Jump to content

Montare tempomat Octavia 2


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Ceea ce e curios e ca acel tempomat are seria 5K0 953 502 N si am vazut ca pe maneta din dreapta are butonul de trip de care eu nu am nevoie ca am volan multifunctional. Nu s-ar potrivi 5K0 953 502 M? Acesta are maneta din dreapta exact ca a mea. Acum caut un kit complet cu tot cu coloana. O solutie e asta http://www.ebay.com/itm/Genuine-VW-Golf-Eos-Jetta-Caddy-Touran-Tiguan-Scirocco-MFSW-Cruise-Control-Kit-/370916397580?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item565c57120c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

 

Am fost pentru montarea tempomatului la Brady. Se pare ca se poate monta dar numai daca renunt la comenzile de pe volan (mi-au spus ca acel calculator de coloana nu suporta atatea comenzi) si bineinteles ca am refuzat deoarece cred ca folosesc mai mult acele comenzi decat tempomatul. Asa ca am predat si tempomatul pentru a-mi lua banii inapoi :D

 

Da, s-ar putea sa aibe dreptate.... se inghesuie comenzile la gura tevii... si se blocheaza. Dupa aia, trebuie bagat sarpele sa le desfunzi..... :lol:

 

L.E. - cel cu A, nu stie de tempomat chiar daca il codezi fara comenzi volan, asa ca nu ti-au zis bine....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce aiureala.  In loc sa ii zica ca nu suporta tempomat..... 

Sunt curios ce faceau daca era dispus sa renunte la comenzile de pe volan.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma poate verifica cineva daca la mine se potriveste setul de manete 5K0 953 502 M pe o coloana cu H la coada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Imi recomandati si mie unde pot face o diagnoza in Valea Jiului?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi la calculatorul de coloana 5K0 953 569 C merge ? Si maneta 5K0 953 502 N sau 5K0 953 502 M ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C este midline, deci merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1.jpg2.jpg

 

Salut ... eu acum am pe masina ce se vede mai sus ... Din discutiile anterioare am inteles ca  5K0 953 521 BM nu suporta tempomat. Acum intrebarea mea este tinand cont de ce am eu acum pe masina ce mi-ar trebui si aici ma refer ca si coduri pentru a face acest retrofit ... Tin sa precizez ca am comenzi pe volan .... Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Tu ai pe masina un calculator de coloana 5K0 953 569 D. Cumpara un 5K0 953 569 H.

 

Grup manete cu tempomat si fara butoane de BC - deoarece ai comenzi pe volan - 5K0 953 502M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult asa banuiam si eu dar aveam nevoie de o confirmare din partea cuiva cu mai multa experienta. Mai multe dubii aveam la maneta de tempomat nu stiam care e diferenta intre 5K0 953 502M
 si 5K0 953 502N ... Si acum cateva posturi in urma Al spunea ca ar conta si firma asa este sau doar la cod trebuie sa fiu atent ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se gaseste acest cod?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

5K0 953 502M - este pentru cele cu volan multifunctional

5K0 953 502N - este pentru cele cu BC pe maneta - volan simplu fara comenzi

 

am postat codurile compatibile cu ce ai tu acum pe masina.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc inca o data Florin! Cristi codul la calculatorul de coloana il poti vede pe un scan daca ai daca nu scoti capacul de deasupra la volan! Se scoate foarte usor el e doar prins in 4 cleme! Se trage de el usor in sus! Pentru codul manetei doar a doua varianta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am reușit si eu in sfârșit sa imi fac timp sa instalez tempomatul. Operațiunea a fost mult mai ușoară decât m-am așteptat si nu știu dacă a durat cu tot cu codare o ora in condițiile in care am făcut asta pentru prima oara. Mulțumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi si informațiile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l folosesti cu placere. Da, cam atat dureaza, daca totul merge ok.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua  ... detin o skoda octavia 2 facelift ..varianta de echipare este Drive.

Am citit toate paginile din acest topic si as avea cateva intrebari:

1. Pot sa pun tempomat pe masina?

2. Daca ar merge pus, trebuie sa schimb ambele manete?

 

Acestea sunt codurile din vcds:

 

Labels: 1k0-953-549-MY9.lbl

Part No SW: 1k0 953 549 CP

HW: 1k0 953 549 CP

Component: J0527       053 0111

COding 0000003

Shop#:WSC 314147900001

VCID: 8200BD62DDD8870E191

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad e varianta cu manete separate si nu trebuie schimmbat calc de coloana de volan. deci ai nevoie doar de maneta cu G in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!  Acelasi calc de coloana am si eu, 1k0 953 549 CP , asta inseamna ca trebuie sa imi iau maneta cu codul 1K0 953 513G ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, aceeasi maneta cu G in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa imi cumpar si eu maneta...sper doar gasesc pe cineva sa mi-o monteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De astazi am si eu tempomat :). Multumesc Al Bundy pentru informatii si lui andrei_221 pentru montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Polo GTI 1.6 16 V

ketex, vad ca esti din tm ( ca si mine ) cat te-a costat montajul si cat maneta ?

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montajul l.a facut la targu jiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!