Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

bodybuild

Minidot => Maxidot

373 postări în acest subiect de discuţie

bodybuild

Salut.

M-ar interesa sa schimb afisorul Minidot in unul Maxidot, am o Jetta 2006 diesel 1.9 Confortline, maneta stergatoarelor are butoane pt computer.

Am gasit ceasuri cu afisor mare numai ca e de benzina si turometrul e de 8000 nu de 6000 ca la diesel. Am inteles ca se poate schimba folia de la turometru, asta nu ar fi o problema, ma intereseaza compatibilitatea la ceasurile de benzina la masine diesel. Trebuesca facute ceva adaptari cu Vag-com-ul? Km sunt stocati in memoria ceasurilor, trebuie modificati si ei?

Multumesc mult. Scuze daca am postat dublu, dar nu am gasit acest subiect dezvoltat.

• Downvote 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
starchaser

Merge si cu VCDS, insa trebuie sa stii PIN-ul imobilizatorului (sau SKC si data la care a fost generat de dealerul care a vandut prima data masina, WSC-ul dealerului si nr. de importator).

Ai nevoie de PIN-ul atat din clusterul de pe masina, cat si din cel nou (maxidot). Te sfatuiesc sa mergi la dealer, ei o sa faca adaptarea online.

Poti sa faci si tu operatiunea, insa ai nevoie de un soft special pt. a citi PIN-ul. Cu VCDS nu poti face decat adaptarea imobilizatorului si a cheilor.

Link către postare
F l o r i n

sau un vag commander - eu cu el citesc PIN ul la platforma asta.

Daca schimbi foliile, trebuie sa schimbi si soft-ul...

Km sunt stocati in cluster.

Link către postare
bodybuild

pt schimbare am inteles ca imi trebuie pin-ul treaba e ca eu detin un cablu vag-com 908 imi poate fi folositor. Cu ce se rescrie softul si cu ce rescriu km? Multam!

Link către postare
F l o r i n

908 - ul e bun. Soft-ul, dupa ce il faci rost, il poti scrie cu vag commander.

Link către postare
cogdao

Salut,as avea si eu nevoie sa schimb minidot cu maxidot,unde pot gasi piese si asistenta de specialitate?

Link către postare
F l o r i n

Asistenta - cauta la prestari servicii..... :icon_thumright:

Piese - iti recomand sa cauti pe la dezmembrari.

Link către postare
cogdao

Tot caut pe net de doua saptamani la diverse dezmembrari,nimeni nu are...deja nici nu mai imi vine sa mai caut.tocmai d-aia am scris aici,ma gandeam ca poate e cineva binevoitor sa ajute.

Link către postare
tud220
Publicat (modificat)

Ce vrei tu sa faci nu e imposibil,dar e foarte greu si necesita timp.Uite http://http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3604801/page1 ce implica aceasta operatiune

Modificat de Wipex

Link către postare
starchaser
Publicat (modificat)

In linkul pe care l-ai pus tu (care, apropro, nu functioneaza - asta e cel corect http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3604801/page1 ) s-au adaugat si alte module pe masina (compass - busola -) si s-a adaugat si alta sirena, desi nu e necesar pt. ca ceasurile maxidot sa functioneze.

Inlocuirea ceasurilor de bord si adaptarea lor sunt operatiuni ce necesita cam 30 de minute (daca se rescrie fisierul. bin) sau cam 60 de minute daca se face cu VCDS (implica si readaptarea cheilor)(cu conditia sa fie cunoscute PIN-urile ambelor ceasuri)

Modificat de starchaser

Link către postare
cogdao

Dar se poate doar inlocui doar maneta si pastra minidot-ul?Am vazut la cate unii BC pe minidot...

Link către postare
Dudu

vezi aici o operatiune mai ampla din care poti lua ce crezi necesar

Link către postare
cogdao

Cred ca mai bine imi vad de treaba,nu merita sa imi rup buzunarele pentru un afisaj de consum si un range,eventual.

Link către postare
KIANDRU

Buna ziua,

a propos de display-ul informatiilor in bord, puteti sa-mi spuneti de ce la caldura (vara) sau dupa 100km de mers (iarna), caracterele de pe display incep sa dispara?

e vorba de o Bora 1.6 16v din 2001(77kw, 105cp, AZD), Confortline.

Multumesc

Link către postare
F l o r i n

Datorita modului in care au fost proiectate....elastomerul se incalzeste si asta deranjeaza afisajul.

Link către postare
Torque

Va salut, de curand am achizitionat un IC cu bord computer+ , am codul de acces la el si implicit codul de acces la IC original al masinii am urmarit toti pasii de pe rosstech dar nu reusesc , exista posibilitatea sa nu se potriveasca ?

Link către postare
F l o r i n

Da codurile de la IC-ul original al masinii si IC-ul nou, sa vedem ce ai cumparat. Tu ce cluster original aveai - cu sau fara BC ?

Link către postare
starchaser

Refa inca odata procedura de pe ross-tech..E imposibil sa nu reusesti.

Mare atentie la 0 din fata codului si mare atentie la PIN-ul pe care il introduci (dupa cum ai observat, e nevoie sa introduci atat pin-ul ceasurilor originale, cat si pin-ul ceasurilor maxidot in secvente diferite ale procedurii - poate le-ai incurcat pe undeva)

Exista si alta modalitate de adaptare, una ce nu implica introducerea PIN-urilor si readaptarea cheilor. Nu se face cu VCDS,ai nevoie de alt soft.

Succes!

Link către postare
Al Bundy

Daca ambele ceasuri sunt fabricate pana in iunie 2006 se poate copia fisierul IMMO din cel vechi si scrie in cel nou, ai nevoie de K+can commander.

Link către postare
- Paf -

Si eu sunt interesat de aceasta modificare si acum tot studiez problema dar am inpresia ca e nevoie de cipuri noi in cheie ( sau poate gresesc ) :huh:

Link către postare
F l o r i n

Nu - se scriu cele care le ai deja. Ce an e masina ?

Link către postare
Al Bundy

DAca e pana in iunie 2006 nu ai nevoie de alte cipuri.

Link către postare
- Paf -

e fabricata 07 .2006 pe bordul vechi scrie 06.2006 iar pe cel care vreau sa il pun 12.2005

cel vechi e cu bc si cel nou e bc +

Modificat de - Paf -

Link către postare
Al Bundy

NU vreau sa te dezamagesc, dar nu cred ca o sa mearga.

Link către postare
- Paf -

pai zi si mie de ce crezi ca nu o sa mearga

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.