Jump to content

Placute pentru frane MTM-Brembo 380mm 8-pistoane


Airscape
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am un TT modificat de MTM, cu frane pe fata MTM-Brembo 380mm diametru, 8 pistoane. Trebuie sa-i schimb placutele de frana, si nu stiu ce s-ar potrivi. Am intrebat si la ei dar sunt destul de evazivi, probabil incearca sa isi vanda tot placutele lor, dar sincer nu am chef sa dau 500 euro + transport pe un set. Tin minte ca atunci cand am luat masina de la ei, mi-au spus ca se potrivesc cele de RS4 (model 2005+)...de fabrica sau aftermarket, dar nu sunt 100% sigur.

Ma ajuta cineva ? As prefera ceva aftermarket, gen EBC, Ferodo, OK si la pret si la performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RS4 quattro 09.05 - 309kw 420cp 4163 BNS iti vin pe fata urmatoarele modele de placute in conformitate cu sistemul de franare cu care e echipata masina brembo-ate-lucas-teves.Singurul lucru cu care te pot ajuta este sa dai o placuta jos sa-i faci o poza sau sa imi dai un cod dupa placuta.Oricum sa iti iasa din cap sa pui ferodo La ce ai tu pe masina vorbim de textar,ate ,trw.

vad ca la rs 4 cel mai mare disc cu care vine masina din fabricatie e de 345mm,deci s-ar putea sa nu se potriveasca nimic tu avand pe masina 380mm :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum sa iti iasa din cap sa pui ferodo La ce ai tu pe masina vorbim de textar,ate ,trw.

de ce? exista Ferodo DS2500..sau chiar 3000...

da, si eu zic la fel, da o placuta jos, ia datele de pe ea si compara cu cele de RS4. sau da un mail unui dealer de la audi sa iti spuna ce dimensiuni au placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singurul model de audi care echipeaza standard cu sistem de franare de 380mm este R8 :lol: Partea de montare punte fata

pt. numar PR 1LW

Restrictiile producatorului BREMBO

Tip disc fr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dr.G.Silviu

Etrierii de la MTM-Brembo 380mm sunt cei de pe RS4 B7 cu logo-ul MTM. Atat si nimic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Aceeasi etrieri ca la RS4 B7, doar ca discurile sunt mai mari, nu ? Stiu ca la RS4 au 365...sau 345 diametru. Deci se potrivesc placutele OEM pt RS4 ? Sau sa iau ceva aftermarket ? Vad ca lumea recomanda ATE, Textar, TRW...Dar EBC cum sunt ?

GabiVVX, da-mi te rog pe private niste preturi pt Textar, ATE, TRW si ce mai imi recomanzi tu...pentru RS4

Modificat de Airscape
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spun sa desfaci o placuta sa faci o poza ceva la ea.Imi este foarte greu si caut acul in carul cu fan.Din cate stiu mtm nu e prima echipare de uzina,ci doar se pot face la comanda cu anumite modificari aduse masinilor.Poate ma insel ;) Poate ne lamureste cineva mai cunoscator ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Pe RS4 b7 s-a pus 2 tipuri de etrieri:

-discuri 365x34mm cu etrieri cu 8 pistonase

-discuri de 380x38mm cu etrieri cu 6 pistonase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai k m-am documentat;la sistemul de franare de 380 mm etrierul e cu 6 pistonase,la sistemul de 365 e cu 8 pistonase exact cum a afirmat si colegul de forum. Placutele pt sistemul de 365 mm 8E0698151P au ca echivalenta af;TEXTAR 2375101(800 lei),0 986 494 216 (600 lei),BREMBO P 85 078(590 lei),ATE 13.0460-4800.2 (1000LEI),FERODO WP23751A (700LEI).Placutele pt sistemul de 380 mm 4E0698151G au echivalenta af;ROADHOUSE 21140.10 (250 lei),TRW GDB1660.,DELPHI LP2120,WOKING P10403.10,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aveti idee undeva aproape de Baneasa-Pipera unde pot sa merg sa imi dea jos o placuta sa o masor si eventual sa iau un cod de pe ea, si sa mi-o puna la loc? Nu vreau sa ma deplasez prea mult cu ea asa, ca deja freaca rau de disc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit iar cu cei de la MTM si m-au asigurat ca ei echipeaza franele mele cu placutele OEM de RS4 (2005-) sau RS6 (2002-2005). Deci asta am pe masina acum. Iar daca astea aftermarket le inlocuiesc perfect pe cele OEM pe RS4 si RS6, nu vad de ce nu le-ar inlocui si in cazul meu. Nu vreau sa iau OEM pentru ca ma costa 2100 ron la Porsche si 350 euro fara TVA la MTM.

As da jos o placuta, dar nu mai vreau sa circul cu masina pentru ca am precizat ca placutele sunt foarte duse si deja imi strica discurile. Caut pe cineva care sa vina la mine in garaj sa dam jos o placuta, (contra cost bineinteles)...dar deja am confirmarea celor de la MTM ca cele OEM de RS4/RS6 sunt folosite, deci implicit sunt compatibile si cele aftermarket.

Astea sunt dimensiunile si la Textar si la Brembo si la Pagid si la altele:

Latime [mm]:97,6

Inaltime [mm]:74,2

Grosime [mm]:16,7

Modificat de Airscape
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru probleme de vanzare-cumparare exista PM, telefon sau arie specializata. Aceasta este o arie tehnica, in care sunt interzise asemenea posturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai incerc sa aflu ce placute de frana sunt compatibile cu franele mele (non-stock). Daca asta nu e o discutie tehnica, legata de tuning, atunci ce e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

salut , cel mai bun upgrade pret performata  ptr mk6 

etrieri touareg 4 pistoane 

discuri mercedes c 230  330mm

s-l1600.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!