Jump to content

Probleme cu rulmentii fata !


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Am schimbat de curand acum 6 zile rulmentii fata spate . Desfacut fuzete mers la un atelier unde au presa scosi cei vechi instalati cei noi (ca nu mai stiu firma da cica made in germani de la unix la 100 bucata )pus din nou pe masina si ............huruie frate de m-au spart!???Basca daca se incalzesc adica dupa un drum scurt de 2,3 statii de tramvai nu bucuresti constanta incep sa faca un zgomot la viraje de se uita toata lumea de pe strada inspre mine (nu la masina ci la sursa de zgomot)Nu mai stiu ce sa fac ?Daca ma duc la onix ....raspuns nu au fost schimbati corespunzator desi cel care a schimbat rulmentii dispune de service autorizat R.A.R. Daca ma duc la service ....raspuns rulmentii prosti. Daca stie cineva ceva de genu-l trebuiau strans capatu-l de planetara la o anumita putere sau nu stiu orice sfat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

huruie doar in viraje? la volan nu simti, ca ar batea ceva? eu am avut capul de planetara dus, si huruia, si batea cand luam virajul. capatul de planetara trebuie strans bine, nu se strange cu cheia dinamometrica.... Cand am schimbat capul de planetara, am schimbat si rulmentii, asa ca nu sunt sigur, ce ar fi :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba se strange parca 265 NM + 90NM din ce citisem intr-un manual de golf 3 unde erau trecute si datele astea, daca doresti WRC iti fac un print la suruburile ansamblu fatza cu valorile de strangere cu dinamometrica.

LE: dar nu poate face cel de la atelier o constatare scrisa cu care sa mergi sa iti schimbe marfa? El trebuie sa stie care ii procedura in caz ca piesa nu corespunde, si tre sa fie cale de obtinut banii inapoi sau inlocurire marfa (cu alta firma) doar ei au procedurile astea stabilite.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci :stupid: am fost la unix mi sa spus sa vin cu o tona de acte: deviz ,facturi de acizitie + manopera, copii dupa acte s.a.m.d .Toate astea le pot face mai putin (stupoare!!!)cutiile (ambalajul) rulmentilor pe care nu le mai am deorece nu stiu pe cineva in viata care a pastrat cutiile de rulmenti noi in caz ca nu sunt buni sa ii duca inapoi !!! x.y.z de retarzi! Si dupa toate astea ei trimet o cere de garantie la fabricant care decide daca au fost schimbati corect rulmentii si intradevar este defect de fabricatie . Deci traim in romania ! Adicatelea cum este o vorba, aia au sa recunoasca ca este vina lor cand au de ales ca este prost montat rulmentu.Prin nu stiu ce modalitate constata ei asa ceva da ma rog...In concluzie am sa mai fac rost de inca 250 ron mai cumpar inca 2 rulmenti si tot asa pana gasesc unii care sunt buni .Sa imi dea dumnezeu noroc de bani si putere de munca :screwy: :ceuameni: :banghead: Cypor, daca nu este prea mare deranjul si poti pune un print cu valorile de strangere la suruburi te rog sa postezi, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si "fa gura",nu au dreptul sa ceara asa ceva..in momentul in care i-ai cumparat te-au informat despre conditiile de garantie?Garantez ca nici nu s-a pus aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai actele dar nu ai cutiile si nu itzi accepta garantzia potzi merge direct la OPC(bineinteles ca trebuie sa ai rulmentzii demontatzi)!!! tu actionezi conform legii iar legea nu o face unix - chestia cu cutiile eu cred ca e doar asha ca sa scape de tine mai repede, iar ei au muuuulte obligatii fata de tine ca si client cumparator deci nu te speria asha usor; acum tu decizi daca vrei sau nu sa te agitzi pt 200 ron; daca vrei sa iei altzi rulmentzi potzi sa mergi simplu la un magazin de piese mai rasarit si ii spui la ala de acolo ce ai patzit si ii ceri vreo cinci variante de marca si pretz si vezi ce ofera - de obicei cel mai scump este si cam cel mai bun; posteaza aici ce ofera si vezi ce mai zic si ceilaltzi forumisti. a ... si cel mai important, regula care in romania o stie toata lumea, nu lasi niciodata masina singura in service si mereu stai cu ochii pe mecanic sa vezi ce si cum face - ca acum mai e si varianta ca daca atunci cand au montat rulmentii noi au presat pe inelul interior si nu pe cel exterior clar rulmentii sunt compromisi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-17896-0-82110500-1303933189_thumb.j

Si eu zic ca nu au nici o sansa, ceva plictisit care nu are ce face. Daca ramane la ideea asta cere-i sa iti dea un raspuns de refuz in scris, de care te poti folosi mai incolo unde trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentii de pe fata nu se pot scoate fara sa-i strici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii scoate nea Mecanicu', cu presa lui magica la service. Sincer, nu am auzit de rulmenti atat de prosti vreodata. Probabil ca au gresit montajul oamenii aia pe la service, altfel nu se explica sa huruie dupa 6 zile. Hai ca incepea dupa 1 luna-2, parca mai merge si mai suna a rulment prost, dar dupa 6 zile suna intr-un fel...de injurat mecanicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot scoate intregi oricat de magica ar fi presa aia. Deci nu are ce sa trimita la garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibilitatea sa huruie toti sau sa zicem ambii pe o parte (si fatza si spate) e ff mica. Poate un consult la alt atelier sa vada macar si sa iti dea un diagnostic (nu sa schimbi sau ceva) doar sa vezi o parere, cred ca poti face ca nu te taxeaza banuiesc.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca eliminam posibile cauze de planetare, atunci iti pot spune asa:

