Jump to content

Schimbare ceasuri bord


pitbulltm
 Share

Postare recomandată

Nu se potriveste folia de Immo 3 pe Immo2 si invers. Daca tot iei ceasurile, punele pe masina. Pentru pin iti trebuie doar din ceasurel noi .E posibil ca cine le vinde sa iti ofere  pin-ul lor, altfel iti trebuie soft+interfata (Vag -tacho, VagCommander, etc). Restul adaptarilor le faci cu VCDS. Daca adaptezi doar cheile care le ai acum pe masina, nu iti trebuie alte cip-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc hremus! De folie acum mi.am dat seama ca difera ca locatia martorilor (asta oricum nu e importanta ca are si km totusi). PIN.ul slabe sanse sa.l gasesc la dezmembrari. Asa ca as avea nevoie de interfata VagCommander pentru citire PIN si o interfata VAGCom pentru adaptari IC-ECU/codare cele doua chei... Mai ramane faptul ca sunt in mile si trebuie rescris softul banuiesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau eu un ic cu pinul scos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut domnilor,

am nevoie de ajutorul vostru.am procurat niste folii "arginti"care vreau sa le pun pe ceasurile mele de bord.problema este urmatoarea:folia de la vitezometru are 260Km iar eu am 220Km pe bord.este posibil acest acest reglaj "calibrare"a acului pentru a-mi indica viteza corect? nu stiu daca are importanta si aspectul ca folia respectiva are scala in mile pe exterior si in km pe interior.v-as fi recunoscator daca imi puteti da o solutie.multumesc.

 

nu este regalj sau recalibrare - trebuie sa schimbi soft-ul ceasurilor, sa rescrii eepromul dupa care ii faci adaptarea, scrierea cipurilor din chei, km.

 

salut! eu sunt mai greu de cap si vin cu niste intrebari. vreau sa achizitionez niste ceasuri maxidot uk benzina (nu stiu inca ce immo - pe masina am immo2 minidot). merge luata folia de la vitezometru de la cele de pe masina? pin-urile aferente cum le aflu? trebuie cipurile pentru chei (as vrea immo3 IC)? m.ar interesa procedura completa ca sa stiu in ce ma bag...pentru ca nush daca gasesc pe cineva in zona sa le codeze/rescriere soft si ce mai e nevoie la astea de UK. multumesc

 

procedura completa o gasesti si pe forum, si pe ross tech, etc... am scris-o de f. multe ori, e suficient doar sa o cauti.

 

in general foliile se potrivesc (verifici la montaj), difera pozitia martorilor de pe centrul - daca iti pui maxidot, oricum decupezi acea portiune, deci nu mai te intereseaza. 

 

Nu se potriveste folia de Immo 3 pe Immo2 si invers. Daca tot iei ceasurile, punele pe masina. Pentru pin iti trebuie doar din ceasurel noi .E posibil ca cine le vinde sa iti ofere  pin-ul lor, altfel iti trebuie soft+interfata (Vag -tacho, VagCommander, etc). Restul adaptarilor le faci cu VCDS. Daca adaptezi doar cheile care le ai acum pe masina, nu iti trebuie alte cip-uri.

 

se cam potriveste.... clar difera la martori de pe centru - dar acolo se pot decupa, etc.. si sa arate ce si cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n: Cum ramane,de exemplu, cu martorul de imobilizator ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceia din interiorul vitezometrului ziceam si eu ...cei din centru dispar ca vine maxidot

Modificat de gabrielbr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n: Cum ramane,de exemplu, cu martorul de imobilizator ????

 tu cum crezi ??? 

 

nu o sa se vada - nu-i mare nenorocire, prefer sa renunt la el ca nu e de mare folos - daca ai o problema cu el, iti dai seama imediat... - decat sa renunt la foliile cromate - edition. 

 

mama lor de folii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

vorba aia, unii mai renunta si la becul de ABS...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut poate sa mi zica si mie cineva ce imo sunt aceste ceasuri?....este vb de un audi a6 an 1999

4bo 920 933 g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La audi cum recunoastem generatia de imo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cod, Ioane, dupa cod..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin am primit o cheie de la un audi care avea IC cu codul acesta ....daca e imo 2 si daca ma iau dupa cod e imo 2 cu can merge sa rescriu cipul ca se scoate greu din locasul unde este lipit....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este immo3 - poti incerca dar nu cred sa te lase sa scrii acel cip - este blocat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat nu a mers ....l am spart si am pus altul imo 2.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am o mica problema,daca ma puteti ajuta cu un sfat. Am schimbat ledurile la bordul meu (1 J0920 805G immo2 ). Problema e ca nu mai merge deloc acul de la temperatura(cand l-am scos,a iesit cu tot cu ax din motoras,probabil de asta). Cum e mai simplu? sa cumpar alt bord si sa iau motoarasul de la ceasul respectiv si sa-l montez pe bordul vechi sau sa iau alt bord si sa schimb luminile la el? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Pai din cate observ orice ar fi trebuie sa iei alt bord...asta daca nu gasesti motorasul separat...

Daca tot iei alte ceasuri tu decizi ce este mai simplu de schimat...un motoras sau 20 de led-uri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Azi am schimbat ceasurile la un golf 4 1.4 immo 2 cu alte ceasuri tot immo2. Ceasurile vechi aveau computer de bord(din fabrica) in display-ul micut din stanga,dar cand am pus cel luat din dezmembrari am vazut ca nu mai am functia asta. Se poate sa trebuiasca sa activez ca sa functioneze din nou sau acest bord nu are computer de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Azi am schimbat ceasurile la un golf 4 1.4 immo 2 cu alte ceasuri tot immo2. Ceasurile vechi aveau computer de bord(din fabrica) in display-ul micut din stanga,dar cand am pus cel luat din dezmembrari am vazut ca nu mai am functia asta. Se poate sa trebuiasca sa activez ca sa functioneze din nou sau acest bord nu are computer de bord?

Sunt ceasuri fara can gateway. Trebuie sa cumpere altele, si codul sa fie de forma xxx 919 xxx. Grupul 919 reprezinta codul de piesa fara can. Gasesti si tipul asta dar cu calculator - MFA - cum era anteriorul...sau maxidot - destul de rare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul e cu 919 la ambele,am citit mai multe pagini ca sa stiu cum se poate imperechea cu ecu si cheia. Totul e functional,cu exceptia manetei de BC care acuma sta degeaba :) Nu m-am gandit sa-l intreb pe tipu de la dezmembrari daca masina avea computer de bord, ma gandeam ca au toate in acel display micut. O sa trec maine pe la el ca zicea ca mai are un ceas nedemontat de pe masina si o sa verific daca are BC sa mi-l schimbe.
Multumesc de info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate au display-ul micut, ca doar au ceasul acolo - doar ca unele au MFA - calculator de bord si alte nu.

 

ma poti suna cand esti acolo sa imi dai codul lor ca sa iti zic daca sunt cu BC sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nici acelea nu au BC,erau inca montate pe masina si am putut vedea. Momentan ramane asa,spre iarna poate ca ma chinui sa-i pun la golfu lu pretena un ceas cu display central(minidot sau maxidot daca s-ar putea) . Scap doar cu adaptarea instalatiei electrice sau ar trebuie si ceva software?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai deja cb nu mai este nevoie sa tragi nici un fir decat partea de adaptare .....daca nu ai maneta cu cb atunci trebui montata trase cred ca trei fire de la aceasta si gata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are din fabrica BC,ar fi super sa pot pun minidot sau maxidot fara sa modificari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!