Jump to content

Ce Motorizare Avem La O2 ?


Valix
 Share

Ce motor aveti pe Octavia 2 ?  

1.263 voturi

  1. 1. Ce motor aveti pe Octavia 2 ?

    • 1.4 MPI
      29
    • 1.6 MPI
      199
    • 1.6 FSI
      48
    • 1.9 TDI
      506
    • 2.0 FSI
      12
    • 2.0 TDI
      256
    • 2.0 TFSI
      33
    • 1.8 T(F)SI (din 2007)
      40
    • 1.4 TSI
      49
    • 1,6 TDI
      66
    • 1,2 TSI
      29


Postare recomandată

cine ma poate lamuri si pe mine pls?octavia 2 1,9 tdi 105 cp cod motor BXE,este motor pompe duze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

luat azi skoda octavia II 1.9 TDI 105 CP 2006 . sunt indragostit. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI (122 CP)+DSG. Motorul si cutia de viteze fac toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1.6TDI CR putoare internationala dar ne descurcam noi cumva :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la 1.8 turbo modificat te cred ca e puturoasa :))) dar papa de doua ori mai putin ... si acum chiar conteaza consumul la ce preturi a ajuns combustibilul ......2 scumpiri in acest ani 2012 :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa e dar feelingul de la 270CP eheheeeeeeeee nu se compara cu drujba de 1,6 asa este impresia mea , dar oricum sunt multumit si de una si de alta.Una de familie cealalta "personala" :))

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,sunt nou pe acest forum si sper sa incep cu dreptul.De curand am intrat in posesia unei frumoase masini octavia2, asa cum scrie in carte este generatie 2012 dar nu asta este cel mai important are combustie dubla benzina cu GPL montat din fabrica.

As dori si eu sfaturi si pareri pentru o exploatare cat mai corecta si mai indelungata.Motorizarea pe benzina este 1,6MPI cu o putere de 102CP

post-102038-0-01282700-1326140586_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Felicitari si fara evenimente!

Sunt curios ce consum ai sa inregistrezi in oras pe GPL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o Octavia 2 F L cu o motorizare mai putin folosita la noi in Ro=1,4 TSI,122 CP.Motorul e extraordinar de silentios,e o adevarata placere sa conduci o asemenea masina,trage destul de bine si consuma putin mai ales in mediul extraurban si autostrada.Asociat cu o cutie de viteze in 6 trepte corect etajata,motorul 1,4 TSI este o altenativa perfect viabila la motoarele Diesel 1,9 TDI sau mai nou 1,6 CR 105 CP!Diferenta de consum dintre motorul TSI si motorul TDI,CR de doar 1-1,5 litri in favoarea dieselului nu stiu daca mai e o alternativa de achizitie mai ales in prezent,cand motorina a devenit mai scumpa ca benzina,costul motorului diesel mai mare,intretinerea la diesel mai costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posesor de O2FL 1.6 tdi MY2011 o masina excelenta

@skoda16: Sa nu inducem lumea in eroare: diferenta este de de 1.5L daca mergi exclusiv extraurban, iar costurile de intretinere sunt discutabile, tine mai mult de folclor, pentru motoarele moderne costurile sunt echivalente!

Personal ma astept ca in 50k km sa recuperez diferenta de 1000E dupa care merg pe profit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Batranul si rezistentul 1,6 MPI. 4 ani si 3 luni, 54 000 km , nicio problema, nicio eroare, merge la fel de rotund si silentios ca in prima zi. Nici de consum nu ma plang, iarna trecuta cu gerurile de minus 20 de grade si trafic greu nu mi-a iesit mai mult de 10 consum in oras ( plin la plin). Acum de cand s-a incalzit, imi ia cam 8,5. Da, recunosc, merg linistit cu ea.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, si eu am un 1.6 MPI de vreun an jumatate :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nou posesor de 1.6 mpi. Prmul meu benzinar din viata. Relativ multumit de masina dupa aproape 1000 de km. Consum decent extraurban, desi masina putea fi un pic mai vioie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

skoda octavia combi 1.9 tdi bxe are sau nu filtru de particule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista 1.9 tdi pe octavia cu filtru de particule

2.0 tdi CR trage impecabil, consuma si putin(acum depinde fiecare la ce consum se asteapta). Afara consum de la 4.5 la mers de 120 . Mie imi consuma in jur de 5.5-6 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Motorul de pe a mea e 1.6tdi de 77kw.

Sunt multumit de ea, consumul e foarte bun, dar nu prea am dat importanta, iar motorina ii pun doar din aia tip evo de la mol si mi-am dat seama ca exista o diferenta cu adevarat.

Modificat de justyn19k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare pentru posesorii de 1.4 TSI 122cp, ce consum aveti in oras (Bucuresti) ? Cum trage masina in comparatie cu 1.9 tdi 105 ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina trage f bine de la 2000rpm in sus. In B consumul e 10-14L%. Consum cam 7.6L% numai duminica sau noaptea!

Modificat de BiCos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Consumul la 100 de km in mers bara la bara este nerelevant (cand stai ai consum orar).

Eu, in Bucuresti, cu A/C, la ora de varf, pe distanta de 8 km dar nu mers bara la bara: 8.5-9 L/100 km.

Consumul depinde foarte mult mult de stilul de mers.

Doar 1.8 TSI si 2.0 TDI trag mai bine decat 1.4 TSI. Batranul 1.9 TDI (nu mai exista in oferta actuala) este mai lenes.

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa spun, consumul mai sus mentionat este vara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Proaspat posesor de Octavia II FL RS 2.0 TDI. Pacat ca nu are tractiune integrala masina asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!