Jump to content

Montare tempomat Octavia 2


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Acum, ca s-a reanimat discutia, mi-am reluat si eu proiectul de instalare tempomat. Conform Ross Tech, calculatorul meu de coloana de volan 5K0 953 569 C suporta optiunea. Ieri am comandat blocul de manete 5K0953502N si mi-as dori sa fac singur instalarea, fiindca imi place sa surubaresc. Am gasit pe un forum extern un ghid pas cu pas al lucrarii, dar care se bate cap in cap cu informatii gasite din alte surse. Nu-mi este deloc clar daca instalarea presupune simpla inlocuire de manete+activare sau este nevoie si sa trag vreun fir nou. O alta nedumerire o am referitor la codare: se face inainte/dupa instalare sau nu conteaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce an este masina? Sunt mari sanse sa ai nevoie si de firul magic...se trage din coloana pina in ecu.Apoi montat manete,activat si gata...drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este masina din descriere, un Scirocco 1.4 TSI 160, fabricat in august 2010.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa codarea dupa instalare, dar nu are mare importanta... doar ca te-ai alege cu niste erori, care s-ar sterge dupa ce efectuezi montarea.

 

nu ai nevoie sa tragi fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara. Golf vi 2011 cu calculator 5K0 953 549 C. Am vazut ca suporta tempomat. Ce maneta rebuie sa caut 5K0953502N? Trebuie cu stergator spate si butoane pt BC. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

Am calculatorul de coloana 5K0 953 569 D.

Pe site la Ross-Tech apare ca fiind: Highline; TBD; -- ; TBD; TBD.

Masina are MFD si MFSW.

Pe forumuri nu am gasit nimic despre el, asa ca va intreb pe voi: Se poate monta tempomat pe modelul acesta ?

Daca trebuie calculator de coloana nou, il voi cumpara pe acesta sau de la romani pe acesta.

 

Va multumesc si o seara faina :)

Modificat de pecalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu suporta tempomat

au avuto logica ciudata la inceputurile FL, cand au trecut la calculatorul cu spira integrata si la blocul de manete : daca aveai din fabrica comenzi pe volan, calculatorul nu suporta pilot. Daca nu aveai comenzi, calculatorul suporta pilot.... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da... am gasit logica VAG de a face bani :))

Voi cumpara acest ansamblu de manete (5K0 953 513 M) si voi lua calculatorul de coloana: 5K0 953 569 H/AH

Ce calculator de coloana mi-ati recomanda pentru MFSW, CCS si MFD ?

Modificat de pecalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote
1 hour ago, andrei_221 said:

 

Modelul cu T este pentru maneta de tempomat separata (a 3-a maneta ca la passat B7). Nu cred ca merge

Acum dupa ce am mai cautat, vad ca sunt si 2 modele de tempomat: primul model si al doilea model. (Daca va uitati bine la mufele de la cabluri, sunt diferite)

 

In final am gasit pe un site din Rusia raspunsurile la intrebarile puse.

https://www.drive2.ru/l/8096224/

kit Valeo (5k0 953 502 XX + 5k0 953 569 XX) 
Kit Kostal (5k0 953 513 XX + 5k0 953 549 XX) 

Modificat de pecalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie - calculatoarele de Passat, Jetta 6 si O2 FL - nu sunt compatibile intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Am o Octavia2 din 2008 cu seria TMBBS61ZX82204971 si as vrea sa stiu daca pot monta maneta de tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles ca se poate, dar pe langa maneta e posibil sa ai nevoie si de altceva. Ar fi utila o scanare sa vedem ce cod are calculatorul de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, cristi778 said:

Salutare. Am o Octavia2 din 2008 cu seria TMBBS61ZX82204971 si as vrea sa stiu daca pot monta maneta de tempomat

Daca masina are calculator de bord - iti arata consumul, etc - atunci nu trebuie decat montata maneta si activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, cristi778 said:

Salutare. Am o Octavia2 din 2008 cu seria TMBBS61ZX82204971 si as vrea sa stiu daca pot monta maneta de tempomat

Salutare. Revin cu codul de la calculatorul de coloana : 1KO 953 549 BN

 

17 hours ago, cristi778 said:

Salutare. Am o Octavia2 din 2008 cu seria TMBBS61ZX82204971 si as vrea sa stiu daca pot monta maneta de tempomat

 

5 hours ago, F l o r i n said:

Daca masina are calculator de bord - iti arata consumul, etc - atunci nu trebuie decat montata maneta si activat.

Și ce cod trebuie sa aibă maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0953513G

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, F l o r i n said:

1K0953513G

După montare  trebuie activata sa merge direct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, F l o r i n said:

Daca masina are calculator de bord - iti arata consumul, etc - atunci nu trebuie decat montata maneta si activat.

Cristiiii.... ai citit ce ti-am scris mai sus ?

Trebuie activat cu VCDS-ul sau alt tester compatibil - pe 16- calculator coloana volan si 01-Engine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, F l o r i n said:

Cristiiii.... ai citit ce ti-am scris mai sus ?

Trebuie activat cu VCDS-ul sau alt tester compatibil - pe 16- calculator coloana volan si 01-Engine

Am inteles. Multe multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.03.2016 at 2:42 PM, F l o r i n said:

Cristiiii.... ai citit ce ti-am scris mai sus ?

Trebuie activat cu VCDS-ul sau alt tester compatibil - pe 16- calculator coloana volan si 01-Engine

Salut. Am montat maneta tempomat la service si au activat cu VCDS-ul si tot nu merge. Posibil sa mai necesite si altceva. Mai mult dupa montarea manetei volanul sta intr-o parte si masina trage dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s-a centrat bine volanul. mergi in linie dreapta, vezi cam cat sta intr-o parte, desfaci volanul si il dai in sens opus cat ai apreciat la mersul in linie dreapta.

Tot cu VCDs se verifica ce nu a mers bine. 

S-a activat si in calculatorul de motor si in calculatorul de coloana? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, andrei_221 said:

nu s-a centrat bine volanul. mergi in linie dreapta, vezi cam cat sta intr-o parte, desfaci volanul si il dai in sens opus cat ai apreciat la mersul in linie dreapta.

Tot cu VCDs se verifica ce nu a mers bine. 

S-a activat si in calculatorul de motor si in calculatorul de coloana? 

Sa mai încerc și în alta parte sa mai activeze  poate cei de la acel service nu sau priceput prea mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!