Jump to content

Montare tempomat Octavia 2


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

Grupul de manete  cod1k5.953.502.L  sau 1K5.953.521.AG este compatibil?

Nu te mai autocita inutil!

IMG_20190422_195612_optimized.jpg

IMG_20190422_195557_optimized (1).jpg

IMG_20190422_195612_optimized (1).jpg

Modificat de vdragos
Citare absolut inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut .Am inteles ca pentru modulul de volan 5K0 953 569 cum e la mine ,suporta CCS si se recomanda grupul de manete 5K0953502N.Dar  acest grup este si cu functia stergator luneta, ce-a ce pe masina nu este instalat. Se gaseste  grup de manete si fara functia stergator spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau macar  merge  ce-a cu stergator spate fara sa am eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merge. Nu am acces la Etka acum...ca-ti ziceam codul ptr ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok mersi...daca  gasesti codul te rog sa il postezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut.Am reusit sa activez CCS.Nu am reusit sa gasesc grupul de manete fara functia stergator spate si am cumparat si cu acea functie. Am cumparat  VALEO cod 251669.Piesa originala de pe masina este produsa tot de Valeo,nu exista nici o diferenta de calitate. Dar mai am o intrebare  : la camioane  se poate creste turatia de ralanti in stationare  din CCS, la Skoda  vad ca nu se poate, e normal?

Modificat de liviu.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la camioane e alta mancare ( si la utilaje agricole, etc) pentru favorizarea regenerarii dpf , etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut, aceste este primul meu reply in acest forum.

Va multumesc pentru intampinare.

Intrebarea mea este daca pe urmatorul vin TMBCA21Z3B8032612 este posibila montarea tempomat.

Cu mentiunea ca masina este octavia II FL 1.6 MPI, computer de bord fara maxidot, fara stergator luneta.

Sunt interesat de informatia ce implica doar montaj maneta, codul de produs al acesteia si cateve indicatii pentru ce este necesar in softul VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la citit, ai in topic toate informatiile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe viitor posteaza anul fabricatiei - dupa VIN, pare 2011 - necesar, in primul rand - grup manete = exact cum ti-a recomandat Dragos...il gasesti postat. Doar sa cauti cateva minute.

in al doilea rand, posteaza codul de piesa al calculatorului de coloana, il gasesti cu VCDS ul, pe modulul 16 - pune o poza, sa vedem daca suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru ajutor, anul de fabricatie este 2011; strang informatiile si revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Csengher florin

Buna ziua 

As dori o recomandare in Cluj napoca pt o montare temporar pe o skoda octavia 2 din 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut baieti! 

Sunt nou intrat pe forum si as dori ceva info in legatura cu montare tempomat pe Skoda Octavia 2 facelift.

Din ce am vazut sunt variante la care se schimba doar o maneta dar si ambele manete. Daca ma poate ajuta cineva cu detalii si ce informatii ar trebui sa va dau in legatura cu masina pentru a ma ajuta.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cele 19 pagini care trateaza aceasta problema si nu ai gasit informatii? Ma indoiesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Nedelcu Florin said:

Va salut baieti! 

Sunt nou intrat pe forum si as dori ceva info in legatura cu montare tempomat pe Skoda Octavia 2 facelift.

Din ce am vazut sunt variante la care se schimba doar o maneta dar si ambele manete. Daca ma poate ajuta cineva cu detalii si ce informatii ar trebui sa va dau in legatura cu masina pentru a ma ajuta.

Va multumesc!

Daca mașina e mai veche de 31.05.2010,se schimbă numai maneta din stânga. Dacă e fabrica după acesta data, este grup de manete, se schimbă amândouă... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbate si cablaje ceva sau doar grupul de manete si adaptare VCDS?

O seara frumoasa!

On 23.11.2019 at 19:55, spido a scris:

Ai citit cele 19 pagini care trateaza aceasta problema si nu ai gasit informatii? Ma indoiesc...

Am citit dar unii spun de o singura maneta altii de grupul de manete chiar si la facelift. De aceea am intrebat ca nu am inteles clar.

Modificat de vdragos
Citare inutila, postari unite
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie de cablaj suplimentar,dar trebuie vazut daca calculatorul coloana sau spira(in cazul grupului de manete) ...daca suporta functia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Nedelcu Florin said:

Trebuie schimbate si cablaje ceva sau doar grupul de manete si adaptare VCDS?

O seara frumoasa!

Am citit dar unii spun de o singura maneta altii de grupul de manete chiar si la facelift. De aceea am intrebat ca nu am inteles clar.

Ce an si luna este masina ta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,e grup de manete la anul tau.Se inlocuiesc manetele,se fac codarile si cam atit.Spira de volan nu ar trebui schimbata...in principiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut tuturor, as vrea sa instalez pilot automat si volan cu comenzi (cel de O2 pre-fl, in 4 spite) pe o Skoda Octavia 2, an de productie 2007 si as vrea sa stiu ce trebuie cumparat. Am vazut ca unul din cele mai recomandate calculatoare este cel cu CH la sfarsit.  Voi atasa un log facut masinii. 

Log-TMBCA21Z082062663-291140km-180906mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrei sa te complici cu dezmembrarile... da CH este cel recomandat. 

volan  + cablaj airbag si comenzi.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

daca vrei sa cauti la dezmembrari, cauta din primul tabel , un modul cu spira tip 2 si Highline

pentru pilot - maneta ( doar originala, NU copii ieftine - se strica foarte repede.)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!