Jump to content

Montare tempomat Octavia 2


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Detin o skoda Octavia 1Z 2,0 tdi 103kw fabricata 08.2004  modul coloana volan 1KO953 549 B si am montat maneta semnalizare cu functie tempomat . Nu functioneaza tempomatul . Nu ma lasa sa codez decat 2 unde este numai bord computer fara cruise control . Ce pot face ca sa activez cruise control . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am citit paginile anterioare și vreau să mă ajutați cu ceva informații:

Am o Octavia 2 facelift 2010(după luna 6), nu cunosc codurile de pe mașină (am BC, ștergător spate, fara comenzi). Am găsit grupul de manete cu tot cu calculator și spiră. Codul calculatorului este 5k0953569ae. Din ce am citit pe site-ul Ross tech, acest cod ar suporta tot, dar mă sperie puțin partea cu steering sensor. Mă poate lamuri cineva in această privință? Care ar fi diferența întreaga senzorul instalat în spiră și senzorul direct pe coloană?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dekaalex-ce cod are maneta folosita? Sper ca are A la sfarsit..

Iar codarea..

Daca ai avea o interfata ok,ar merge f probleme..

@ciotic-la tine nu ai treaba cu G85-e in caseta..deci nu ai de ce sa-ti faci probleme.569AE oricum nu are..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la ce masini suporta acel calculator - daca este de q1, q3, nu va merge la tine - de fapt, merge, dar cu codari aiurea, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa, ca am montat si eu ... de aia v-am scris - daca e de q1, q3, nu e ok...nu e ce trebuie. 

Ai montat de q1, q3 pe Octavia 2 sau jetta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Au fost ceva pribleme cu codarea,adevarat,ptr ca lipsea suport in vcds dar am rezolvat cu Vas.Acum au adaugat suport si ptr astea..in Vcds.Chiar am vb la vremea respectiva la tel. ..ca nu reuseam sa codez un 569H pe Jetta(provenea Q3).

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu lipseste suport, VCDS-ul are pentru acestea, dar ca sa mearga comenzile nu se codeaza cu comenzi, s.a.m.d.

ca idee,daca nu-l iei de pomana.... nu are rost sa platesti un modul care nu este 100% compatibil cu masina - adica, daca tot cumperi, cumpara ce trebuie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde pot ști cu siguranță dacă este bun acel modul pentru mașină? Care ar trebui sa fie prețul pentru un ansamblu?:) Ca idee, eu l-am găsit cu totul la 300ron.(ceea ce consider că este un preț bun)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e chiar ieftin....sa-ti zica de pe ce masina provine. Daca iti garanteaza ca e de pe Octivia, nu trebuie sa fie probleme

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 2 codari Florin-Lin2. Audi si Lin2.0Vw.La vcds 18.7 parca lipsea lin2.0 vw,trebuia modificat manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba, nu tine de asta. Dar hai sa ne oprim aici cu off topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, F l o r i n said:

e chiar ieftin....sa-ti zica de pe ce masina provine. Daca iti garanteaza ca e de pe Octivia, nu trebuie sa fie probleme

Și dacă nu știu sigur că sunt de pe Octavia? Când l-am întrebat mi-a zis doar codurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut , Ma stresez de ceva vreme cu instalarea  unui tempomat si comenzi pe volan Octavia 2Facelift din 2012  și am nevoie de un  sfat si ajutor  , am instalat grupul comutator 5k0953502n ( functionraza dar mai putin tempomatul chiar daca il activez ) după care imi apare eroarea cod 6082  pe  grupa 16 motor , și-l citeste ca fine cel dat jos ( adica 1K5953521AE   , modul  de coloana este 5K0-953-569 

1. Este nevoie de a trage fir la ECU ? 

2 . Ce cod de modul coloana imi trebuie pentru a avea  tempomat si comenzi pe volan   05K0953569L sau AH ?

Multumesc anticipat 

Modificat de Marcriv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adresa 16 nu este motorul, este chiar modulul de la volan... 

ai codat pe 01 Engine si pe 16 - steering wheel instalarea tempomatului? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , Da , scuze pe Motor așa este .  Am selectat în longcoding menținere viteza CCS si nimic  si dupa imi apare codul acela de eroare , daca ii spuneam ca nu are montat tempomat nu mai apărea nimic la eroare pe Motor 

Incerc sa revin cu foto de la test 

Modificat de Marcriv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2Fl are cablajul tras deja.Decii-ori nu sunt codarile facute corect,ori ai o maneta defecta,spira..etc.Se verifica in blocuri masura ce nu merge..

Sunt mai multe spire care merg la tine ptr volan si ccs.E,L,H,Al..etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula,  verific din nou si revin . Oricum va mulțumesc pentru ajutor si îndrumarea de pana acum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După ce ai codat, postează erorile stocate pe 01 și 16. Nu am citit toate posturile, dacă ai postat despre ele... Sau da o poza cu eroarea care îți apare când îți respinge codarea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, problema este rezolvata , tempomat functional 100% , deci am verificat din nou toata codarea așa cum ați zis si voi  si am gasit ceva si pe grupa 16 legat de tempomat dar in continuare nu recunoaște grupul nou montat de mine ( cel cu tempomat ) si apare eroarea se care va vorbeam  cod 6082 

P.S  OARE DE UNDE GASESC SI EU UN MODUL DE DIRECTIE CU TEMPOMAT SI COMENZI PE VOLAN LA UN PRET DECENT ? 

Oricum va mulțumesc pentru ajutor si îndrumarea ,toata stima !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza si tu toata eroare.... crezi ca suntem computere sa stim toate erorile dupa cod? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


1 cod a gasit:
6082 - Nu este comunicare cu 
          U0212 00 [037] - modul coloană volan
          Neconfirmat - Testat de la ştergere de memorie
             împrejurări cod:
                    Stare defect: 00000001
                    Prioritate defect: 6
                    Frecvenţa defect: 4
                    rulaj: 48030 km
                    Data: 2019.01.17
                    timp: 00:05:07

                    Turaţie motor: 0.00 /min
                    Valoare de sarcină normată: 0.0 %
                    Viteza vehicul: 0 km/h
                    Temperatura antigel: 50 °C
                    Temperatura aer admisie: 13 °C
                    Presiune aer ambiental: 1000 mbar
                    Tensiune terminal 30: 12.085 V
                    Numărător procese de adaptare nereuşite conform OBD: 40
                    Cuplu dictat de şofer-TQI_DRIV_SUB: 0.00 Nm
                    Temperatura modul de comandă-TECU: 16 °C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Marcriv said:

OARE DE UNDE GASESC SI EU UN MODUL DE DIRECTIE CU TEMPOMAT SI COMENZI PE VOLAN LA UN PRET DECENT ?

Pe forum avem colegi care te pot ajuta cu produse pt Retrofit... Spre exemplu vb cu @D@ny

Tot asa, cauți pe olx, dezmembrări, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, revin la voi cu urmatoarea intrebare daca ma puteți ajuta , am gasit un calculator de coloana la un pret zic eu dar nu știu exact care este faza G85 , eu am pe masina 5K0-953-569 si nu stiu exact ce imi trebuie pe masina din cauza acestui Sterring Angle Sensor 

VIN :  TMBCT21Z8C2137290

Steering Angle  TBD

MFD _Yes

CCS/ACC_ Yes

MFSWAT_ No

5K0-953-569  Midline  _ cel de pe masina in prezent

Cele găsite de mine sunt urmatoarele :

5K0953569BD - 

5K0953569AH - 

5K0953569AK - 

 

5K0953569AG - 

 

5K0953569BC -

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!