Jump to content

Shadow Blue Husky


cogdao

Postare recomandată

Will do!Nu cred ca ma ocup azi,am sedinta de parcari cu nevasta,poimaine are traseul.Driver.gif

Link către comentariu
  • Replies 560
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cogdao

    260

  • The_Ego

    45

  • Adrian_S

    36

  • lucian_90tud

    24

Top Posters In This Topic

Posted Images

Verificarea discurilor daca sunt ovalizate cum se face,in afara de testul ochiometric?Imi scartaie franele,nu trage volanul,insa scartaitul este intrerupt la frane mai usoare.

Link către comentariu

Nu cred ca sunt ovalizate altfel iti vibra volanul si pedala de frana cand franai. Mai degraba zic ca e de la marginea care se formeaza in urma uzurii discurilor.

Link către comentariu

Intradevar,am vazut ca au margine mai vizibila...ce ar fi de facut?

Link către comentariu

Se pare ca si jantele erau strambe,au fost indreptate azi,valvele schimbate.

Colac peste pupaza,azi am facut o nefacuta...mi-am dus nevasta sa dea traseul la IOR.O gramada de masini de scoala pe acolo,aproape toate loicurile de parcare ocupate.Cum ma invarteam eu pe acolo,la un moment dat vad un spatiu gol si ma reped sa parchez.Cum traficul era in toi si datorita pozitiei masinilor,am decis sa parchez cu spatele.

Zis si facut,ma bag cu spatele si fiind un pic in panta am ambalat un pic.La un moment dat ma opreste ceva.Deschid usa,nimic.Inchid usa si continui manevra.Resimtiind acelasi obstacol si existand pericolul sa ma lovesc de cei de pe banda intai,accelerez un pic in ideea sa trec peste obstacol.In stanga mea,un destept de instructor se uita relaxat la manevrele mele.

Fiind roman cretin,nu s-a gandit o clipa sa deschida geamul si sa ma avertizeze ca ma luptam de pomana sa trec peste un trunchi de copac de 20 cm inaltime.Dar eu am trecut,insa pragul meu a urlat de durere.

Sper sa fi sughitat cretinul la cat l-am blestemat :(

Una peste alta,o zi ingrozitoare,bine ca s-a terminat.

Apropos,poate ma ajuta cineva cu un raspuns la dilema de mai sus,cea cu marginea discurilor si scartaitul.

Link către comentariu

Sunteti 2 soferi pe golf?

Referitor la ovalizarea discurilor: Daca nu simti nimic in volan, la franare, nu are rost sa te stresezi.

Referitor la scartait, de vina sunt placutele, iar nu trebuie sa te stresezi, la urmatorul schimb pui altele poate mai bune/mai performante si o sa dispara si asta. Un vecin era fericit ca a cumparat de pe net niste placute Ferodo prempium etc, dar dupa 1 luna de scartait exasperat le-a aruncat cu tot cu masina, a vandut-o:))( era in plan) dar totusi i s-au parut ingrozitoare si merge doar pe Pagid, deh.

Link către comentariu

Nu,doar eu conduc masina.

Placute fata am cumparat de curand,am vrut sa le schimb dar nu ma lasa inima sa arunc placute aproape noi...dar cred ca pana la urma o fac fiindca nu-mi place sa intoarca lumea capul dupa mine la stopuri.blink.gif

Modificat de cogdao
Link către comentariu

La mine si discurile au bordura si placutele is tari si de proasta calitate si scartaie ca trenu in gara. SI eu tot ma zbat acuma sa vad ce discuri sa pun si ce placute, vreau placute moi deci daca gasesti ceva te rog frumos sa-mi dai si mie un PM.

Am inteles ca toate placutele ar fi mai tari acuma ca baga sau nu mai baga asa mult azbest in ele, nu am inteles exact. :blink:

Link către comentariu

Am cumparat deja TRW,le am de cateva zile,ma mai gandesc inca daca sa dau banii si pe discuri.Probabil o sa am o discutie cu mecanicul meu,sa vedem ce zice si el.

Link către comentariu

Cerei o parere si in general pentru discuri si tine-ma si pe mine la curent te rog. :) Mecanicul meu e momentan in concediu.

Link către comentariu

Discuri o sa fie ATE,Zimmerman sau Brembo.Inclin spre ATE,toata lumea zice ca sunt cele mai bune.O sa te anunt ce mi-a zis,nu am vorbit inca cu el.

Link către comentariu

Azi masinuta a primit placute noi de frana TRW,discurile mi-a spus mecanicul meu ca nu ar trebui schimbate cel putin pana la urmatoarele placute.Mi-a spus ca discurile ATE sunt cele mai bune daca vreau neaparat sa iau,dar nu vreau :)) Oricum,scartaitul a disparut,asta e vestea buna.

Am schimbat si filtrul polen si am luat si un spray de igienizare climatronic,am folosit unul mai ieftin si nu a facut mare lucru.

Apropos,placutele vechi sunt Bosch,au doar 3000km utilizare,daca le vrea cineva ne auzim pe pm.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

Masinuta a primit incaltari noi...din nou :)

De data asta OEM VW si anume modelul Magny Cours 16".

post-89504-0-18434300-1314271360_thumb.j

post-89504-0-27878100-1314271363_thumb.j

post-89504-0-49792800-1314271366_thumb.j

post-89504-0-02052800-1314271370_thumb.j

Modificat de cogdao
Link către comentariu

pacat de jante sunt cam ciugulite..modelul e smecherit bate spre g5,ar trebuii facuta o toaleta la ele..aranjate si vopsite.Sa vezi efect optic apoi ;)

mare tampit sunt..acum am vazut ca e g5 masina :lol: .Credeam ca e g4 ..ma si miram ce model de jante de g4 sunt astea :lol:

Link către comentariu

:)) Sunt OEM de G5.Una singura e putin zgariata,celelalte nu au nimic,asa e buza lor daca la aia te referi.

Link către comentariu

Sedinta foto ;)

N-am spalat masina fiindca abia au echilibrat jantele si imi cadeau plumbii,asa ca doua zile mai sta asa...

post-89504-0-85517300-1314383128_thumb.j

post-89504-0-64789400-1314383424_thumb.j

post-89504-0-06233300-1314383659_thumb.j

Modificat de cogdao
Link către comentariu

Dilema zilei...dupa o zi intreaga petrecuta pe net cautand,citind si rascolind,tot nu m-am decis asa ca va intreb si pe voi:

Liqui Moly 4100 Top Tec 5w-40 sau Motul 5w-40 X-cess 8100 ?

Link către comentariu

Eu ultima data am pus Liqui Moly 4100 Top Tec 5w40.Ce diferenta de pret este intre ele?Si cati litrii fiecare?

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Diferenta nu e mare,cateva zeci de roni,nu asta e important.Motul l-am gasit la 165ron si Liqui la 190,ambele la 5 litri.Important e sa merga motorul rotund,sa se simta bine,asta ma intereseaza.Cum merge cu Liqui comparativ cu ce ai avut inainte?Vreo diferenta?

Modificat de cogdao
Link către comentariu

bro ... intra pe link-ul din semnatura sa vezi cum imi lustruiesc eu Magny Course-urile :) .... la ulei eu mi-am pus Aral High Tronic 5W40 si sunt mai mult decat multumit de el ... sincer ... motorul tau nu e asa de nervos care sa aiba nevoie de ulei Motul si altele ...

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!