Jump to content

Se


Ziggye
 Share

Postare recomandată

Salutare, am o problema la masina mea, un Vento GT din '92. Merg normal pe drum si cand ii dau talpa brusc, parca da sa moara motoru'apoi trage ca turbatu'..zici ca are 2 turbine..asa brusc explodeaza...no, mie nu imi prea place, as prefera o accelerare asa fina si progresiva...aveti idee de la ce ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai facut schimbul de filtra benzina respectiv aer, s-ar putea sa aiba legatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal cam asa ceva probleme am si eu cu un passat b.6 si la mai mult de 120 nu mai fuge in treapta a 6. Daca trag pe dreapta si opresc motoru pot sa ii dau si 200 pana iar revine problema. fitrele le am schimbate la 140000 km si am de abia 144000 daca ai altceva sa imi zici si mie. Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e avansul. Fa-i semn, roteşte delcoul +/- c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are totul schimbat, filtre , lichide...am fost azi la un atelier specializat in evacuari si mi-a zis tipul de acolo ca e cam infundata galeria si e posibil sa fie de la aia, plus ca mi-a facut o oferta la o galerie completa Inox Borla cu 1200 lei :D cred ca am sa o schimb :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal cam asa ceva probleme am si eu cu un passat b.6 si la mai mult de 120 nu mai fuge in treapta a 6. Daca trag pe dreapta si opresc motoru pot sa ii dau si 200 pana iar revine problema. fitrele le am schimbate la 140000 km si am de abia 144000 daca ai altceva sa imi zici si mie. Cu stima

Ce patesti tu acolo se cheama limp mode si e de la turbo ar trebui curatat. Incearca sa ii faci un log in mers si apoi sigur o sa gasesti pe cineva de pe aici sa te ajute.

Modificat de Extreme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o duci la unu care se ocupa de filtre de aer, asa iti zice, ca lui ii dai banii. (nu stiu sigur, nu am vazut) In legatura cu borla, mie personal nu-mi place cum suna numele, am auzit de ea, dar daor atata, in rest inox, la banii aia, nu prea cred ... :blink:

In gol tot asa face daca o accelerezi? ar trebuii sa simti acelasi lucru, daca e evacuarea, nu doar in mers... iar daca e evacuarea, atuni e posibil, sa fie din catalizator, in care se desprinde materialul acela, am vazut la cineva, la care i-a explodat finala, ca acolo s-a acumulat, iar la o acclerare, i-a puscat.

l.e. am incurcat borla cu bosal, scuze.

borla e ok, dar si inox, nu cred ca e doar 12 :huh:

@ Extreme, are 2000 benzina nu? turbo nu cred ca are :blink:

Modificat de GVP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu limp mode-ul era pentru colegul cu passatul 2.0 TDI ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate am schimbat tot ce se poate la el am turbina noua ie in garantie ce sa mai zic :((

ie motorina si nu bag motorina ieftina.Chiar daca ias baga ii bag un capac de duralube la un full de motorina cand ie treaba de ieftineala

extreme daca ma potzii ajuta zi man cu ceea ce stii .Pe tester nu imi apare nici o eroare si nimik la ea sa mor. Mor de oftica pt asa ceva .Injectoare schimbate acum un an :(( sunt noi adica nici 15 mii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Ziggye:

Nu cred ca galeria de evacuare este infundata, aceea nu se infunda asa de usor. Catalizatorul "explodat" si depus in toba finala poate genera probleme, insa nu cele descrise de tine. Eu personal am patit-o cu o motorizare de 1.6 injectie monopunct. Atunci nu se accelera peste 120km/h, am dat jos toba si imediat a mers mai bine insa foarte bine doar dupa ce i-am pus o toba noua.

Cauta problema pe la injectie (+ traseul de aer) sau avans, nu la galeria de evacuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, galeria e "pe vine"cum se zicea, ma costa 1200 lei, apoi oi mai vedea eo ce mai fac pe la ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!