sub premiza : Sa rezolvat... restu nu mai conteaza! Colegul nostru s-a pirdut in multime. Asa se intampla mereu. A rezolvat dar nu a mai ajutat si pe altul. Rusine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rusine pentru ce? Operatiunile au fost efectuate de tatal unui prieten de-al meu care a facut un hobby din tot ce tine de mecanica, din cate mi-a povestit a desfacut butucul bacatica cu bucatica si l-a curatat dupa care a uns mecanismul cu un ulei iar apoi a tot incuiat si descuiat pana ce tot mecanismul s-a pus in miscare, cine are aceeasi problema sa-mi dea un PM pentru a-i comunica nr de tel al persoanei respective.

Aceasta problema apare deoarece majoritatea, ca si mine dealtfel, nu mai foloseste cheia propriu-zisa pentra a descuia masina ci telecomanda, acele wert-uri din mecanismul broastei ruginesc destul de repede si se intepenesc si de aici problema, a-propos, maine dimineata o sa incerc sa descui masina cu cheia, iar atrecut ceva timp in care nu am folosit cheia.

Stima!

Modificat de Tetica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poate cineva sa-mi spuna daca tamburucul acela metalic cu cap de plastic negru-care iese din broasca in portiera este vital pt incuietoare? pt ca l-am desfacut si l-am scos si nu se mai incuie broasca. chestia e ca el se monteaza intr-o urechiusa de plastic si trebuie sa stea fixat in broasca. dar nu stiu exact cum anume...

asa e cand repari si nu stii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este necesar pentru incuietoare. era pus sa poti incuia usa mecanic. Apasai pe el si se incuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate cineva sa-mi spuna daca tamburucul acela metalic cu cap de plastic negru-care iese din broasca in portiera este vital pt incuietoare? pt ca l-am desfacut si l-am scos si nu se mai incuie broasca. chestia e ca el se monteaza intr-o urechiusa de plastic si trebuie sa stea fixat in broasca. dar nu stiu exact cum anume...

asa e cand repari si nu stii...

De vital, nu e vital - vezi Seat, unde nu s-au mai "deranjat" sa doteze masina cu asa ceva. De pus, la loc, mai greut acum...cel mai usor e sa demontezi yala ca sa il pui la loc. Altfel, risti sa rupi ciocul mic de plastic care il tine pe pozitie. Ti-am incercuit in poza, unde vine.

post-30007-0-91019200-1321122967_thumb.j

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci de ce naiba nu se mai incuie usa? celelalte se incuie,doar cea de la sofer nu...

Modificat de megamotoreta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti ramane plafoniera aprinsa ? Motorasul se aude cum lucreaza sau nu ? De ce ai umblat la usa - care era problema ? ai scos doar tamburusul de plastic sau cu tot cu tija metalica ? daca ai scos doar tamburusul, vezi sa nu ai tija prinsa printre componente si nu-i mai da voie yalei sa se incuie.

Da si tu detalii despre ce s-a intamplat, cum se comporta....cu cat problema e prezentata mai explicit, cu atat raspunsul o sa fie mai viabil

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina am cumparat-o recent. avea macaraua dusa si am cumparat toata fata usii,sa fie mai usor de montat. am schimbat-o la un electrician auto,dar s-a rupt urechiusa care tinea tija-actuator parca i se spune. nu am putut s-o lipim si nici nu stiam cum sta tija fixata,ea fiind un otel curbat, nu e drept,ca sa poti sa-ti dai seama cum vine.

din cauza frigului am renuntat sa mai montez tija toata-nu doar plasticul. am pus panoul si gata. parca a mers incuiatul o zi mi se pare, parca am testat broasca, dar mi-era frig si cam foame si nu am verificat de multe ori. dar acum inchiderea functioneaza pe cheie, se incuie usile tac-pac, cu exceptia celei de la sofer. cheia o vede calculatorul, se lasa geamul jos-sus daca insist cu cheia. lumina se aprinde in habitaclu, dar meseriasul se vaita ca parca broasca e dereglata-a avut dreptate. acum parca nu mai m-as duce la el, as incerca sa gasesc intai rezolvarea teoretica,apoi umblam in ea la sigur,altminteri data viitoare cine stie ce mai stric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul se aude cum lucreaza pe usa aia sau nu ? ...ce sa fie de reglat la yala....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite ca n-am ascultat daca functioneaza motorasul, de fapt nu se aude nimic la nici o usa, doar face tac-pac. nici nu stiu ce zgomot face sau cum trebuie sa se auda. e prima data cand am masina cu inchidere centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!