Nu stiu cum e la Golf II, dar daca e ca la Passat, atunci rulmentii sunt presati in butuc si se pot scoate cu presa fara sa-i distrugi. Pur si simplu se baga o tubulara mare (nu mai stiu ce marime) pe inelul exterior al rulmentului si dai la presa. Cei noi tot la fel se baga in butuc (cu presa si tubulara), dar in prealabil se curata un pic butucul pe interior si se da cu un fis de silicon ca sa alunece mai usor si in felul asta sa se aseze. Eu am stat linga mecanic cand mi i-a schimbat pe fata. Iti recomand sa schimbi si mecanicul...

Daca ai luat Ruville care intr-adevar sunt Made in Germany, atunci e tzeapa sigura. Eu mi-am pus pe spate Ruville si dupa 1000 de Km i-am schimbat iar. Dup'aia am aflat ca cei mai buni rulmenti pe bile (asa cum am eu la Passat pe fata) sunt rulmentii marca SKF. Daca e vorba de rulmenti pe role atunci cei mai buni sunt TIMKEN fabricati in Polonia si pe locul doi sunt SKF. 2 rulmentoi pe fata pt. Passat-ul meu m-au costat max. 100 RON acu vreo 3-4 ani. Deci pt. Golf II nu cred ca o sa te coste 250 RON. In Bucuresti cel mai ieftin pe SKF iti recomand sa te duci la firma BADI (detalii de contact pe www.badi.ro) in Bucurestii Noi la capatul pamintului, dar dai un tel. inainte si vezi daca au. Trebuie sa ai codul de pe rulmentul vechi (sau de pe astia care ii ai acuma pe masina) si confirmi cu ei prin tel. sa nu te duci degeaba... Codul pe rulment il gasesti de regula pe cantul inelului exterior.

Bafta si tine-ne la curent cu ce-ai rezolvat...

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ateliere unde cu instalatie de curatare cu ultrasunete se curata rulmentul de juri ca este nou se pune o vaselina siliconica , se produce o cutie noua chiar si timbru nou si apoi la vinzare frate, eu am patit cu pompa de apa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ati vazut cu ochii vostri rulmenti scosi intregi mai bine nu mai vorbiti aiurea. Nu se pot scoate intregi cu presa.

Vedeti ce scrie si in manual la punctul 4. Daca nici pe aia nu-i crdeti eu nu mai am ce sa zic.

post-698-0-52306600-1303970603_thumb.jpg

Eu am auzit pe cineva care a pus rulmenti meyle si i-au huruit din prima. La SKF la reprezentata am intrebat eu acum o luna si e 120 lei un rulment pt golf 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sant Optimal sant buni de pus la roaba,porti alte utilizari decat auto,sau depinde de noroc,daca nea mecanicul i-a impins la presa de pe mijlocul rulmentului unde se preseaza butucul,cand ia bagat in fuzeta sau cand a presat butucul in rulment fara contra pe partea cealalta atunci e posibil sa se fi dus naibii la montare! au huruit la prima suta de metri? am avut multe masini cu becul de abs aprins dupa montarea rulmentilor din cauza ca au fost montati invers :vaidecapulmeu: de diversi cunoscatori senzorul de abs luand impulsurile de pe semeringul de rulment,are dreptate Codres rulmenti depresati cam rar scapa :rolleyes: !

Modificat de mr_ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti cel mai ieftin pe SKF iti recomand sa te duci la firma BADI (detalii de contact pe www.badi.ro) in Bucurestii Noi la capatul pamintului, Intamplarea face sa stau la doua strazi de capatu pamantului :biggrin: si nu am fost la skf ca am zis ca onix........da in fine azi am schimbat bucsele de culisare de la etrieri si intradevar se pare dupa multe discutii cu fel de fel am constat ca doar rulmentu dreapta fata face galagie! Asa ca ma las pagubas si am sa mai fac o investitie de 1oo ron si asta este. Daca ma tin de capu alora de la onix sincer nu stiu daca rezolv ceva si nici nu am timp asta este!Multumesc la toata lumea de sfaturi si interes,este de apreciat.Dar ca sa stau acum sa fac poteca la onix....mai ales ca asa cum am spus mai sus se pare ca este vina celor de la service care au montat rulmentii deoarece am vazut un rulment care nu stiu de pe ce parte era spart(ma refer la cel vechi)pe care nu au putut sa il scoata ,probabil ca este exact cel in cauza care face galagie .Sa intanplat ceva si eu daca nu sunt lasat ca toti cei care se duc la service sa stea langa masina nu am vazut si asta este. Am revenit cu vorba buna si am discutat cu cei de service despre problema si au zis ca sunt rulmentii prosti ca au intalnit N cazuri ,am fost la onix si am vorbit frumos cu cei de acolo si au zis sa vin cu maldar de acte si apoi au sa dea ei email la producator sa vada daca se incadreaza in garantie. Deci x.y.z. de retarzi ! :screwy: O trec la baguba si este de retinut, aviz amatorilor!Bafta la toata lumea si sa nu aveti experienta mea vreodata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!