Jump to content

Trecere de la Minidot la Maxidot Golf 5 / Jetta


sol1
 Share

Postare recomandată

Maneta-am scris mai sus. Eeprom-trebuie pus inapoi originalul sau luat din alte ceasuri cu acelasi PN si SW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile de tiguan sunt compatibile cu 1k0 907 379 K  (ca si pompa de abs) ? mk60 0103

Modificat de StefanMK5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut 
vreau sa pun ceasurile de tiguan 2012 
Am făcut Cip la bord și in Ecu ii fac immo Off 
am ABS cu terminația k
imi spune-ți va rog ce cod compatibil ABS
sa caut ca sa ma apuc de modificări
canal e cu 5n0, calculator coloana e cu terminația CK  
multumesc

83AEFBD3-BE40-484A-AF98-F69CF91FB150.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna-ziua,

Sper ca intrebarea mea este adresata in post-ul corect.

Am vrut sa imi schimb Instrument Cluster-ul de pe masina, acesta neavand BC (este modelul cel mai banal), cu unul mai complex (maxidot). Problema este ca cel mai nou nu il vede masina.. am fost la un domn in Timisoara, pentru a face swap-ul, dar nu reusea sa citeasca PIN-ul de pe IC-ul mai nou. Din cate am inteles, pare sa fie o incompatibilitate cu CAN-ul..
Cu ceva vreme in urma am schimbat maneta din dreapta, cu una corespunzatoare, si de asemenea am schimbat si calculatorul de coloana. Am facut o diagnoza VAG-Com, totul e bine, iar functiile de pe maneta schimbata sunt toate OK, verificate din nou, in VAG-Com.

Rugamintea mea la dumneavoastra ar fi sa ma ajutati sa inteleg cum ar trebui sa caut un IC cu functia de maxidot, compatibila cu masina mea.

IC-ul vechi este 1K0.920.853 VN4 - 2006

IC-ul nou este 1K0920 874A VDD - 2008

CAN-ul:

CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V1.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 F    HW: 1K0 907 951
   Component: Gateway         H10 0120  
   Revision:   H10       Serial number: 2800106207068F
   Coding: 3D3F0340070002
   Shop #: WSC 01279 785 00200
   VCID: 2A511AE88501E84EEA7-807F

 

As dori sa caut, in regim second hand, un IC cu maxidot care sa il pot adapta pe masina mea, dar pentru a face acest lucru ar trebui sa stiu ce caut.. sa inteleg ce model de IC este compatibil cu CAN-ul meu..

Multumesc anticipat,

Bogdan.

 

P.S.: Nu stiu daca o solutie ar fi sa schimb CAN-ul, sa potriveasca cu IC-ul mai nou..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce face cu pin-ul ceasurilor noi.Ele sunt compatibile dar trebuie intai ,,citite" pe masa,cu un programator.Apoi copiata partea de immo din cele vechi in cele noi,trebuie scule dedicate,cipuri noi in chei..Se fac...dar nu e simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IC-ul mai nou l-am achizitionat cu ceva timp in urma.. nu mai stiu exact, dar de pe un site cu piese sh.. din pacate nu am primit PIN-ul, si nici nu am acces la masina de pe care a fost luat.

Din cate am inteles, IC-ul mai nou nu poate discuta cu masina mea.. chiar si daca as avea PIN-ul, nu ar putea fi adaptat noul IC la masina, si apoi cheile.. Asa mi s-a spus..
 

De accea am zis sa caut alt IC, dar as fi vrut sa ma asigur ca acela va fi compatibil cu masina mea.. si defapt asta vroiam sa inteleg: dupa ce trebuie sa ma uit pentru a fi sigur de compatibilitate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau altfel spus, cum as putea afla ce IC-uri suporta CAN-ul meu ? Tot caut pe net de mi s-a acrit, si nu gasesc informatia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are legatura cu Can ul. Cauta ceasuri fabricate pina in 06.2006 si vor merge. Merg si dupa...dar se adapteaza mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Din pacate varianta MAXIDOT nu cred ca a echipat motoarele mici de 1.4i.. poate doar 1.6i/1.6FSI, si bineinteles 1.9TDI.. Deci s-ar putea sa nu reusesc..

A doua varianta ar fi un minidot.. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legătură cu motorizarea, nu te interesează. În cazul tău, cauta unul de benzina și atat. Poți pune și de Gti. Ceasuri se găsesc, bani sa fie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, domnul Florin.

Legat de motorizare, se pare ca e totusi ceva ciudat... varianta care am vrut eu sa o montez pe masina cred ca este de pe 1.4TSI, dar, e din 2008.. Cum spunea si colegul "Spido", cred ca anul e problema in cazul asta... 2008 fiind probabil prea nou si nu se pupa cu CAN-ul meu...masina mea fiind 03.2006.

