Jump to content

Sfat achizitie Golf2 1986, 16d


puricele
 Share

Postare recomandată

salut

am gasit sa cumpar un g2 ( http://forum.anunturi-galati.ro/index.php?/topic/158062-golf-2-diesel/ )

sper sa nu fie o problema ca am postat linkul

maisina va fi folosita mai mult pe drumuri de tara si nu intotdeauna se va alimenta cu motorina buna.

spneti-mi va rog ce sa verific la o prima vedere si cam care ar fi probleme la care sa ma astept

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salut,

Principala problema la golfurile 2,este rugina.Ca fiabilitate motorul 1.6diesel este imabatabil.

Avantaje:

-costuri reduse(distributia costa aprox 2mil-o rola + o curea atat are),baia de ulei are 3l,filtrele sunt ieftine.

-consum extrem de mic,in oras 6%,si in afara 4.5%.

-injectoarele sunt clasice,si merg si cu motorina din alte parti,stiu ce vorbesc :rolleyes: ,chiar iti garantez.Stiu pe cineva care merge de ani de zile,cu motorina din alte parti,tot cu un 1.6d.

Dezavantaje:

-este puturos.

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt probleme cu ITP-ul? acum are inspectia facuta, dar sa stiu pentru viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noxele nu stiu daca o sa iasa...are totusi o vechime. Dar daca ai grija de ea nu cred ca sunt probleme la ITP. Cu motorina nu cred ca o sa fie probpeme, gandeste-te ca ce calitatea avea ea acum 25 ani cand a fost facut motorul asta.

Se te uiti dupa rugina in special la haion si la aripile spate. In rest....multi km:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Golf 1 din 83 diesel mai am un ford mondeo,un golf 3 si un 306... dar nici una din celelalte nu mi le-as tine mie... am avut si alte feluri de masini dar ca golfu nu e nici una... am un 1.6 diesel care merge cu orice... am ramas in cluj in fata la polus fara motorina am intrat inauntru si am cumparat 6 litri de ulei bunica si am mers cu el ... nu vreau sa intru in amanunte dar motorina aia neagra de la CFR este un lux pentru masinile astea... practic merg cu orice. Piesele... hmm sunt exagerat de ieftine de ex eu motoare diesel vand la 500 lei cu pompa injectoare si electromotor, injectoarele le dau la 45 lei bucata, pompa la 200 lei ... ce vrei mai mult de atata? un disc de frana nou e 40 lei la mondeo e 110, rulmentii fata is 35 lei noi, e practic un vis . O masina care sfideaza orice alta masina... niciodata nu am fost atras de figuri... gen golf 3 4 ... lumea zice ca am un harb dar crede-ma atata ma mandresc cu el:) nici nu poti sti merg oriunde cu ea nu ma doare capu motorina iau dl CFR cu 3 lei litru ma plimb non stop ma duc pana la magazin cu ea... ca consum am scos 4,20L/100KM pana la cluj e un vis... Nu sta pe ganduri ia masina ca arata ok ii dai vro 700 euro si e cius:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!