Jump to content

pocnet ca de tabla


doctorul
 Share

Postare recomandată

vin cu o noua problema,tocmai ce am observat o.am dat dat cu search,nu mi seamana nimic cu ce am eu.iata:

parcam masina,cand dand inapoi,cu rotile virate dreapta,am auzit niste pocnete-trosneli.

am iesit intr o parcare larga,am invartit masina in marche-arriere,si cu viraj maxim stanga si dreapta.nu face.

am oprit,si am indreptat rotile,cu masina pe loc:MICI POCNETE,DE LA VIRAJ MAXIM DREAPTA pana la MAXIM STANGA.

apoi ,daca nu mai miscam masina de pe loc,puteam sa iau stanga dreapta oricat,nu facea.

la garare cu spatele,cu viteza f mica,din nou acele pocnete-trosneli.

daca aveti ceva idei,le astept.

toate 4 bratele superioare schimbate,fara jocuri evidente la cele inferioare.

geometrie facuta de curand,capete de bara cica bune.

daca s a discutat rog mutarea si va multumesc!

p.s. zgomotele par a veni de la roata din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca este de la caseta de directie. Am patit si eu odata cand o bagam in parcare si odata cand a trebuit sa iau stanga maxim, tot asa niiste trosneli, dar sia revenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 ore petrecute in reprezentanta.

ca o fi caseta,ca o fi capu de planetara de la roata,ca o fi cel de la cutie.ca o fi caseta...

problema a disparut la demontarea scuturilor metalice aftermarket,montate de mine dupa achizitionarea masinii.

sau cel putin asa pare!

nu am reusit sa gasesc o urma de lovitura pe scut/roti/brate.nici nu am vreo explicatie logica.

am lasat scuturile jos,merg asa 2 zile,apoi le remontez.

e adevarat ca ieri am atins foooooarte usor o caramidutza cu unul din suruburile de prindere ale scutului,atata tot.

dar masina curgea cu 5 kmh,am franat imediat,abia s a auzit...

ramene de vazut,in continuare sperf sa nu mai fie altceva.

ca idee in reprezentanta un cap de planetara original e 11 mil daca ai original pe masina,si 16 daca ai pe masina un aftermarket...

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

ceva asemanator am avut si eu ( cand scoateam masina din parcare cu spatel viraj maxim stanga ) ,dupa lungi verificari pe la tot felul de meseriasi,,, sa descoperit ca zgomotul era de la cap planetara( defapt mi-au propus sa o luam prin eliminare incepand cu cap planetara )

Cost 300 ron cap planetara+manopera.zgomotul a disparut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa nu deviem prea tare,si sa incercam sa pastram aceasta idee ca semn de atentie pentru cei care au ideea de a monta aftermarket scuturi de metal.

POATE sa duca si la asa ceva...nu mai spun ca i am bagat tampoane de cauciuc la toate prinderile si ca toate suruburile domniei sale erau stranse...

am mers toata dupa amiaza,masina merge ca noua,tot nu imi explic.

as ruga un moderator sa modifice titlul topicului in ceva mai sugestiv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema asemanatoare la A4 B7, cand virez pe loc sau cand iau viraje in mers, se aud niste pocnete/trosnete pe dreapta fata.

Cap de planetara nu are cum sa fie pentru ca se aude si pe loc....de la ce credeti ca poate sa fie?

Precizez ca recent mi-am schimbat suspensia de drumuri grele complet, am trecut pe amortizoare s-line si arcuri aftermarket Neuspeed --> deci, sunt mai jos decat inainte cu 6cm.

La montarea noii suspensii, bratele au fost slabite si stranse pe noua configuratie a suspensiei.

Am verificat pivotii bratelor si nu au joc, la fel si bucsele, nu sunt rupte sau slabite.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi face asa, am remarcat ca face doar cand e foarte cald afara(nu face dimineata si seara sau noaptea)

Maine daca gasesc un service care lucreaza schimb lichidul de la servodirectie ca pe acolo ma gandesc eu ca e problema

Cred ca cauciucurile late forteaza putin pompa si lichidul si-a pierdut din proprietati si...se incalzeste prea tare uleiul... cred... daca aveti alte idei...

Modificat de cristibt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu conteaza temperatura de afara, face mereu....si legat de cauciucuri, am 235 latime, exact ca in talon, nu am mai late.

Treaba e ca dupa ce mi-am schimbat suspensia, cam 1000km nu a facut, acum a inceput.

Poate mai are cineva idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari am si eu o intrebare poate nu am postat bine dar...am un passat b5.5 1.9TDI variant si cand plec de pe loc si incep sa virez stanga-dreapta sa fac balans la masina sau cand virez doar dreapta sau doar stanga...se aude o bataie undeva in partea dreapta ceva ca de plastic...nu stiu ce poate sa faca asa...am verificat cu mecanicul capetele de bara, brate, bucse, tot inclusiv bucsa de cauciuc din capatul amortizorului tot e perfect si bataia tot se aude...

A mai patit cineva asa ceva si a rezolvato??? Tin sa anunt ca am un prieten ce are un B 5.5 din 2004 berlina si lui i se aude la fel doar mai incet...Nu o mai suport cine stie va rog cum o pot rezolva???

Va multumesc si sper ca am postat unde trebuie!!! O zii buna.

Modificat de boogdy*DDN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema a disparut la demontarea scuturilor metalice aftermarket,montate de mine dupa achizitionarea masinii.

sau cel putin asa pare!

nu am reusit sa gasesc o urma de lovitura pe scut/roti/brate.nici nu am vreo explicatie logica.

eu am scut metalic "custom" la mine fenomenul s-a manifestat o perioada lunga de timp mai exact vara trecuta cand plecam de pe loc sau franam ori luam curbe la viteza mica

dupa o vreme si dupa ce am schimbat bratele (care oricum erau destul de uzate)+ niste bucse m-am lamurit ca problema e din cauza scutului care banuiesc ca actioneaza ca o bara de torsiune dar montata jos.

mentionez ca atunci cand ploua afara zgomotele dispareau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!