Deci va trebui sa caut un MAXIDOT mai vechi de 06.2006. Am gasit ceva oferte de pe 1.6i sau 1.4/1.6 TSI, care respecta si regula asta cu anul mai vechi de 06.2006.. vad care arata mai bine, si il cumpar.

Legat de bani, nu sunt zgarcit, pana intr-o anumita suma de bun simt.. e un proiect din ambitie, din care vreau sa invat atat cat pot.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba.... Am pus ambele variante.. Și mai vechi pe mașini noi... Și invers. Legat de învațat...se poate... Dar dacă vb de adaptări, etc, posibil sa te depășească... Și sa nu ai sculele necesare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, bogdanbacila said:

nu se pupa cu CAN-ul meu...masina mea fiind 03.2006.

NU are treaba cu can-ul ci cu varianta de Immo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata unele lucruri ma depasesc, dar invat.

Pe moment detin cablul HEX+CAN pt VCDS, si stiu ca mai e nevoie de un al doilea cablu pentru VAG commander. Stiu ca procedura de imperechere cu calculatorul de motor, partea de IMO + chei e una laborioasa, de aceea voi apela la cineva care face asta. Nu mi-am propus sa fac eu procedura asta, pentru a nu risca sa am alte neplaceri mai mari..

Problema mea era ce ceasuri MAXIDOT sa cumpar, avand in vedere ca am luat deja unul din 2008, benzina, dar masina nu il vede, si varianta de a schimba CAN-ul nu imi place.

Voi continua sa caut pe piata SH, tinand cont de sfaturile dumneavoastra, iar daca nu gasesc ceva ce sa potriveasca, voi ramane la achizitionarea unui minidot..

Multumesc.

@spido: asta e varianta mea de IMMO.

 

Address 25: Immobilizer        Labels: None
   Part No: 1K0 970 853 %
   Component: IMMO VK4     %      6417  
   Shop #: WSC 00005 000 00000
   VCID: 1123AD040897BB960BD-8044

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet ptr a 3-a oara

 NU e nevoie sa schimbi can-ul. Nu poate scoate pin-ul din astea 2008 ptr ca nu se face direct pe Obd.Cauta pe cineva care stie ce e de facut in zona ta.Sunt ok si astea 2008,merg puse pe masina ta fara a schimba Can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

De ceva timp ma gandesc si eu sa fac un upgrade (minidot -> maxidot), masina e Jetta 2006, clusterul original minidot e Visteon (terminatia 862K). Modul volan si confort sunt midline. 

Am VAG Commander cu care pot sa citesc IMMO data de pe clusterul vechi si din ce m-am interesat cel mai usor s-ar adapta maxidot-ul cu terminatia 872 (tot Visteon, tot Immo4). Imi puteti confirma daca asa e? Cluster maxidot nu am cautat inca, vreau sa stiu daca 872 e ok.

 

Alta intrebare: pentru cei ce au maxiDot in combinatie cu RNS310, imi puteti confirma daca am optiunea de a schimba melodiile din maneta BC? Asta ma intereseaza in principiu (pe langa displayul vechi care face figuri la minidot-ul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,merg cele cu 872 la sfarsit.Daca sunt fabricate pana in 06.2006 le poti face cu ce ai tu...

Da,merge schimbarea melodiilor din butoanele manetei cu conditia ca Rns sa fie codat corect ptr ceasuri rosii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @spido

Prin codare corecta pentru ceasuri rosii te referi la faptul ca daca nu am DTC-ul "01305 - Databus for Infotainment ; 004 - No Signal/Communication", e codat ok?  (Am avut-o inainte sa schimb CAN-gateway-ul cu unul mai nou). 

Pe RNS310 am eroare cum ca nu e codat corespunzator dar am inteles ca nu se poate scapa de ea pe acest tip de masina. Sau va disparea odata cu montarea MaxiDot-ului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu are legatura.....310/315 nu comunica cu ceasuri rosii...oricare ar fi ele...mini/maxidot.510 comunica daca e codat DDP.Vei gasi in codarile lui....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, spido said:

Da,merg cele cu 872 la sfarsit.Daca sunt fabricate pana in 06.2006 le poti face cu ce ai tu...

Ma îndoiesc, dacă sunt Visteon.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi ca nu voi putea scrie Immo data in clusterul maxidot cu VagCommander? As avea optiunea sa scriu manual eeprom-ul, nu ar fi o problema.

Mai grav ar fi daca nu pot sa fac adaptarea cu VCDS dupa ce immo data e scris in clusterul nou.

 

Edit: Aici e un exemplu de swap cluster lowline - highline pe Visteon: http://furmanka.blogspot.com/2008/02/mk5-mfd-plus-hi-line-cluster.html?m=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer ca nu vei putea citii immo data din ceasurile originale, sa transferi în ceasurile donatoare. Cu eepromul nu prea ai ce face, citit/scris manual, deoarece este criptat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Aveti idee ce Power Class code ar fi pentru motorul 1.4i 75CP cod BCA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!