Jump to content

Lumini marsarier aprinse tot timpul


kluand
 Share

Postare recomandată

Au sesizat baietii de la mine de la servici:

din momentul in care pun contactul luminile de marsarier se aprind si nu se sting indiferent de treapta de viteza in care sunt...

presupun ca este switchul de marsarier dar nici nu stiu unde e si ce ar trebui sa fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Ghinea

Daca a plouat foarte mult sau ai trecut prin balti este posibil sa ai aceasta problema, atinge firul la masa pe undeva. E bine daca poti sa mergi in service cu ea asta daca nu vrei sa te bagi pe sub ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa treaca daca se usuca? a plouat mult ce-i drept zilele astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Ghinea

Cu siguranta atunci cand se va usca se va stinge, dar cand v-a ploua se va aprinde iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

N-are a face apa. Raman lampile aprinse pentru ca s-a defectat switch-ul de pe cutie (au ramas contactele lipite).

Ai nevoie de altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e sus switchul,nu are cum sa-l afecteze apa,scoate mufa din el si daca se sting lampile inseamna ca trebuie schimbat.Daca scoti mufa si raman lampile aprinse e problema din alta parte.De regula switchul se cam duce.Il poti scoate si il poti incerca si manual cu contactul pus si cu mufa in el,doar trebuie sa apesi pe extremitatea lui(jumatate de bila :lol: )si iti dai seama daca mai merge,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

naspa, maine dimineata la prima ora plec la drum... vorba unui coleg: am sa scot becurile din spate... schimbarea lui inseamna comanda, timp de asteptare pana vine piesa... :( :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate mufa din el..nu scoate becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, buna idee... presupun ca se afla in dreapta (cum privesti masina din fata) langa cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..

ai grija cum scoti mufa sa nu o rupi,ai in ea un ghidar de plastic care trebuie apasat destul de tare cu o surubelnita.

GHIDAJ...scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos mufa - luminile tot aprinse...

scot switchul, il masor: nu conduce cand e relaxat, conduce cand e apasat - deci se pare ca nu are nici o prolema...

am pus si mufa cu el scos si am apasat succesiv...

pun cablu' de diagnoza - nici o eroroare pe centrala electrica iar in meas. blocks imi arata alea ca fiind on tot timpul...

deci 'sonda' marsarier pare sa fie in regula...

ma gandesc ca poate cand am montat tempomatul am miscat centrala, dar nu am scos mufe, nu am umblat cu ea... cine stie?

am scos becurile - merg cu martorul de becuri aprins in bord si nu am nici o idee...

plac maine dimineata la drum lung si... naspa :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai xenon pe masina cumva ?

Mai poti face o chestie, sa scoti mufa F de la centrala electrica, acolo vine informatia ca masina e in R si centrala aprinde becurile, trebuie vazut daca pe pinul 6 de culoare albastru negru este tensiune. Daca este inseamna ca e un scurt pe undeva, daca nu e inseamna ca centrala are o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am xenon...

maine cand ajung la cluj am sa desfac capacul ala de sub volan si iau la puricat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut mufa F si masurat pinul 6: cand e in marsarier este tensiunea bateriei iar in rest aproximativ 10V... (suficient cat sa fie considerat 1 logic).

mi-a trecut prin cap sa ma uit la tempomat - era pe on, l-am dat pe off si, surpriza, cei 10 volti dispar iar luminile de marsarier functioneaza normal...

am mai incercat on/off si intradevar pe on se aprind luminile de mers inapoi... deci e de la tempomat.

acum ce e de facut? tempomatul functioneaza normal dar imi tine luminile de marsarier aprinse si daca il inchid functioneaza normal luminile dar.... nu inteleg natura scurturilor.

ma gandesc sa desfac firul de la tempomat montat de mine si sa montez altul... sau sa scot mufa (de la calculatorul de coloana) si sa vad daca nu e pusa bine... poate cand am montat mufa am fisurat pcb-ul de la ecu si un contact e prost...

vrea sa cumpar un fir original de kit si sa scot ala mufat de mine, unde pot gasi doar un astfel de fir?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WTF ?

tu unde ai legat acel fir de la calc de coloana de volan?

nu gasesti firul separat decat ;la cineva care a luat KIT de tempomat si nu a avut nevoie de fir, adica la o masina din 2007 incoace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

exact ca aici:

nu inteleg problema, dar oricum vreau sa schimb firul ca eu nu sunt multumit de modul in care am conectat firul la mufa albastra...(vreau un cablu mufat ca lumea..., daca gasesc pini exact de care trebuie).

oricum e ciudata toata tarasenia...

cred ca nu ar fi mers tempomatul daca nu erau firele corect puse... adica am mers ieri 500km cu el si a functionat ireprosabil

later edit: pe baietii care au luat kit si nu au nevoie de fir ma bazez... :)

Modificat de kluand
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu imi pot explica decat printr-o montare defectuasa a pinului:

Address 01: Engine Labels: Redir Fail!

Part No SW: 03C 906 056 BS HW: Hardware No

Component: MED9.5.10 G00 8544

Revision: 00000000 Serial number: SKZ7Z0D2793370

Coding: 0000071

Shop #: WSC 73430 790 00000

1 Fault Found:

16952 - Cruise Control Switch (E45): Implausible Signal

P0568 - 008 - Implausible Signal - Intermittent

Readiness: 0000 0000

Sau ceva mufa nu sta corect si nu face contact bine... am sa reverific mufele cand schimb cablul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazand eroarea de mai sus e clar ca firul pus de tine mai atinge si altceva pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Uitandu-ma la cablu si aducandu-mi aminte ce era in mufa aia parca nu se pupa cu pinii din mufa albastra... au schimbat astia cumva mufa incepand cu my2006?

ori am fost extraordinar de gogoman si nu am montat in mufa corecta :unsure: cred ca voi desface iar stergatoarele si am sa fac o poza si cine stie ce si cum o sa vada...

later edit: oricum parca nu am decat doua mufe in rackul ala de sub stergatoare...

Modificat de kluand
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pinul din mufa de la calc este mama si cel de la mufa de sub stergatoare este tata dar nu sunt pereche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e ce am vazut in mufe... problema e ca ambele capete de fir sunt mama si nu am nici un tata si as mufa eu capatul respectiv dar nu am tipul de pin potrivit (aceeasi problema avuta din start unde am un fir mufat corect doar la un capat...)

post-22061-0-40355900-1305178500_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca te ajuta extras-ul asta din ETKA sa comanzi la dealer... :icon_thumright:

pini electr.pdf

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PDF-ul asta este extrem de valoros dar nu stiu exact care tip imi trebuie (19,21 sau 23)...

trebuie sa desfac stergatoarele doar ca sa ma uit la pini si sa fac o poza. degeaba comandam eu kitul ca tot aiurea imi venea cablul...

imi mananca zile VW si acasa si la servici :offtopic: peste tot dau de ideile lor crete de schimbat chestii total de la un sample la altul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda-le pe toate 3 caci sunt aprox 50 de eurocenti fiecare, si cand te apuci de desfacut il ai sigur si pe ala care iti trebuie... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinul din mufa albastra este 000 979 020 E si cel de la calc de coloana de volan este 000979009E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!