Jump to content

Cumparare auto din Polonia


zakitesb
 Share

Postare recomandată

Salutare. M-am hotarat sa achizitionez un G6 GTI. Am gasit unul in Polonia, mai exact in Varsovia la reprezentana VW. Masina este din 2009 , este aproape full ( xenon, RNS 510, DSG, trapa, DCC etc), 57000km, iar ca pret ne-am inteles la 19000 eur.

As dori cate sfaturi:

  • cum vi se pare pretul?
  • aveti ceva experinte cu achizitionarea masinilor din Polonia? La ce suma s-ar ridica taxele de inmatriculare provizorie acolo, asigurare si ce mai am nevoie pentru a o putea aduce in tara

Orice alt sfat e bine venit.

Mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

Conform dotarilor descrise,iei o super masina de la 34-35k euro cu 19k.crezi ca mai conteaza 2-300 euro pt numere,in polonia?

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca ma bag desi nu am experienta la cumparat din Polonia dar asa scump este un Golf fie el si GTI? Sunt cam ramas in urma. Totusi ma uit pe site-ul oficial Volkswagen.ro si vad un GTI nou cu 4 usi de 210 CP, 6 viteze, motor 2TSI cu 24.000 euro. Mai scazi tichete rabla si parca mai merge pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24.000 e "coaja" Cu dotarile enumerate de colegul sare de 30.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

Xe,dsg,trapa,navi,astea fac cam 7k euro asa la prima strigare.si mai sunt ceva dotari pe ea.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_devill - nu se pune problema de 2-300 euro. Dar tinand cont ca nu stiu legislatia din Polonia si nici pe net nu am gasit mare lucru, intrebam pentru a ma asigura ca e vb de cateva mii de euro. Ma gandeam ca cineva de pe forum si-a cumparat masina din Polonia, sau e la curent cu legislatia de acolo si ma poate ajuta,

Inca o intrebare: masina este la reprezentanta VW. Ei zic "* ALL USED VEHICLES OFFERED IN OUR SALON IS THOROUGHLY TESTED FOR TECHNICAL OR accidents. Each car PASSES TEST OF 117 POINTS. WHAT GIVES CONTROL so rare SAFETY CAR BUYING USED *". Credeti ca ar trebui sa mai merg la un service de acolo sa o mai verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei juma

nu ar fi rea o verificare.....macar stii ce cumperi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Masina este adusa din SUA? In general, Polonezi aduc masini avariate din SUA, le repara si dupa le vand. Unii precizeaza ca au fost lovite, altii nu. Insa din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa ai probleme daca masina este la reprezentanta la Varsovia.

Ceea ce citisem acum ceva vreme este faptul ca este foarte greu sa le scoti "legal" din tara, in sensul ca nu e ca la nemti in care iti face actele pe ea in 2 zile, nr provizorii si gata, poti sa pleci. Din cate am inteles, masina trebuie radiata de la ei si datorita birocratiei acest lucru poate dura cateva luni. Insa nu sunt sigur, cel mai bine le dai un telefon si le zici ce si cum. Unii pe forum ziceau ca dupa ce iti da factura pe ea si acte, pleci cu ea si gata, gen "run for the border", insa masina ramane cu nr de Polonia. Ulterior in tara, pe baza facturii, o treci pe numele tau.

Eu zic ca cel mai bine consulti un avocat de la noi sau de la ei, pentru ca daca intradevar masina e buna, merita banii dati pe consultanta. Si pe mine ma tenta sa imi aduc un S4 de la ei, au niste preturi foarte bune fata de Germania, insa nu sunt hotarat 100% deoarece e vb de destui de multi bani si nu vreau sa iau o masina lovita fara sa imi dau seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este adusa din SUA? In general, Polonezi aduc masini avariate din SUA, le repara si dupa le vand. Unii precizeaza ca au fost lovite, altii nu. Insa din punctul meu de vedere, nu ar trebui sa ai probleme daca masina este la reprezentanta la Varsovia.

Ceea ce citisem acum ceva vreme este faptul ca este foarte greu sa le scoti "legal" din tara, in sensul ca nu e ca la nemti in care iti face actele pe ea in 2 zile, nr provizorii si gata, poti sa pleci. Din cate am inteles, masina trebuie radiata de la ei si datorita birocratiei acest lucru poate dura cateva luni. Insa nu sunt sigur, cel mai bine le dai un telefon si le zici ce si cum. Unii pe forum ziceau ca dupa ce iti da factura pe ea si acte, pleci cu ea si gata, gen "run for the border", insa masina ramane cu nr de Polonia. Ulterior in tara, pe baza facturii, o treci pe numele tau.

Eu zic ca cel mai bine consulti un avocat de la noi sau de la ei, pentru ca daca intradevar masina e buna, merita banii dati pe consultanta. Si pe mine ma tenta sa imi aduc un S4 de la ei, au niste preturi foarte bune fata de Germania, insa nu sunt hotarat 100% deoarece e vb de destui de multi bani si nu vreau sa iau o masina lovita fara sa imi dau seama.

A trecut mai bine de un an de cand initiatorul a lansat acest topic........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau nu m-as "arunca". La 19.000 Netto e plin mobile.de , masini aproape noi (sfarsit de 2011) cu km mai putini.

Acum decizia e a ta. Daca vrei neaparat DSG si trapa trebuie sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In locul tau nu m-as "arunca". La 19.000 Netto e plin mobile.de , masini aproape noi (sfarsit de 2011) cu km mai putini.

Acum decizia e a ta. Daca vrei neaparat DSG si trapa trebuie sa cauti.

Se pare ca nici tu nu te uiti la data ultimilor posturi ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu ramai nici tu necertat: Daca raspunzi la ultimul post, NU SE DA QUOTE ! Se raspunde si gata.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

E cam complicat ce vrei tu sa faci. Dar oricum fiecare cu norocul sau. Daca as fi in locul tau eu as face cateva verificari si m-as interesa daca a mai adus cineva din Polonia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!